8 nejkrásnějších vodopádů v Tyrolsku, © Tirol Werbung/Frank Bauer
8 nejkrásnějších vodopádů v Tyrolsku, © Tirol Werbung/Frank Bauer

Skrz vodní tříšť: nejkrásnější vodopády v Tyrolsku

V létě příjemně ochladí, v zimě vytvářejí úchvatné ledové skulptury. Jsou zasazeny do krásných přírodních scenérií a obestírají je mýty. Na tyrolských vodopádech řítících se ze skalních útesů a strmými roklemi je skutečně něco magického. Všem procházkám, túrám a výletům, které kolem nich vedou, dodávají další rozměr.

Návštěva vodopádu slibuje nejen příjemné osvěžení během horkých letních dnů a přírodní uměleckou galerii v zimě, ale působí také jako uklidňující prvek. Vědecké studie dokazují, že pobyt u vodopádu pomáhá při léčbě alergií či astmatu. I to je jedním z důvodů, proč vyrazit na výlet právě k některému z tyrolských vodopádů, které často působí jako brána do jiného světa. Většina z nich je snadno dostupná po turistických stezkách a lávkách či mostech. Vybrali jsme osm nejzajímavějších, které rozhodně stojí za vidění. 

Nejvyšší: 159 metrů vysoký vodopád Stuibenfall


© Tirol Werbung/Bernhard Aichner

Žádný jiný tyrolský vodopád nepadá z takové výšky jako Stuibenfall v obci Umhausen v údolí Ötztal. Za jednu sekundu zde z výšky 159 metrů proteče až 2000 litrů vody. Tento přírodní úkaz získal své jméno díky obláčkům páry a vodní tříště, které se nad ním vznášejí (stuiben či stäuben znamená prášit). Pro návštěvníky je Stuibenfall snadno dostupný dokonce po několika různých trasách. V roce 2016 zde byla vybudována stezka, na které je nutné vyšlapat asi 700 schodů a na závěr přejít přes visutý, 80 metrů dlouhý most. Ten slouží jako vyhlídková plošina téměř na dosah ruky od valící se masy vody. Vždy ve středu večer v období od května do října je vodopád až do půlnoci důmyslně nasvícen.

Výchozí bod: K vodopádu Stuibenfall lze dojít pěšky z vesnice Ötzi-Dorf (Am Tauferberg 8, 6441 Umhausen). Cesta zabere přibližně půl hodiny.
 

Nejširší: vodopád Grawa v údolí Stubaital


© TVB Stubai Tirol/Andre Schönherr

Se svými 85 metry šířky je vodopád Grawa v zadní části údolí Stubaital nejširším vodopádem v oblasti východních Alp. Potok Sulzaubach napájený několika přítoky z ledovce se přelévá přes mohutný skalní hřbet ve výšce 180 metrů. Tento ohromující přírodní úkaz, který můžete obdivovat ve dvou vyhlídkových úrovních, je jednou z etap „divoké vodní stezky“ - Wilde Wasser Weg. Nenáročná stezka začíná u chaty Tschangelair Alm a dá se ujít za necelé dvě hodiny.

Výchozí bod: Tschangelair Alm, Dorf 12, 6167 Neustift

 

Mystický: vodopád v soutěsce Zammer Lochputz


© Archiv TVB TirolWest, Günter Standl

K nohám návštěvníků padají burácející masy vody. Divoká řeka Lötzbach zde během uplynulých staletí ve skále vyhloubila mystickou soutěsku Zammer Lochputz. K tajuplnému, ostrými skalními štíty obklopenému kaňonu lze dojít po naučné stezce Wasser-Erlebnis-Steig, jenž vede přes lávky a štoly až k 30 metrů vysokému vodopádu Lötzer Wasserfall, který využívá jedna z nejstarších vodních elektráren v Tyrolsku. V letních měsících je soutěska osvětlena pro noční procházky.

