Alpské wellness, © Tirol Werbung/Manfred Jarisch
Alpské wellness, © Tirol Werbung/Manfred Jarisch

Alpské wellness


V různých bylinkách, které rostou na tyrolských loukách a pastvinách, se skrývají neočekávané léčivé účinky.

Znalosti o tom, jak zacházet s těmito účinnými látkani se v Tyrolsku předávájí z generace na generaci. Dnes se tyto vědomosti uplatní při zdravotních kúrách. Senné koupele, koupele s bylinkovými párami či Kneippova terapie posílí obranyschopnost vašeho organismu a celkově vás uvolní.

  • Koupel s éterickým olejem získaným z tyrolské zakrslé borovice - Tiroler Latschenkiefer - působí proti zánětům, podporuje prokrvení a výborně se hodí na potíže s dýchacími cestami.
  • Kúry se 180 milióny starým tyrolským břidlicovým olejem -Tiroler Steinöl – se používají především k péči o pleť a vlasů a působí proti bolestem končetin.
  • Tyrolská borovice - Tiroler Zirbe působí příznivě při tělesné a mentální námaze a snižuje frekvenci srdečního tepu. Vůně dřeva tohoto stromu navíc stabilizuje krevní oběh.
  • Koupel v seně z tyrolských horských luk a pastvin je léčivá a zbavuje škodlivin v těle. Používá se při poruchách dýchacích cest a jako prevence před nemocemi.

Termály a horké prameny


© Ötztal Tourismus/Christoph Schöch

Aqua Dome, jediné termální lázně v Tyrolsku leží uprostřed Ötztalských Alp v alpské vesnici Längenfeld. Kromě koupelí v horkých pramenech se můžete kochat pohledy na krásné Ötztalské Alpy. Lázně o rozloze 50 000 čtverečních metrů jsou napájeny horkými přírodními prameny o teplotě 40 stupňů Celsia! Přirozeně šumivé minerální vody jsou bohaté na sodík, chlorid, sulfát a síru, díky čemuž dobře hojí bolavé klouby a dehydratovanou pokožku.

Historický klenot Aigner Badl. I tak se nazývá tato krásná dřevěná budova. Jedná se o malé lázně v malebném údolí Hochpustertal ve Východním Tyrolsku, kde se o hosty starají už od roku 1772. Dříve to byli většinou místní farmáři. V Aigner Badl vyvěrají přirozeně šumivé minerální vody, které jsou bohaté na vápník a síran. Voda v nich dosahuje teploty 38 stupňů Celsia. Jsou zvláště účinné při léčbě revmatismu, dny a ischiasu.

Přímo uprostřed divoké horské přírody vyvěrají horké prameny Grins. Pro obyvatele této oblasti byly po staletí považovány za léčebné místo. Přírodní prameny jsou bohaté na základní minerály, jako je hořčík, vápník a síran, které mají hojivé účinky na pokožku a uvolňují svaly. Vydat se k nim můžete po krásné turistické stezce z tyrolské vesnice Grins. Chůze trvá zhruba 45 minut.

Wellness parky a stezky


© TVB Stubai Tirol

Pokud se vydáte do tyrolského údolí Paznaun, namiřte své kroky k vodní oáze zdraví v alpské vesničce See. I tak se nazývá Wellnesspark Medringalm v nadmořské výšce 1800 metrů. Účinky Kneippovy vodoléčby můžete vyzkoušet při brouzdání v mělkém jezírku. Masáž chodidel si užijete při našlapování na různé povrchy na stezce naboso. Místní specialitou je barevná terapie, která vám můžete zjistit, jak vás ovlivňuje energie jednotlivých barev. A určitě vás taky potěší, že Medringalm je snadno dostupný lanovkou přímo z centra vesničky See.

Nazujte boty, utáhněte tkaničky a vyražte prozkoumat přírodní krásy Kitzbühelu a okolí na 10 kilometrů dlouhé stezce Kitztrail Balance. Na trase "tiché stezky" minete hned tři zajímavá rašelinová jezera. Cesta začíná u kulturního domu ve vesnici Reith, pokračuje kolem rybníku Gieringer Weiher a končí u Černého jezera (Schwarzsee). Na žádné černé myšlenky tu ale nepřijdete. Spíše naopak, na konci se budete cítit příjemně uvolnění a odpočatí díky krásné tyrolské přírodě.

WWW. Nejedná se o zkratku internetu, ale o iniciály vodopádové cesty Wilde Wasser Weg ve Stubaiském údolí. Vodopády jsou jedním z nejoblíbenějších cílů turistických výletů v tyrolských Alpách. Mlha a vodní tříšť táhnoucí se přes skalní útesy se dá přirovnat k přírodní klimatizaci. Pohled na padající masu vody také pomáhá k vyčištění hlavy a mysli. A právě tento způsob relaxace můžete vyzkoušet na Wilde Wasser Weg, která vás provede kolem nejširšího tyrolského vodopádu Grawa.

