8 nejkrásnějších vodopádů v Tyrolsku, © Tirol Werbung/Frank Bauer
8 nejkrásnějších vodopádů v Tyrolsku, © Tirol Werbung/Frank Bauer

Skrz vodní tříšť: nejkrásnější vodopády v Tyrolsku

V létě příjemně ochladí, v zimě vytvářejí úchvatné ledové skulptury. Jsou zasazeny do krásných přírodních scenérií a obestírají je mýty. Na tyrolských vodopádech řítících se ze skalních útesů a strmými roklemi je skutečně něco magického. Všem procházkám, túrám a výletům, které kolem nich vedou, dodávají další rozměr.

Návštěva vodopádu slibuje nejen příjemné osvěžení během horkých letních dnů a přírodní uměleckou galerii v zimě, ale působí také jako uklidňující prvek. Vědecké studie dokazují, že pobyt u vodopádu pomáhá při léčbě alergií či astmatu. I to je jedním z důvodů, proč vyrazit na výlet právě k některému z tyrolských vodopádů, které často působí jako brána do jiného světa. Většina z nich je snadno dostupná po turistických stezkách a lávkách či mostech. Vybrali jsme osm nejzajímavějších, které rozhodně stojí za vidění. 

Nejvyšší: 159 metrů vysoký vodopád Stuibenfall

© Tirol Werbung/Bernhard Aichner

Žádný jiný tyrolský vodopád nepadá z takové výšky jako Stuibenfall v obci Umhausen v údolí Ötztal. Za jednu sekundu zde z výšky 159 metrů proteče až 2000 litrů vody. Tento přírodní úkaz získal své jméno díky obláčkům páry a vodní tříště, které se nad ním vznášejí (stuiben či stäuben znamená prášit). Pro návštěvníky je Stuibenfall snadno dostupný dokonce po několika různých trasách. V roce 2016 zde byla vybudována stezka, na které je nutné vyšlapat asi 700 schodů a na závěr přejít přes visutý, 80 metrů dlouhý most. Ten slouží jako vyhlídková plošina téměř na dosah ruky od valící se masy vody. Vždy ve středu večer v období od května do října je vodopád až do půlnoci důmyslně nasvícen.

Výchozí bod: K vodopádu Stuibenfall lze dojít pěšky z vesnice Ötzi-Dorf (Am Tauferberg 8, 6441 Umhausen). Cesta zabere přibližně půl hodiny.
 

Žádný jiný tyrolský vodopád nepadá z takové výšky jako Stuibenfall v obci Umhausen v údolí Ötztal. Za jednu sekundu zde z výšky 159 metrů proteče až…

Přečtěte si vícezobrazit méně

Nejširší: vodopád Grawa v údolí Stubaital

© TVB Stubai Tirol/Andre Schönherr

Se svými 85 metry šířky je vodopád Grawa v zadní části údolí Stubaital nejširším vodopádem v oblasti východních Alp. Potok Sulzaubach napájený několika přítoky z ledovce se přelévá přes mohutný skalní hřbet ve výšce 180 metrů. Tento ohromující přírodní úkaz, který můžete obdivovat ve dvou vyhlídkových úrovních, je jednou z etap „divoké vodní stezky“ - Wilde Wasser Weg. Nenáročná stezka začíná u chaty Tschangelair Alm a dá se ujít za necelé dvě hodiny.

Výchozí bod: Tschangelair Alm, Dorf 12, 6167 Neustift

 

Se svými 85 metry šířky je vodopád Grawa v zadní části údolí Stubaital nejširším vodopádem v oblasti východních Alp. Potok Sulzaubach napájený…

Přečtěte si vícezobrazit méně

Mystický: vodopád v soutěsce Zammer Lochputz

© Archiv TVB TirolWest, Günter Standl

K nohám návštěvníků padají burácející masy vody. Divoká řeka Lötzbach zde během uplynulých staletí ve skále vyhloubila mystickou soutěsku Zammer Lochputz. K tajuplnému, ostrými skalními štíty obklopenému kaňonu lze dojít po naučné stezce Wasser-Erlebnis-Steig, jenž vede přes lávky a štoly až k 30 metrů vysokému vodopádu Lötzer Wasserfall, který využívá jedna z nejstarších vodních elektráren v Tyrolsku. V letních měsících je soutěska osvětlena pro noční procházky.

Výchozí bod: 6511 Zams, Hauptstraße 53, Zammer Lochputz
 

K nohám návštěvníků padají burácející masy vody. Divoká řeka Lötzbach zde během uplynulých staletí ve skále vyhloubila mystickou soutěsku Zammer…

Přečtěte si vícezobrazit méně

V kotlině: vodopády u obce Hintertux

© TVB Tux-Finkenberg

Milovníci vodopádů by rozhodně měli navštívit tzv. „Vodopádovou cestu“ (Wasserfallweg) v Hintertuxu, která vede nádhernou krajinou Zillertalských Alp. Čtyřkilometrová stezka začíná u spodní stanice lanovky na ledovec u obce Hintertux v údolí Zillertal. Horský svět, který zde v nadmořské výšce 1500 metrů návštěvníky obklopuje ze všech stran, ukazuje, co všechno příroda dokáže vytvořit: soutěsky, jeskyně, skalní mosty. Nejlépe jsou tyto přírodní úkazy vidět u vodopádu Kesselfall, který je pojmenován po hluboké skalní kotlině (německy Kessel), jíž vytvořila po staletí padající voda. Stezka vede také kolem vodopádu Schraubenfall, jehož vodní tříšť v horkých letních dnech příjemně osvěží. Při relativně obtížnějším sestupu se prochází kolem tzv. Velrybí tlamy –(Walfischmaul), velkého kamenného bloku podobajícího se rybím ústům.

