, © Erwin Haiden
, © Erwin Haiden

Ukryté skalní poklady: Nejkrásnější soutěsky v Tyrolsku


Místa, kde si voda vyhloubila cestu dolů z vrcholku hor, v sobě ukrývají cosi tajemného a dobrodružného. Těmto místům říkáme soutěsky.

Je známou pravdou, že voda je silnější než kámen. Nejlepším důkazem toho jsou právě soutěsky či kaňony. V těchto místech je krásně vidět, jak si voda po dlouhá staletí neúprosně razila cestu skrze skalní podloží. Důsledkem toho vznikly různé průrvy, vodopádové kaskády či tůně. Mnoho let zpátky byly tyrolské soutěsky využívány pro splav dřeva, v současné době jsou však zpřístupněny pro turisty díky vybudovaným chodníkům nebo lávkám. Většina z nich pak nabízí okouzlující pohled na hrnoucí se vodu skrze úzké rokle, což z těchto míst dělá jednu z největších atraktivit pro turisty.

 

1. Soutěska Wolfsklamm


© Tirol Werbung/Bernhard Aichner

Vlčí soutěska, v překladu Wolfsklamm, je zřejmě jednou z nejhezčích v celém Tyrolsku. Nachází se u města Stans v pohoří Karwendel a turisty provede hlubokou, velmi divokou roklí podél řeky Stanserbach. Čekají zde na Vás kroutící se dřevěné chodníky, lávky, nebo také 354 schodů. Samozřejmostí jsou pak vyhlídkové plošiny, kde si můžete vychutnat pohled na burácející vodu, která Vám za teplého počasí připraví příjemné osvěžení. Na konci soutěsky pak dorazíte ke kláštěru Felsenkloser a bývalé poustevně Georgenberg, což je nejstarší poutní místo v Tyrolsku.

Výchozí bod pro turisty: parkoviště ve Stans. Cesta ke vstupu do soutěsky trvá přibližně 25 minut, k bývalé poustevně Georgenberg pak dohromady hodinu a půl.

 

2. Soutěska Zammer Lochputz


© Archiv TVB TirolWest, Günter Standl

Neméně atraktivní je soutěska Zammer Lochputz, která má díky svým tunelům, starým štolám či skalním schodům lehce mystický charakter. Podél řeky Lötzbach vede na visutých lávkách krásná, 620 metrů dlouhá stezka, která Vás zavede až k hlavní atraktivitě této soutěsky - 30 metrů vysokému vodopádu Lötz, ukrytému uvnitř této rokle. Doporučená návštěva Zammer Lochputz je především v létě, kdy je ve večerních hodinách soutěska nasvícena.

Výchozí bod pro turisty: vesnice Zams. Soutěska je otevřena od začátku května do konce října.

 

3. Soutěska Galitzen


© Tirol Werbung/Bernd Uhlig

Jenom pár minut cesty od Lienzu ve Východním Tyrolsku leží kaňon Galitzen, který nabízí nádhernou podívanou na dravou řeku Galitzenbach a její vodopády. Je to ideální místo pro rodiny s dětmi, jelikož se zde nachází vodní park s labyrintem a vodním přívozem. Hosté si tu mohou také vyzkoušet lanový park nebo populární via ferraty několika obtížností.

Výchozí bod pro turisty: vstup do soutěsky je hned za vesnicí Leisach. Soutěska je otevřena od začátku května do konce října.

 

4. Soutěska Gleirsch


© Olympiaregion Seefeld

Údolí Gleirschtal, ležící jižně od vesnice Scharnitz, je místem, kde řeka Gleirsch vytéká z jednoho z nejkrásnějších údolí v pohoří Karwendel. Tato divoká a romantická soutěska byla dříve využívána pro splavování dřeva, dnes však láká na chodníky vyžadující určitou turistickou zdatnost. Po cestě se člověku otevírá pohled na krásné vodopády, azurová skalní jezírka nebo skalní tunely.

Výchozí bod pro turisty: obec Scharnitz. Cesta soutěskou trvá přibližně 45 minut. Soutěska je otevřena pouze v letních měsících.

 

5. Soutěska Grießbach


© Tirol Werbung/Monika Höfler

Jedno z nejhezčích míst na celodenní výlet v oblasti Kirchdorf a Erpfendorf tvoří soutěska Grießbach. Na odvážlivce zde čeká 25 metrů dlouhý prověšený most, který je vypleten pouhé 4 metry nad řekou. Cestu dále tvoří dřevěný chodník, který ovšem nemá zábradlí na straně směrem do údolí, což této stezce dodává adrenalinový punc. Součástí trasy je také tzv. barefoot stezka, na které se nepoužívají boty, chodí se tedy naboso.

