© Tirol Werbung
© Tirol Werbung

Selské trhy a obchůdky


© Tirol Werbung/Michael Gams

Navštivte v Tyrolsku jeden z mnoha selských trhů nebo stálých  selských obchůdků a nakupte čerstvé zemědělské produkty a regionální speciality přímo od místních výrobců.

Na pravidelně se konajících selských trzích můžete koupit všechny tyrolské speciality: tyrolský špek, uzené párky, krásně provoněný horský sýr, slivovičku, ale také doma dělané marmelády a kompoty. Také selské obchody nabízejí širokou paletu regionálních produktů – výhodou těchto obchůdků je, že mají stálou otevírací dobu. Za to při nákupu na trhu zažijete tržní atmosféru. Často také najdete na trzíchvětší nabídku. Na mnoha selských trzích se prodávají také regionální produkty jako plstěné papuče, pletené výrobky či jiné, doma dělané ruční práce. Jestliže si z Tyrolska chcete přivézt nějakou dobrotu na památku, jistě najdete něco vhodného na trhu či v selském obchodě.

Tržní hala Martkhalle Innsbruck

Tržní hala v Innsbrucku se vyznačuje úžasnou kombinací selského trhu a stálých ochodů s potravinami ve velkorysém prostředí s typickou tržní atmosférou. V západní hale najdete největší selský trh Tyrolska – s denně dováženými čerstvými produkty ze zemědělství. Ve východní hale vás překvapí ty nejlepší dobroty místních obchodníků – od čerstvého křupavého chleba, přes maso a uzeniny až po sladkovodní a mořské ryby.

Obchodní domy


Kaufhaus Tyrol, © TVB Innsbruck

Pod střechami nákupních domů ležících v centru Tyrolska zažijete světovou architekturu, velký výběr obchodů a urbanistickou zvláštní artmosférucentra města Innsbruck.

Kaufhaus Tyrol

Jeden z nákupních domů Tyrolska, bohatý na tradice,  vás očekává na ulici Maria-Theresien Strasse v Innsbrucku: nákupní dům Kaufhaus Tyrol britského hvězdného architekta DavidaChipperfielda vás nadche plochou 30.000 čtverečních metrů na několika poschodích a asi 50 obchodech. Už v době svého vzniku v roce 1908 a v následujících desetiletích byl nákupní dům Kaufhaus Bauer & Schwarz, jak se tehdy jmenoval, nejpřepychovějším obchodním domem v Tyrolsku. Rozšířením a znovu otevřením obchodního domu Kaufhas Tyrol v březnu 2010 mohlo navázat nákupní středisko ve vnitřním městě na skvělé časy domu. Tím také tvoří nákupní dům Kaufhaus Tyrol zdařilé pokračování čilé městské oblasti, která vznikla z obnovenéhonáměstí Sparkassenplatz a náměstí, které se na ně připojuje před BTF Stadtforum.

Rathausgalerien

Naproti obchodního domu Kaufhaus Tyrol vás uvítá další městské nákupní centrum: Innsbrucker Rathausgalerien francouzského architekta Dominiqua Perraulta bylo postaveno ve stylu klasické nákupní pasáže19. století. Nový komplex, který vedle četných obchodů zaujímá také innsbruckou radnici, sahá až na ulici Anichstrasse a k náměstí Adolfa Pichlera. Rathausgalerien tvoří centrum vnitřního města, které je otevřené na všechny čtyři světové strany. V horním poschodí se nachází nejenom nejvyšší vyhlídkový bod věže, ale také restaurace Lichtblick a kruhová kavárna Café Weinbar Lounge 360o. Zde si můžete užívat při jídle nebo kávě pohled na kolem ležící svět hor.

Tyrolské kroje


© Tirol Werbung/Lisa Hörterer

Platí jako synonymum pro charakter autentických a na tradici si zakládajících tyrolanů a má světovou pověst: tyrolská móda krojů nadchne svými kvalitními materiály – především lněné plátno, kůže a vlněné sukno – a moderním designem. Městský a vesnický způsob života se prolíná v tyrolské módě krojů, módní trendy přecházejí do tradičních kousků oblečení.

Výsledkem jsou zajímavé kousky oblečení, které podtrhují vaši osobnost a přesvědčí svým vzhledem. Jednoduchá nebo dramaticky inscenovaná - tyrolská móda krojů je naprosto jedinečná v módní branži. Jistě si vyberete: buď kroje šité na míru nebo si je nakoupíte ve vybraných obchodech či v prodejnách přímo u výrobce.