Výchozí bod: 6294 Hintertux, na jižním okraji obce

Milovníci vodopádů by rozhodně měli navštívit tzv. „Vodopádovou cestu“ (Wasserfallweg) v Hintertuxu, která vede nádhernou krajinou Zillertalských…

Přečtěte si vícezobrazit méně

Pro milovníky ptáků: vodopád Schleier v údolí Zillertal

© Erste Ferienregion im Zillertal

Nejvyšším vodopádem v údolí Zillertal je se svými 91 metry vodopád Schleier, ke kterému vede velmi netypická okružní trasa. Je vybudována ve stylu naučné ptačí stezky a návštěvníci se po cestě dozví množství informací o více než čtyřiceti druzích ptáků, kteří toto krásné údolí obývají.  

Výchozí bod: 6265 Hart im Zillertal, cesta začíná asi 300 metrů jižně od místního kostela. Okružní trasa zabere přibližně 2,5 hodiny.
 

 

Nejvyšším vodopádem v údolí Zillertal je se svými 91 metry vodopád Schleier, ke kterému vede velmi netypická okružní trasa. Je vybudována ve stylu…

Přečtěte si vícezobrazit méně

Nejromantičtější: soutěska Wolfsklamm

© Tirol Werbung/Bernhard Aichner

Soutěsku Wolfsklamm u městečka Stans v pohoří Karwendel mnozí považují za jedno z nejpůsobivějších míst v celých Alpách. Drsná a zároveň romantická soutěska Wolfsklamm (Vlčí soutěska) byla zpřístupněna v roce 1901. Jedná se o několik set metrů dlouhou skalní rokli divoké horské říčky, nad kterou se dá přecházet po dřevěných mostech, lávkách a schodištích. Stezka se stáčí jednou doleva, hned zase doprava a pod nohama burácí ledová voda říčky Stanser Bach. Na konci zhruba devadesátiminutové cesty přes mosty a propasti stojí nejstarší klášter v Tyrolsku Wallfahrtskloster St. Georgenberg. Kousek před klášterem cesta vede přes most Hohe Brücke, jehož kamenné nosníky z roku 1497 dříve byly součástí konstrukce nejstaršího mostu v Tyrolsku.

Výchozí bod: Parkoviště Parkplatz Wolfsklamm, St. Georgenberg“, 6135 Stans. Soutěska Wolfsklamm je otevřena od května do listopadu. Vstup stojí 5 eur, zlevněný 1,50 eur.

Soutěsku Wolfsklamm u městečka Stans v pohoří Karwendel mnozí považují za jedno z nejpůsobivějších míst v celých Alpách. Drsná a zároveň romantická…

Přečtěte si vícezobrazit méně

Pro horolezce: vodopád Schleier ve Wilder Kaiser

© Tirol Werbung/Jens Schwarz

Vodopád Schleier ve Wilder Kaiser je ideálním cílem nejen pro zkušené horolezce. Právě oni oblíbenému tyrolskému vodopádu dali název - Schleier znamená „závoj“. Hladké, 60 metrů vysoké skalní stěny lemují vodopád z obou stran. Po těchto stěnách vede část z celkem sto padesáti místních horolezeckých tras, z nichž některé patří mezi nejnáročnější v Evropě. Běžní turisté se k vodopádu Schleier také dostanou, například po středně obtížné stezce z parkoviště v Hüttling/Aschau.

Výchozí bod: Parkoviště v Hüttling/Aschau, příjezd přes 6353 Going am Wilden Kaiser. Cesta zabere přibližně 45 minut.

 

Vodopád Schleier ve Wilder Kaiser je ideálním cílem nejen pro zkušené horolezce. Právě oni oblíbenému tyrolskému vodopádu dali název - Schleier…

Přečtěte si vícezobrazit méně

Pro turisty: vodopád Sintersbacher

© Kitzbühel Tourismus

Nádherná podívaná se naskytne nedaleko Jochbergu v necelých 1300 metrech nad mořem. Vyhlídka na řeku Sintersbach, která zde divoce padá z výšky 85 metrů, nabízí ideální místo k odpočinku a doplnění energie. To se jistě bude hodit, protože cesta k tomuto vodopádu je dlouhá 9 kilometrů a díky převýšení 648 metrů patří mezi ty náročnější.

Výchozí bod: Parkoviště Schradler, 6373 Jochberg, doporučen je výstup na Wildalm. Cesta zabere přibližně 4 hodiny.

 

Nádherná podívaná se naskytne nedaleko Jochbergu v necelých 1300 metrech nad mořem. Vyhlídka na řeku Sintersbach, která zde divoce padá z výšky 85…

Přečtěte si vícezobrazit méně

Jak se vám líbí tento článek?

Chcete dostat odpověď? Pak nám prosím napište pomocí kontaktního formuláře.

nahoru

Newsletter

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru a těšte se na novinky ze srdce Alp!