Přírodní parky a národní park
Přírodní parky a národní park

Přírodní parky a národní park


Nejvyšší vrcholy, nejvíc ledovců, nejvzácnější zvířata a rostliny: projděte se divokou krajinou některého z tyrolských přírodních parků nebo Národního parku Vysoké Taury.

Rozlehlé ledovce. Skalní štíty. Husté borovicové lesy. Divoké řeky. Údolí s pravěkou vegetací, rašeliništi a více než půl tisíciletí starými javory. A nesmírně vzácná zvířata, jako například orel skalní nebo kozorožec. Na území Tyrolska je celkem pět vysokohorských přírodních parků a proslulý Národní park Vysoké Taury – vůbec největší NP v Rakousku.

V Národním parku Vysoké Taury se nad horskými říčkami a zvlněnými pastvinami tyčí impozantní třítisícovky. Přírodní park Kaunergrat je proslulý mimořádně bohatou biodiverzitou. Alpský park Karwendel patří mezi vůbec nejstarší chráněné oblasti na kontinentu. Přírodní park Tiroler Lech v údolí Lechtal nabízí jednu z posledních skutečně divokých řek v Evropě. Přírodní park Ötztal pokrývá plochu 510 čtverečních kilometrů a přírodní park Zillertalské Alpy tvoří území v nadmořské výšce od 1000 do 3500 metrů nad mořem. Pokud chcete lépe porozumět unikátní krajině tyrolských Alp a okolnostem, které ji spoluvytvářely, vydejte se do některého z přírodních parků na komentovanou túru s průvodcem.

Rozlehlé ledovce. Skalní štíty. Husté borovicové lesy. Divoké řeky. Údolí s pravěkou vegetací, rašeliništi a více než půl tisíciletí starými…

Přečtěte si vícezobrazit méně

Přírodní park Kaunergrat

© Andi Kirsch

Přírodní park Kaunergrat se táhne od horního údolí Inntal přes Pitztal a Kaunertal až k Ötztalským Alpám. Chráněnou oblastí byl tento kraj vyhlášen v roce 2003 a již o osm let později získal titul Přírodní park roku.

Už jste někdy viděli stádo kozorožců? Takový pohled – ve správném ročním období – není v přírodním parku Kaunergrat žádnou vzácností. Na území parku o velikosti 600 kilometrů čtverečních žije ikonických hbitých zvířat zhruba 1200. Na túrách můžete pozorovat bezpočet dalších zvířat, například neskutečných 1100 druhů motýlů.

Za zmínku stojí také celkem 84 třítisícovek – včetně druhé nejvyšší rakouské hory Wildspitze (3768 metrů) – a desítky horských chat. Na naučných tematických stezkách v přírodním parku Kaunergrat se dozvíte mnohé zajímavosti o ledovcích, rašeliništích nebo zdejších zvířecích obyvatelích.

Přírodní park Kaunergrat se táhne od horního údolí Inntal přes Pitztal a Kaunertal až k Ötztalským Alpám. Chráněnou oblastí byl tento kraj vyhlášen v…

Přečtěte si vícezobrazit méně

Přírodní park Tiroler Lech

© Tirol Werbung / Toplak Simon

Krajině přírodního parku dominuje jedna z posledních skutečně divokých řek ve střední Evropě - Lech. Chráněnou oblastí s celkovou plochou 40 čtverečních kilometrů vede turistická trasa i cyklostezka.

Řeka Lech razící si cestu údolím Lechtal, kde vytváří rozlehlé a divoké nivy, svou nezkrotnou krásou bere dech. Právě řeka společně s pohořím Allgäu a Lechtalskými Alpami vytváří tzv. „středoevropskou džungli”, jak se zdejšímu přírodního parku někdy říká. Místní biodiverzita nabízí dokonalé prostředí pro rozmanitou floru a faunu. Roste zde více než 1100 druhů rostlin a skvěle se daří jinde nevídaným zvířatům, například vzácným rakům kamenáčům.

Rozmanité druhy vegetace můžete prozkoumat mimo jiné z rozhledny pro pozorování ptáků u obce Pflach, v případě špatného počasí v muzeu s expozicí „Der letzte Wilde” v městečku Reutte. V přírodním parku Tiroler Lech si přijdou na své nejen milovníci nedotčené horské krajiny, ale také ti, kdo hledají klid a odpočinek.

Krajině přírodního parku dominuje jedna z posledních skutečně divokých řek ve střední Evropě - Lech. Chráněnou oblastí s celkovou plochou 40…

Přečtěte si vícezobrazit méně

Přírodní park Ötztal

© Tirol Werbung / Pupeter Robert

Přírodní park s rozlohou 510 čtverečních kilometrů je domovem rozlehlých ledovců, hlubokých borovicových lesů a překrásných horských jezer.

Skalní štíty, alpské louky, horské lesy a ledovce třpytící se ve slunečních paprscích. Na území přírodního parku Ötztal v oblasti Ötztalských a Stubaiských Alp je celkem 67 ledovců, dohromady tvoří masu 95 čtverečních kilometrů ledu, který dominuje neskutečné vysokohorské krajině pod modrou oblohou. Na túře napříč přírodním parkem můžete projít všechny alpské vegetační úrovně, přičemž stezky lemují nejen rostliny, jako například kapradiny nebo divoké orchideje, ale také třeba různobarevné oblázky. Za vidění rozhodně stojí například borovicový les Obergurglr, lesní rezervace Windachtal nebo romantické jezero Piburger.

