Národní a přírodní parky v Alpách, © Tirol Werbung/Olaf Unverzart
Národní a přírodní parky v Alpách, © Tirol Werbung/Olaf Unverzart

Národní a přírodní parky v Alpách


Objevte tyrolské přírodní parky a národní park Hohe Tauern (Vysoké Taury) a užijte si ohromná horská pohoří, divoké ledovcové potoky, majestátní tyrolské skalní orly a zvědavé sviště stejně jako i jedinečné barevné skvosty alpského světa rostlin.

Jednotlivé chráněné krajinné oblasti v tyrolských Alpách mezi zelenými údolími a obrovskými bělostnými ledovci se vyznačují typickými působivými krajinnými typy.  Tyrolské přírodní parky nebo Národní park Vysoké Taury vynikají přírodními krásami jako jsou původní ledovce, ale také suché trávníky, rašeliniště, modřínové a limbové lesy. Kromě toho se zde uchovaly vzácné původní biotopy jako pralesy a divoká říční krajina tyrolské části řeky Lech s neobyčejně bohatou druhovou skladbou. Užijte si nezkaženou přírodu rakouských Alp.

Národní park Hohe Tauern


© Tirol Werbung

Mezi majestátními horskými pohořími, divokými ledovcovými potoky, loukami a pastvinami či zakrslými borovicemi zažijete v národním parku Vysoké Taury největší přírodní chráněnou oblast celé alpské oblasti. Na více než 1.800 čtverečních kilometrech na úpatí Vysokých Taur se rozprostírá úžasný svět vysokohorského ekologického systému s 10.000 druhy zvířat a 1.800 druhy rostlin.

Co je důležité vědět

 • Tato přírodní rezervace s více než 300 třítisícovkami, mezi nimi např. Großglockner, vysoký 3.798 metrů, je obdivuhodným výtvorem přírody. Na úpatí nejvyšší hory Rakouska leží mimo jiné největší jednolitý ledovecvýchodních Alp se svým až 250 metrů silným ledovým krunýřem.
 • Během tisíciletí vytvořily ledové proudy v národním parku Vysoké Taury alpinskou krajinu, která dnes nabízí životní prostor ohromnému rozmanitému světu rostlin a zvířat.
 • Borovicový les Oberhauser Zirbenwald je největší les zakrslých borovic východních Alp. Tato 100 hektarů velká přírodní rezervace se nachází v zadní části údolí Defereggental a je obklopena obhospodařovanými alpskými loukami ale i nedotčenou přírodou.
 • Mnoho tématických stezek, jako např. první naučná stezka o vodě v Evropě, umožní poznat životní prostory v národním parku Vysoké Taury: zkušení a vyškolení průvodci parkem, tzv. Ranger vás doprovodí na putování největší chráněnou přírodní oblastí Alp.
 • Obdivovat a zažít: v muzeu Nationalparkhaus ve městě Matrei ve Východním Tyrolsku najdete interaktivní výstavy a dozvíte se zajímavosti o přírodě a kultuře národního parku.

 

Přírodní park Kaunergrat


© Andi Kirsch

Přírodní park Kaunergrat se rozprostírá od vrchní části údolí Inntal až k Oetztálským Alpám a zahrnuje při tom údolí Pitztal, Kaunertal a také části údolí Inntal. Teprve v roce 2003 byla tato oblast vyhlášena oficiálně přírodním parkem a 2011 zvolena dokonce přírodním parkem roku. Objevte nespočetné druhy zvířat a rostlin v přírodním parku Kaunergrat a užijte si nádherné krajiny při putování po jedné z mnoha stezek, které vedou regionem přírodního parku Kaunergrat.

Co je důležité vědět

 • Přírodní park Kaunergrat zahrnuje všechny výškové stupně Alp – od suchotravin ve výšce 750 m n.m. až po markantní třítisícovky Oetztálských Alp.
 • Park vykazuje nejvyšší podíl původně zachované přírody Tyrolska: např. tady najdete 1.200 kozorožců a 1.100 druhů motýlů.
 • V roce 2007 byl otevřen u vchodu do přírodního parku Kaunergrat - Gachen Blick – první dům přírodního parku Tyrolska. Dům je velkou atrakcí pro turisty a fascinuje návštěvníky mimo jiné multimediální výstavou „3000 m VERTIKAL“.
 • Na naučných tématických stezkách v přírodním parku Kaunergrat se dozvíte zajímavosti o ledovcích, rašeliništích či divoké zvěři. 50 obhospodařovaných chatek se při vašem putování postará o výbornou stravu.
 • 84 třítisícovek zláká především zkušené horolezce a milovníky hor. Wildspitze, druhá nejvyšší hora Rakouska, je se svými 3.768 metry nejvyšší hora přírodního parku.

Alpský park Karwendel


© Tirol Werbung/Mario Webhofer

Alpský park Karwendel je nejen největší chráněná oblast Tyrolska, je to také největší přírodní park Rakouska. Celková plocha činí více než 727 čtverečních kilometrů a zaujímá skoro celé pohoří Karwendel. Objevte jedinečnou krajinu v alpském parku Karwendel, která nabízí zvířatům a rostlinám Alp přirozené životní prostředí – a vám mnohostranné možnosti na odpočinek.

Co je důležité vědět

 • Alpský park Karwendel je jedna z nejstarších chráněných oblastí východních Alp a od roku 2009 oficiální přírodní park. Ve stejném roce byl také otevřen přírodní park Hinterriß uprostřed fascinujícího světa hor Alpského parku Karwendel.
 • Díky svým klimatickým a topografickým vlastnostem se oblast Karwendel vyznačuje nadprůměrně vysokým podílem přirozeného životního prostředí: více než 1.300 druhů rostlin a 3.000 druhů zvířat má svůj domov v Alpském parku Karwendel.
 • Objevte tento ohromný alpský svět během putování pohořím Karwendel přes neobyčejné soutěsky s okolními až 1.000 metrů vysokými vápencovými a dolomitovými skálami.
 • Alpský park Karwendel se vyznačuje také nejhustším osídlením skalních orlů v Alpách a je domovem 14 orlích párů. S trochou štěstí se vám podaří zahlédnout krále vzduchu.
 • Přírodní kulisa ve výšce 1.200 metrů nad mořem: velký javorový ráj v zadní části údolí Rißtal je jedním z nejhezčích míst Alp. Tento rovinný terén s více než 2.000 javory je orámován mocnými vápencovými skálami pohoří Karwendel
nahoru
Zpravodaj

Přihlaste se k odběru našeho zpravodaje a těšte se na novinky ze srdce Alp!