8 nejkrásnějších vodopádů v Tyrolsku, © Tirol Werbung/Frank Bauer
8 nejkrásnějších vodopádů v Tyrolsku, © Tirol Werbung/Frank Bauer

8 nejkrásnějších vodopádů v Tyrolsku


Návštěva vodopádu slibuje nejen příjemné osvěžení během horkého dne v Alpách, ale působí také jako uklidňující prvek. Vědecké studie dokonce dokazují, že pobyty u vodopádů pomáhají při léčbě alergií či astmatu. I to je jedním mnoha z důvodů, proč vyrazit na výlet právě k tyrolským vodopádům.

Většina vodopádů je snadno dosažitelná po turistických stezkách, lávkách či mostech. Alpské vodopády často působí jako brána do jiného světa. Níže najdete 8 nejkrásnějších vodopádu, které můžete v Tyrolsku navštívit.

1. nejvyšší: 159 metrů vysoký vodopád Stuibenfall


© Tirol Werbung/Bernhard Aichner

Žádný tyrolský vodopád nepadá z tak velké výšky jako Stuibenfall v obci Umhausen v údolí Ötztal. Za jednu sekundu zde z výšky 159 metrů proteče až 2.000 litrů vody. Tento přírodní úkaz získal své jméno díky obláčkům vodní tříště a prachu, které se nad ním vznášejí (prášit - německy stäuben, stuiben).

Pro návštěvníky je tento tyrolský vodopád snadno dostupný několika možnými cestami. V roce 2016 zde byla vybudována stezka, na které najdete cca 700 schodů. Na závěr této cesty na Vás čeká visutý, 80 metrů dlouhý most, sloužící jako vyhlídková plošina na valící se masu vody. Nejkrásnější pohled Vás ovšem čeká každý středeční večer v období od května do října, kdy je vodopád Stuibenfall nasvícen. Tento úžasný zážitek si nelze nechat ujít.
K vodopádu Stuibenfall lze dojít pěšky z vesnice Ötzi-Dorf (Am Tauferberg 8, 6441 Umhausen). Cesta zabere přibližně půl hodiny.

2. nejširší: vodopád Grawa v údolí Stubaital


© TVB Stubai Tirol/Andre Schönherr

Se svými 85 metry šířky je vodopád Grawa v zadní části údolí Stubaital nejširším vodopádem východních Alp. Potok Sulzaubach, pramenící z několika ledovců, se přelévá přes ohromný skalní hřbet ve výšce 180 metrů. Tento ohromující přírodní úkaz, který můžete obdivovat na dvou vyhlídkových úrovních, je jednou z etap „divoké vodní cesty“ - stezky  „Wilde Wasser Weg“. Stezka, vhodná i pro rekreační turisty, začíná u chaty Tschangelair Alm a lze ji absolvovat za necelé dvě hodiny.
Výchozí bod: Tschangelair Alm, Dorf 12, 6167 Neustift

 

3. pro horolezce: vodopád Schleier ve Wilden Kaiser


© Tirol Werbung/Jens Schwarz

Vodopád Schleier ve Wilden Kaiser je ideální pro horolezce hledající dobrodružství.  Oblíbený tyrolský vodopád Schleier je populární zejména mezi zkušenými horolezci, kteří ho nazývají „závoj“. Hladké, 60 metrů vysoké stěny lemují obě strany vodopádu. Tyto stěny jsou součástí 150 lezeckých cest, z nichž některé patří mezi nejnáročnější v Evropě. Vodopád Schleier je ovšem dostupný i pro turisty, cesta k němu je však lehce náročnější.

Výchozí bod pro turisty: Parkoviště v Hüttling/Aschau, přístup přes 6353 Going am Wilden Kaiser. Cesta zabere přibližně 45 minut.

 

4. pro turisty: vodopád Sintersbacher


© Kitzbühel Tourismus

Nádherná podívaná se Vám naskytne nedaleko Jochbergu, ve výšce necelých 1.300 metrů nad mořem. Řeka Sintersbach, která zde divoce padá 85 metrů, nabízí ideální místo na relaxaci a doplnění energie. Ta se jistě bude hodit, jelikož cesta k tomuto vodopádu měří 9 kilometrů a díky převýšení 648 metrů patří mezi ty náročnější.