Přírodní park s rozlohou 510 čtverečních kilometrů je domovem rozlehlých ledovců, hlubokých borovicových lesů a překrásných horských…

Přečtěte si vícezobrazit méně

Alpský park Karwendel

© Tirol Werbung/Mario Webhofer

Alpský park Karwendel pokrývá téměř celé stejnojmenné pohoří. S rozlohou 737 čtverečních kilometrů je největším přírodním parkem v Rakousku.

Rozeklané horské štíty, nekonečné lesy, svěží zvlněné louky: pohoří Karwendel proslulé drsnou a nedotčenou krásou je chráněnou oblastí již od roku 1928 a patří tak mezi nejstarší přírodní rezervace v Evropě. Díky příznivým klimatickým a topografickým vlastnostem zde po tisíce let zůstala původní vegetace. Ta zajišťuje ideální podmínky pro mnoho vzácných druhů zvířat a rostlin – například divoké orchideje, starobylé javory, kozorožce či orly skalní – a je tak jakousi „alpskou Noemovou archou“.

Za vidění rozhodně stojí například velký javorový háj se dvěma tisícovkami stromů v zadní části údolí Risstal ve výšce 1200 metrů nad mořem, který je orámován mohutnými vápencovými skalami pohoří Karwendel. Ve vesničce Hinterriss můžete navštívit Naturparkhaus im Karwendel, architektonický skvost s působivou expozicí přírodního parku.  

Alpský park Karwendel pokrývá téměř celé stejnojmenné pohoří. S rozlohou 737 čtverečních kilometrů je největším přírodním parkem v…

Přečtěte si vícezobrazit méně

Přírodní park Zillertalské Alpy

© Tirol Werbung / Schwarz Jens

Na ploše 422 čtverečních kilometrů přírodního parku se střídají nekonečné husté lesy a rozmanitá údolí, která v průběhu dávných věků vymodelovaly ledovce. Součástí působivé scenérie jsou také horské chaty, farmy a stezky vinoucí se divokou krajinou.

Přírodní park Zillertalské Alpy v horní části údolí Zillertal se táhne od horolezecké vesnice Ginzling až k nejvyšším horským štítům. Rozmanitou krajinu v nadmořské výšce od 1000 do 3500 metrů tvoří rozlehlé louky a pastviny, hluboké lesy, rokle a ledovce na hlavním hřebeni Zillertalských Alp. Je zde pět údolíček, kterým místní říkají „Gründe“ a řada známých horských vrcholů, například Löffler, Schwarzenstein, Möseler nebo Hochfeiler.

Na komentovaných túrách se dozvíte mnohé o zdejší mimořádné biologické diverzitě a floře i fauně: v období od května do října jsou v nabídce výlety s průvodci se zaměřením na třicet různých témat. Přírodní park Zillertalské Alpy byl nezávislou porotou expertů z Rakouského sdružení přírodních parků (VNÖ) zvolen „Rakouským přírodním parkem roku 2015“.

Na ploše 422 čtverečních kilometrů přírodního parku se střídají nekonečné husté lesy a rozmanitá údolí, která v průběhu dávných věků vymodelovaly…

Přečtěte si vícezobrazit méně

Národní park Vysoké Taury

© Nationalpark Hohe Tauern / Hannah Assil & Michael Kastl

Národní park Vysoké Taury, největší přírodní chráněná oblast v Alpách, nabízí ideální životní prostor rozmanité floře a fauně ve fascinující alpské krajině majestátních pohoří, ledovců, borovicových lesů, vodopádů, divokých horských řek, luk a pastvin.

Na více než 1800 čtverečních kilometrech národního parku na úpatí Vysokých Taur se prostírá úžasný divoký svět a nevídaný vysokohorský ekologický systém s 10 000 druhy zvířat a 1800 odrůdami rostlin. Na území parku se tyčí k nebi více než 300 třítisícovek včetně nejvyšší rakouské hory Grossglockner (3798 m) s největším souvislým ledovcem východních Alp, který je místy silný až 250 metrů. Unikátní je také borovicový les Oberhauser Zirbenwald, stohektarová přírodní rezervace v zadní části údolí Defereggental.

Národním parkem se vine řada tematických stezek, například vůbec první evropská naučná stezka na téma vody v přírodě. Ještě větší vhled do tajemství zdejší krajiny přinesou komentované túry s průvodci.  A za špatného počasí se nabízí muzeum Nationalparkhaus v městečku Matrei in Osttirol se skvělými interaktivními expozicemi.

Národní park Vysoké Taury, největší přírodní chráněná oblast v Alpách, nabízí ideální životní prostor rozmanité floře a fauně ve fascinující…

Přečtěte si vícezobrazit méně

Jak se vám líbí tento článek?

Chcete dostat odpověď? Pak nám prosím napište pomocí kontaktního formuláře.

nahoru

Newsletter

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru a těšte se na novinky ze srdce Alp!