Cyklostezka podél řeky Inn poblíž Kronburgu, © Oliver Soulas
Cyklostezka podél řeky Inn poblíž Kronburgu, © Oliver Soulas
Na cyklostezce u řeky Inn, © TVB Tiroler Oberland / Kurt Kirschner
Na cyklostezce u řeky Inn, © TVB Tiroler Oberland / Kurt Kirschner
Cyklostezka podél řeky Inn poblíž obce Zams, © Oliver Soulas
Cyklostezka podél řeky Inn poblíž obce Zams, © Oliver Soulas
Cyklostezka podél řeky Inn poblíž Innsbrucku, © Oliver Soulas
Cyklostezka podél řeky Inn poblíž Innsbrucku, © Oliver Soulas
Cyklostezka podél řeky Inn, © Oliver Soulas
Cyklostezka podél řeky Inn, © Oliver Soulas
Cyklostezka podél řeky Inn poblíž Kufsteinu, © Oliver Soulas
Cyklostezka podél řeky Inn poblíž Kufsteinu, © Oliver Soulas
Most přes řeku Inn poblíž Kufsteinu, © Oliver Soulas
Most přes řeku Inn poblíž Kufsteinu, © Oliver Soulas

Cyklostezka podél řeky Inn

Se svými 520 km se Innradweg řadí mezi nejdelší cyklostezky v Evropě. Míří od pramene řeky Inn ve švýcarském Engadinu až do německého Passova, kde se vlévá do Dunaje.

Scénická trasa podél řeky Inn nabízí ojedinělé přírodní, kulturní i kulinářské zážitky, přičemž přes území Tyrolska vede celkem 211 km z celkové délky trasy Innradweg. Tyrolský úsek začíná u obce Martina na švýcarsko-rakouské hranici a pokračuje převážně po bezpečných a dobře značených cyklostezkách podél řeky Inn až do vesnice Erl poblíž Kufsteinu. Pětidenní trasa je ideální především pro cyklistické požitkáře, seniory a rodiny s menšími dětmi, protože kromě několika kratších stoupání vede převážně v rovinatém terénu. To ale v žádném případě neznamená, že je nudná – právě naopak.

Innradweg se vine rozmanitou alpskou krajinou přes divoká a stále nepříliš probádaná místa, kolem malebných starobylých měst s bohatou historií, jako je třeba Schwaz nebo Kufstein, a romantických hradů a zámků. Cestou tak oceníte nejen působivou scenérii, ale také vyváženou kombinaci fyzické námahy a zábavy, kulturní památky, bohatou nabídku atrakcí a aktivit pro děti i skvělé jídlo v restauracích podél trasy. Od 6. května do 15. září 2022 je pro cyklisty (a jejich kola či zavazadla) na Inntalské cyklostezce v provozu speciální kyvadlová doprava z Passau do St. Moritz nebo obce Maloja.

otevřít interaktivní mapku

Výchozí bod

Mariastein

Cílový bod

Fieberbrunn

Délka

211 km

Časová náročnost

5 den (dny)

Charakteristika

  • Okružní výlety
  • Bezbariérové
  • Dobíjecí stanice pro horská kola

Obtížnost

střední

Nadmořská výška

1 100 m 470 m

Stoupání (vertikální metry): 600 m
Klesání (vertikální metry): 1 170 m

Popis trasy

Etapa 1: Martina (Švýcarsko) / Pfunds (Rakousko) - Landeck
Vzdálenost: 46 kilometrů; doba jízdy: 3 hodiny a 45 minut

Zpočátku se Innradweg vine po zvlněných loukách, které se prostírají na obou březích řeky Inn. První část etapy na tyrolském území vede po stejné trase jako cyklostezka Via Claudia a kolem celé řady pamětihodností - například středověké pevnosti Altfinstermünz v soutěsce poblíž rakousko-švýcarské hranice. V pevnosti, jejíž součástí je impozantní věž, dřevěný most a jeskyně, můžete navštívit muzeum. Tato zastávka vás příliš nezdrží, jde jen o krátkou zajížďku z vesnice Pfunds, kde cyklostezka vede přímo skrz věž „Turaloch". Dále trasa pokračuje do obce Tösens a podél mostu, který vybudovali staří Římané (je považován za vůbec nejstarší most v celém Tyrolsku). Kousek za vesnicí Prutz se horní údolí Inn stáčí doleva a následuje osmikilometrový úsek do města Landeck, kde první etapa končí. 

Další zajímavosti podél trasy: zámek Siegmundsried, minerální pramen Sauerbrunnquelle v obci Prutz, Archeologické muzeum ve Fliessuzámek v Landecku, zřícenina Schorfenstein ve Stanzu poblíž Landecku.

V období podzim/zima 2021/2022 (podle plánu od 1. října 2021 do 1. dubna 2022) bude část cyklostezky podél řeky Inn u mostu Wehrbrücke uzavřena pro veřejnost. Důvodem uzavření jsou práce, které budou probíhat na elektrárně v Imstu.