Výchozí bod pro turisty: parkoviště cca 1 km od Erpfendorfu ve směru na Kössen/Waidring. Soutěska je otevřena od jara do podzimu.

 

6. Soutěska duchů Leutasch


© Olympiaregion Seefeld

Říká se, že duch soutěsky Leutasch žije se svými skřítky v divoké vodě řeky Leutascher Ache, která má přívlastky jako pekelná nebo čarodějnická. Návštěvníci se samozřejmě nemusí bát, přesto má tato soutěska lehce tajemný nádech. Na informačních tabulích v tomto kaňonu jsou dokonce popsány zajímavé příběhy vztahující se právě k místnímu duchovi. Turistům však také nabídne dobrodružné putování s pohledem na nespočet vodních kaskád či různorodé skalní stěny.

Skrze soutěsku vedou 3 trasy. Klammgeistweg (stezka ducha soutěsky) o délce 3 kilometry. Cesta trvá přibližně 1.5 hodiny. 

Koboldpfad (skřítkova stezka), délka 1.9 kilometru.

Wasserfallsteig (vodopádová stezka), délka 500 metrů.

Výchozí bod pro turisty: parkoviště ve vesnici Leutasch. Soutěska je otevřena od jara do podzimu.

 

7. Soutěska Rosengarten


© Imst Tourismus

Co by kamenem dohodil od centra města Imst začíná malebná soutěska Rosengarten. Řeka Schinderbach zde vytvořila 1.5 kilometru dlouhou rokli, která se stala jednou z nejcennějších přírodních lokalit v Tyrolsku. V soutěsce můžete obdivovat vzácné kapradiny a mechy, které vyrůstají v harmonickém souladu s krásnými skalními útvary. Mezi tím vším se proplétá dobře zabezpečená stezka s několika mosty. Není tedy překvapením, že díky své přírodní jedinečnosti jsou zde organizovány geologické a botanické okružní cesty.

Výchozí bod pro turisty: centrum města Imst. Soutěska je otevřena od jara do podzimu.

 

8. Soutěska Schnanner Klamm


© TVB St. Anton am Arlberg

Pro vyznavače turistiky a horolezení je ideálním místem pro návštěvu soutěska Schnanner Klamm. Kromě romantických vodopádů nebo dvou přehradních hrází zde můžete navštívit areál pro bouldering, který nabízí 42 lezeckých cest všech obtížností. Na trase soutěskou na Vás pak čeká i několik méně zajištěných míst, jištěných pouze ocelovým lanem, což vyžaduje trochu turistické dovednosti.

Výchozí bod pro turisty: vstup do soutěsky je severně od vesnice Schann am Arlberg. Soutěska je otevřena od začátku května do konce října.

 

9. Soutěska Tiefenbachklamm


© Alpbachtal Seenland Tourismus / Grießenböck Gabriele

Mezi vesnicemi Kramsach a Brandenberg se svírá úzký kaňon, kterým si svou cestu vyhloubila řeka Brandenberger Ache. V tomto místě, dříve využívaném pro splav dřeva, jsou k vidění neobyčejné skalní stěny, průzračná voda nebo ojediněle i odvážní kajakáři. 4 kilometry dlouhá stezka skrz soutěsku je velmi dobře zabezpečená a nachází se na ní několik vyhlídkových plošin.

Výchozí bod pro turisty: přístup do soutěsky je ze silnice Aschauer Straße. Soutěska je otevřena od jara do podzimu, z důvodu bezpečnosti však může být uzavřena v dobu přívalových dešťů.

 

10. Soutěska Hölltal


© Tirol Werbung

U vesnice Bschlabs v Lechtalském údolí se nachází soutěska, kterou prochází stezka s magickým názvem “Cesta smyslů” (německy “Weg der Sinne”). Průměrná hloubka tohoto kaňonu je úctyhodných 40 metrů a v nejužším bodě se musíte vejít do 45 centimetrů. Jako “odměna” na Vás pak čeká prověšený visutý most napříč celou soutěskou. Podél trasy jsou pak k vidění různá umělecká díla, která ze dřeva a oceli vytvořili místní umělci.

Výchozí bod pro turisty: poutní kostel Maria Schnee ve vesnici Bschlabs. Cesta soutěskou trvá přibližně 1 hodinu.

 

nahoru
Zpravodaj

Přihlaste se k odběru bezplatného zpravodaje a těšte se na novinky ze srdce Alp.