Výchozí bod: 6511 Zams, Hauptstraße 53, Zammer Lochputz
 

V kotlině: vodopády u obce Hintertux


© TVB Tux-Finkenberg

Milovníci vodopádů by rozhodně měli navštívit tzv. „Vodopádovou cestu“ (Wasserfallweg) v Hintertuxu, která vede nádhernou krajinou Zillertalských Alp. Čtyřkilometrová stezka začíná u spodní stanice lanovky na ledovec u obce Hintertux v údolí Zillertal. Horský svět, který zde v nadmořské výšce 1500 metrů návštěvníky obklopuje ze všech stran, ukazuje, co všechno příroda dokáže vytvořit: soutěsky, jeskyně, skalní mosty. Nejlépe jsou tyto přírodní úkazy vidět u vodopádu Kesselfall, který je pojmenován po hluboké skalní kotlině (německy Kessel), jíž vytvořila po staletí padající voda. Stezka vede také kolem vodopádu Schraubenfall, jehož vodní tříšť v horkých letních dnech příjemně osvěží. Při relativně obtížnějším sestupu se prochází kolem tzv. Velrybí tlamy –(Walfischmaul), velkého kamenného bloku podobajícího se rybím ústům.

Výchozí bod: 6294 Hintertux, na jižním okraji obce

Pro milovníky ptáků: vodopád Schleier v údolí Zillertal


© Erste Ferienregion im Zillertal

Nejvyšším vodopádem v údolí Zillertal je se svými 91 metry vodopád Schleier, ke kterému vede velmi netypická okružní trasa. Je vybudována ve stylu naučné ptačí stezky a návštěvníci se po cestě dozví množství informací o více než čtyřiceti druzích ptáků, kteří toto krásné údolí obývají.  

Výchozí bod: 6265 Hart im Zillertal, cesta začíná asi 300 metrů jižně od místního kostela. Okružní trasa zabere přibližně 2,5 hodiny.
 

 

Nejromantičtější: soutěska Wolfsklamm


© Tirol Werbung/Bernhard Aichner

Soutěsku Wolfsklamm u městečka Stans v pohoří Karwendel mnozí považují za jedno z nejpůsobivějších míst v celých Alpách. Drsná a zároveň romantická soutěska Wolfsklamm (Vlčí soutěska) byla zpřístupněna v roce 1901. Jedná se o několik set metrů dlouhou skalní rokli divoké horské říčky, nad kterou se dá přecházet po dřevěných mostech, lávkách a schodištích. Stezka se stáčí jednou doleva, hned zase doprava a pod nohama burácí ledová voda říčky Stanser Bach. Na konci zhruba devadesátiminutové cesty přes mosty a propasti stojí nejstarší klášter v Tyrolsku Wallfahrtskloster St. Georgenberg. Kousek před klášterem cesta vede přes most Hohe Brücke, jehož kamenné nosníky z roku 1497 dříve byly součástí konstrukce nejstaršího mostu v Tyrolsku.

Výchozí bod: Parkoviště Parkplatz Wolfsklamm, St. Georgenberg“, 6135 Stans. Soutěska Wolfsklamm je otevřena od května do listopadu. Vstup stojí 5 eur, zlevněný 1,50 eur.

Pro horolezce: vodopád Schleier ve Wilder Kaiser


© Tirol Werbung/Jens Schwarz

Vodopád Schleier ve Wilder Kaiser je ideálním cílem nejen pro zkušené horolezce. Právě oni oblíbenému tyrolskému vodopádu dali název - Schleier znamená „závoj“. Hladké, 60 metrů vysoké skalní stěny lemují vodopád z obou stran. Po těchto stěnách vede část z celkem sto padesáti místních horolezeckých tras, z nichž některé patří mezi nejnáročnější v Evropě. Běžní turisté se k vodopádu Schleier také dostanou, například po středně obtížné stezce z parkoviště v Hüttling/Aschau.

Výchozí bod: Parkoviště v Hüttling/Aschau, příjezd přes 6353 Going am Wilden Kaiser. Cesta zabere přibližně 45 minut.

 

Pro turisty: vodopád Sintersbacher


© Kitzbühel Tourismus

Nádherná podívaná se naskytne nedaleko Jochbergu v necelých 1300 metrech nad mořem. Vyhlídka na řeku Sintersbach, která zde divoce padá z výšky 85 metrů, nabízí ideální místo k odpočinku a doplnění energie. To se jistě bude hodit, protože cesta k tomuto vodopádu je dlouhá 9 kilometrů a díky převýšení 648 metrů patří mezi ty náročnější.

Výchozí bod: Parkoviště Schradler, 6373 Jochberg, doporučen je výstup na Wildalm. Cesta zabere přibližně 4 hodiny.

 

Jak se vám líbí tento článek?

Chcete dostat odpověď? Pak nám prosím napište pomocí kontaktního formuláře.

nahoru

Newsletter

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru a těšte se na novinky ze srdce Alp!