Lázně a léčebná centra


© Lanserhof GmbH

Lázně Lanserhof leží nedaleko od Innsbrucku. Program Lans Detox vám poskytne ideální podmínky k očistě a regeneraci vašeho těla. Zkušený tým lékařů a sester vás bude podporovat během očisty a pomáhat s přechodem na režim zdravé výživy. V tyrolských lázních Lanserhof si vyzkoušíte směs exfoliačních ošetření, terapeutických koupelí a masáží. Díky profesionální péči získal Lanserhof již několikrát ocenění "European Health and Spa Award" v kategorii léčebných lázní.

Jedinečný Lázeňský resort Bad Häring spojuje relaxaci s léčebnými procedurami a terapiemi. Omladit své tělo můžete pomocí sýrových a sacharidových lázní, bahenních zábalů a různých masáží. Přírodní šumivé minerální vody jsou bohaté na síru a jsou obzvlášť příznivé pro revmatismus a zhoršené klouby. Pozitivní účinky ale mají na zdraví obecně. Nejmodernější lázeňské centrum nabízí tradiční služby doplněné o nové poznatky v oblasti aktivní prevence. Nabídky léčby a terapie zahrnují detoxikaci a čištění, programy pro uvolňování napětí a stresu nebo pooperační léčbu v oblasti ortopedie.

Luxus a komfort se ukrývá na samém začátku tyrolského údolí Alpbachtal. Luxusem jsou myšleny léčebné lázně Mehrn. Uznávané terapeutické centrum a lázně sází na vodní terapie včetně té nejznámější od léčitele Sebastiana Kneippa. To ale není vše. Aromaterapie, ajurvédské a kosmetické ošetření nebo různé masáže jsou pak posledním krůčkem k vaší kompletní relaxaci.

Kneipp vodní terapie


Bohaté zkušenosti s Kneipp terapií mají v tyrolské vesničce Scheffau v regionu Wilder Kaiser. Místní Kneippova stezka má sedm části navržených pro uvolnění a zotavení. Čeká na vás stezka naboso, venkovní inhalační plochy, schody pro zlepšení cirkulace nebo bludiště ve tvaru orla.

Od konce května do září si můžete vyzkoušet Kneippovu terapii ve vodním světě Stillebach, který je schovaný mezi mohutnými horami v tyrolském údolí Pitztal. K dispozici jsou bazény s kousavě ledovou vodou po kotníky a vyvýšené nádoby pro namáčení rukou. Po terapii budete sami překvapeni, jaké účinky na vás pekelně ledová voda má. Přilehlá relaxační plocha s trávníkem na opalování je ideálním místem k následnému odpočinku.

Kneippovu stezku si přes léto můžete projít i v areálu Spertental Kneipp v Kirchbergu uprostřed Kitzbühelských Alp. Krásně navržená budova s rozlohou 3.120 metrů čtverečních nabízí mělké brouzdací bazény, pitnou fontánu s čerstvou pramenitou vodou, prostory na reflexní masáž nohou, vyvýšené bazény pro ponoření paží a dětské hřiště pro malé děti.

Jóga, pilates a qigong


Alpské wellness, © Ferienland Kufstein

I v současném rušném světě se najdou místa, kde se dá příjemně uklidnit hlava a duše. Jedním z nich je tyrolský wellness areál AlpenRetreat v sedle Fernpass na dohled od Zugspitze arény. V historických prostorách 500 let starého bývalého hostince si můžete vyzkoušet lekce jógy, spirituální praktiky Sádhana nebo vycházkové programy.

Slunné pozdravy z hor. Přesně tak by se daly nazvat kurzy jógy v Alpách během letních měsíců na nejkrásnějších místech údolí Stubaital. Jedním z nich je i vyhlídková plošina na Stubaiském ledovci, odkud jsou k vidění tři majestátní třítisícovky. Pod vedením profesionálních koučů zde prožijete chvíle nejhlubšího uvolnění. Tady cvičení jógy nabírá zcela nový rozměr.

Pokud už máte všeho plné zuby a jste stále pod stresem, vydejte se navštívit prázdninový region Kufstein. Po celé léto zde najdete zajímavou nabídku pohybu a cvičení, které vám pomohou s řízením stresu. Týdenní program nabízí řadu venkovních aktivit jako qigong nebo pilates. To vám umožní vychutnat si čistý horský vzduch, naučit se ovládat vlastní energii a získat zpět ztracené síly.

Jak se vám líbí tento článek?

Chcete dostat odpověď? Pak nám prosím napište pomocí kontaktního formuláře.

nahoru

Newsletter

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru a těšte se na novinky ze srdce Alp!