Výchozí bod pro turisty: Parkoviště Schradler, 6373 Jochberg, doporučen je výstup na Wildalm. Cesta zabere přibližně 4 hodiny.

 

5. mystický: vodopád v soutěsce Zammer Lochputz


© Archiv TVB TirolWest, Günter Standl

Burácející masy vody padají k nohám návštěvníka. Divoká voda řeky Lötzbach zde za staletí hluboko ve skále vytvořila mystickou soutěsku Zammer Lochputz. K tomuto tajuplnému, hranatými skalami obklopenému kaňonu lze dojít zážitkovou stezkou Wasser-Erlebnis-Steig, která vede přes pevné lávky a štoly až k třicet metrů vysokému vodopádu Lötzer Wasserfall, na nějž je připojena jedna z nejstarších elektráren Tyrolska. Velmi krásné jsou noční procházky osvětlenou soutěskou, které jsou nabízeny v letních měsících.
Výchozí bod: 6511 Zams, Hauptstraße 53,Zammer Lochputz

6. v kotli: vodopády u obce Hintertux


© TVB Tux-Finkenberg

Milovníci vodopádů by jistě měli navštívit oblast Hintertuxu, kde se nachází tzv. „Vodopádová cesta“, německy „Wasserfallweg“. Tato mírně náročnější trasa měří 4 kilometry a prochází nádhernou krajinou zillertalských Alp. 

Stezka začíná u spodní stanice lanovky na ledovec, u obce Hintertux v údolí Zillertal. Horský svět, který zde návštěvníka v nadmořské výšce 1500 m nad mořem obklopuje ze všech stran ukazuje, co vše umí příroda vytvořit: soutěsky, jeskyně či přírodní skalní mosty. Nejlépe jsou tyto přírodní úkazy vidět u vodopádu Kesselfall, který je pojmenovaný po hluboké skalní kotlině (německy Kessel), kterou vytvořila po staletí padající voda. Stezka vede také kolem vodopádu Schraubenfall, jehož vodní tříšť vás příjemně osvěží v horkých letních dnech. Při relativně obtížnějším sestupu se projde kolem tzv. velrybí tlamy - „Walfischmaul“, což je velký, štěpený kamenný blok, podobající se rybím ústům.
Výchozí bod: 6294 Hintertux, na jižním konci obce

7. pro romantiky: soutěska Wolfsklamm


© Tirol Werbung/Bernhard Aichner

Jednou z nejhezčích pozoruhodností Alp je pro mnohé soutěska Wolfsklamm u města Stans v pohoří Karwendel. Divoce romantická soutěska Wolfsklamm (vlčí soutěska) je několik set metrů dlouhá a byla vystavěna v roce 1901. Jedná se o skalnatou rokli divoké horské říčky, kterou můžete částečně procházet po dřevěných mostech, lávkách a schodištích, záměrně vybudovaných pro návštěvníky. Bezpečná stezka se stáčí jednou doleva, hned zase doprava a pod vámi burácí ledová voda potoka Stanser Bach. Zajímavé putování přes mosty a propasti k nejstaršímu klášteru Tyrolska Wallfahrtskloster,  St. Georgenberg trvá asi 1,5 hodiny. Krátce před klášterem přejdete most „Hohe Brücke“, jehož kamenné nosníky z roku 1497 nesly dříve nejstarší most Tyrolska.
Parkoviště „Parkplatz Wolfsklamm, St. Georgenberg“, 6135 Stans. Soutěska Wolfsklamm je otevřena od května do listopadu. Vstup stojí 3,50 Euro, zlevněný vstup 2,50 Euro.

8. pro milovníky ptáků: vodopád Schleier v údolí Zillertal


© Erste Ferienregion im Zillertal

Nejvyšším vodopádem v zillertalském údolí je se svými 91 metry vodopád Schleier, ke kterému vede velmi netypická okružní cesta. Je upravena ve stylu ptačí stezky. Po cestě se tedy dozvíte mnoho informací o více než 40 druzích ptáků, kteří toto krásné údolí obývají.  
Výchozí bod pro turisty: 6265 Hart im Zillertal, cesta začíná cca 300 metrů jižně od obecního kostela. Okružní cesta zabere přibližně 2 a půl hodiny.

 

nahoru
Zpravodaj

Přihlaste se k odběru bezplatného zpravodaje a těšte se na novinky ze srdce Alp.