Alternativní cesty

1. Při příjezdu z obce Landeck

U budovy „Neuer Zoll" pokračujte směrem do Prutzu. Původní cesta bude pro veřejnost uzavřena a budou instalovány cedule, které označí alternativní trasu. Jeďte po hlavní silnici („Reschenbundesstrasse", B180) až dorazíte k parkovišti. Tam zahněte doprava a pokračujte k „Wehranlage Runserau" – přehradě, která se táhne přes řeku. Až objedete přehradu Wehranlage Runserau, napojíte se na původní trasu cyklostezky Innradweg.

2. Při příjezdu z obce Prutz

Jeďte kolem přehrady „Wehranlage Runserau" směrem k parkovišti v obci Fliess. Původní cesta bude pro veřejnost uzavřena a budou instalovány cedule, které označí alternativní trasu. U parkoviště přejeďte přes hlavní silnici („Reschenbundesstrasse", B180) a pokračujte z kopce směrem k „Neuer Zoll". Tam se napojíte se na původní trasu cyklostezky Innradweg a můžete pokračovat směrem do Landecku.

Etapa 2Landeck Telfs
Vzdálenost: 52,6 kilometru; doba jízdy: 3 hodiny a 45 minut

Z Landecku trasa pokračuje přes obce Perjen a Zams. V Zamsu láká k prohlídce soutěska Zammer Lochputz s nejstarší vodní elektrárnou v Tyrolsku. Poté Innradweg míří do obce Schönwies a dále do Imstu, kde je k vidění další divoká soutěska - Rosengartenschlucht. Až vyjedete z Imstu, pokračujte podél řeky Inn. V tomto úseku je terén lehce kopcovatý a cyklostezka vede střídavě nahoru a zase dolů k vodě. Ještě než dojedete k tunelu Roppener, můžete prozkoumat soutěsku Imster Schlucht. Další zajímavou atrakcí je klášter ve Stamsu, jeden z vůbec nejstarších v Rakousku. Od impozantního kláštera vás čeká už jen krátká jízda do městečka Telfs na úpatí mohutného pohoří Mieming.

Další zajímavosti podél trasy: Zámek v Landeckujablečná naučná stezka Apfelmeile v Haimingu, poutní místo u zříceniny hradu Kronburg 
 

Etapa 3Telfs Innsbruck
Vzdálenost: 28,5 kilometru; doba jízdy: 1 hodina 45 minut 

Z Telfsu pokračuje Innradweb podél řeky Inn přes vesničku Zirl na úpatí mohutné skalní stěny Martinswand, která je oblíbeným cílem horolezců, až do Innsbrucku. Hlavní město Tyrolska nabízí bezpočet působivých pamětihodností: Zlatou stříšku, zámek Ambras, císařský palác Hofburg, bezpočet muzeí, nebo třeba lanovku na horu Nordkette a mnoho dalšího.                        

Další zajímavosti podél trasy: Muzeum v kulturním centru Noaflhaus v Telfsu, historické centrum Innsbrucku, skokanský můstek Bergisel nebo restaurace Ottoburg (také v Innsbrucku)


Etapa 4Innsbruck Strass
Vzdálenost: 52,5 kilometru; doba jízdy: 3 hodiny

Z Innsbrucku trasa pokračuje podél levého břehu řeky Inn do městečka Hall in Tirol. Zde doporučujeme krátkou zastávku spojenou s prohlídkou půvabného a krásně zachovaného středověkého centra, které je vůbec největší v Tyrolsku. Pak přejeďte přes most na druhý břeh řeky a zamiřte do Volders. Následující úsek vede kolem zeleninových plantáží a malých městeček, jako je například Wattens nebo Schwaz. Než dorazíte do cíle čtvrté etapy ve městě Strass na začátku údolí Zillertal, doporučujeme zastávku ve Schwazu, který v období středověku býval centrem těžby stříbra. Zdejší hornické muzeum rozhodně stojí za návštěvu. 

Další zajímavosti podél trasySwarovski Crystal Worlds ve Wattens, zámek Tratzbergsoutěska Wolfsklammúzkokolejka Zillertalbahn 


Etapa 5Strass Kufstein/Erl
Vzdálenost: 52 kilometrů; doba jízdy: 3 hodiny

Ze Strassu cesta vede podél řeky Inn do obce Brixlegg. Tam se můžete vydat na krátkou zajížďku do Kramsachu a navštívit Museum Tiroler Bauernhöfe (Muzeum tyrolských selských usedlostí). Anebo pokračujte do Rattenbergu, nejmenšího města v Rakousku s překrásným historickým centrem. Dále trasa projíždí obcemi Radfeld a Wörgl. Až dorazíte do Kirchbichlu, máte před sebou už jen závěrečný rovinatý úsek přes Kufstein až do cíle ve vesnice Erl s půvabnou budovou místní opery. 

Další zajímavosti podél trasyTyrolské hřbitovní muzeum v Kramsachu, pevnost v Kufsteinu 

Místa u trasy

Příjezd

Hledáte nejkratší cestu do místa vaší dovolené? Využijte náš plánovač cesty autem, vlakem, autobusem nebo dokonce letadlem.

Váš cíl: Cyklostezka podél řeky Inn (47.663151,12.184984)

powered by Rome2Rio

Hledat ubytování

Počet cestujících

Jak se vám líbí tento článek?

Chcete dostat odpověď? Pak nám prosím napište pomocí kontaktního formuláře.

nahoru

Newsletter

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru a těšte se na novinky ze srdce Alp!