Tyrolské kroje: kultura, která žije

K nejpilnějším zastánům kultury krojů patří tyrolský svazek zemských krojů - Tiroler Landestrachtenverband. Více než 10.000 členů zaručuje, hlavně při oficiálních vystoupeních, že se regionální kultura krojů nadále udržuje. Jinak se nošení krojů omezuje na slavnosti života a roční období. Trochu jinak je tomu u místních hudebních kapel a střeleckých rot: nošení jednotných krojů je povinností pro všechny. I nové hudební kapely, které vznikly v poslední době, si nechávají navrhovat místní kroje.

Filc, kůže a vlněné sukno - umělecké ruční práce


© Tirol Werbung/Lisa Hörterer

Plstěné papuče, kožené kalhoty nebo saka z vlněného sukna: již století se vyznačuje regionální oblečení těmito přírodě blízkými materiály.

Filc, kůže a vlněné sukno byly surovými materiály alpské zemské oděvní kultury. Byly k dostání na místě nebo alespoň u kočovných ochodníků a ručně zpracovávány či zušlechtěny. Na tomto se dodnes skoro nic nezměnilo. Jenom výroba a design se během času vyvinuly – dnes se tyto staré tradiční materiály představují příslovečně v novém kabátě.

Staré vědomosti, moderní techniky a spousta tvořivosti

Populární plstěné papuče, papuče z filce, tradiční kožené kalhoty a saka z vlněného sukna jsou k dostání v mnoha tyrolských obchodech. Jsou pravým příkladem alpského oblečení a spojují funkčnost a estetiku. Mnohaleté zkušenosti jsou důvodem k tomu, že se tyto tradiční materiály používají dodnes i když s novými způsoby zpracování a s novým designem. Se starými vědomostmi, moderními technikami a spoustou tvořivosti tak vznikají pravá umělecká díla pro každodenní potřebu.

Umění ze skla


© Alpbachtal Tiroler Seenland

Krásné, křehké a pro mnohé dříve luxusní zboží: více než 500 let se v Tyrolsku vyrábí jedinečné a světově známé sklářské výrobky.

Již před staletími se vyráběly ve sklárnách ve městech Rattenberg a Kramsach sklářské výrobky. Kromě relativně jednoduchých skleniček – od malých skleniček na pálenku až po korbele – se zde vyráběly také zvláštnosti, které odpovídaly vkusu široké veřejnosti. Byly to např. typicky pestré, často drážkované tzv. pupkové láhve „Nabelflaschen“, jejichž hlavním znakem je prohlubeň v láhvi. Dále to byly křehké pálenkové láhve „Schnapshunde“ ve tvaru psa či jiného zvířete, u kterých se může pálenka pít rovnou z „láhve“.

Čirý křišťálový vzhled

Sklenice od výrobce Riedel jsou známé po celém světě pro svoji jedinečnou kvalitu. Firma Riedel Glas se sídlem ve městě Kufstein nabízí návštěvníkům možnost dívat se sklářům při výrobě pod ruce a zažít foukání skla z blízkosti. Nenechte si ujít také návštěvu muzea die Sinnfonie, kterou si užijete všemi smysly. Také ve firmě Kisslinger Kristall-Glas ve městě  Rattenberg se vyrábí každý sklářský výrobek s láskou, péčí a uměleckou zručností. I zde se můžete na výrobu sklářských výrobků podívat zblízka a zažít stoletou techniku výroby skla.

Malování na sklo

Kromě foukání skla samozřejmě nesmíme opomenout umělecké malování na sklářské výrobky. Ruční malování skla je důkazem tyrolské umělecké zručnosti. Ale to, že se tyrolská sklářska kultura neomezuje jenom na staré tradice, dokazují nespočetné sklářské firmy, které se nebojí nového designu a moderních prvků.

Tirol Shop


© Tirol Werbung

Obchod Tirol Shop nabízí moderní tyrolskou módu, zajímavé knihy a milé dárky pod značkou Tyrolsko (odkaz vede na stránku v němčině).

nahoru
Zpravodaj

Přihlaste se k odběru bezplatného zpravodaje a těšte se na novinky ze srdce Alp.

Live Chat
Live Chat