© TVB Innsbruck / Baumann
© TVB Innsbruck / Baumann

Klášter Stams

Klášter Stams je cisterciácký klášter v tyrolském městě Stams v Tyrolsku. Klášter byl založen roku 1273 tyrolským hrabětem Menhardem II. a jeho manželkou Alžbětou, vdovou po římském králi Konrádovi IV. V letech 1650 až 1750 byl kostel přestavěn z románského stylu na barokní. Z tohoto období pocházejí obě věže. Při prohlídce klášteru můžete obdivovat nádherně zdobené místnosti: krásné fresky na stropě, štukatury a železné mříže zdobí interiér kostela. Dalšími pokladem kláštera je sál Bernardisaal, kaplička Heilig-Blutkapelle a schody„Prälatenstiege“. V klášterním kostele byl pohřben nejen zakladatelský pár, ale také Habsburkové Fridrich IV. a Zikmund a Bianca Marie Sforza, manželka Maxmiliána I., či Jindřich Korutanský. Navštivte také obchod kláštera, kde se prodávají doma dělané výrobky jako marmelády, medy, šnapsy či likéry.

  • Dvě markantní  „cibulové kupole“ vítají návštěvníky cisteriánského kláštera Stams již z dálky. Mezi lety 1650 a 1750 byla vystavěna jako klášterní kaple a přestavěna z románském slohu do slohu barokního. Samotný klášter byl ovšem založen mnohem dříve a to v roce 1273 Gráfem Meinhardem II. z tyrolské Goricie.
  • V letech 1973 až  1985 byla klášterní kaple důkladně zrekonstruována a Stams se také stal místem politického a společenského dění. Ve stejném roce papež Jan Pavel II. povýšil kapli na „Baziliku minor“. O rok později byla stavbě propůjčena cena „Europa Nostra“ za mimořádně zdařilou rekonstrukci.
  • Interiér kaple nádherně prezentují obdivuhodné stropní fresky, štuky a kované zábradlí. Mezi další šperky kláštera patří Bernardi sál, kaple Svaté krve a „Prelátské schodiště“.
  • Svatí otcové nejenže dohlíželi na cenné poklady, ale byli také velmi otevřeni světu. Je zde gymnázium s internátem, do jehož nosného programu patří též známé Skigymnázium Stams.
  • K tomu zde provozují klášterní obchod s pochoutkami z vlastního hospodářství. Lze zde také strávit dovolenou, ovšem s ohledem na klauzurní vymezení jsou pokoje vyčleněny jen pro muže.

© Stift Stams
otevřít interaktivní mapku
Otvírací doba
LED
ÚNO
BŘE
DUB
KVĚ
ČRV

ČRN
SRP
ZÁŘ
ŘÍJ
LIS
PRO
Charakteristika
  • Vhodné pro rodiny
  • Bezbariérový
  • Vhodné i pro deštivé počasí


Příjezd

Hledáte nejkratší cestu do místa vaší dovolené? Využijte náš plánovač cesty autem, vlakem, autobusem nebo dokonce letadlem.

Váš cíl: Stiftshof 3, Stams, Österreich

powered by Rome2Rio

Hledat ubytování

Počet cestujících

další výletní cíle v regionu

Ukázat více +

Jak se vám líbí tento článek?

Chcete dostat odpověď? Pak nám prosím napište pomocí kontaktního formuláře.

nahoru

Newsletter

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru a těšte se na novinky ze srdce Alp!