Kultura a život, © Günther Egger
Kultura a život, © Günther Egger

Kultura a život


Od tradičních slavností až po galerie se současným uměním, od vydatných místních specialit až po haute cuisine v restauracích ověnčených prestižními gastronomickými cenami – Tyrolsko je domovem nesmírně rozmanité kulinářské i kulturní a umělecké scény.

Co je vlastně typicky tyrolské? Odpověď na tuto nesnadnou otázku možná získáte na některé z mnoha tradičních lidových slavností, které se v Tyrolsku konají již od nepaměti. Jednou z nich je „Herz-Jesu-Feuer", kdy o letním slunovratu na horských svazích vzplanou ohně ve tvaru náboženských symbolů. Velkým zážitkem je také pravidelný „Almabtrieb" – podzimní průvod, ve kterém se květinami a pestrými pentlemi ozdobený dobytek vrací z pastvin vysoko v horách, kde se pásl v průběhu celého léta.

Symbolem Tyrolska jsou hory, nicméně stejně významná je zdejší kulturní scéna. Hudební festivaly předních světových interpretů doplňují soutěže ve slam poetry nebo třeba Shakespearovská představení v hradních zříceninách. Do nesourodé skupiny zdejších umělců patří jak malíři tvořící abstraktní plátna, tak jódlující hudebníci. Kulturním centrem Tyrolska je Innsbruck s bezpočtem galerií, muzeí a divadel. Avšak také život v menších městech a na vesnicích se točí kolem kulturních akcí, od představení ochotnických divadel až třeba po operu na břehu jezera Achensee.

Ideální příležitost poznat zblízka náturu místních obyvatel se nabízí v horských chatách a restauracích, kde se podávají regionální delikatesy jako třeba Kaspressknödel nebo Tiroler Gröstl. Tyto vydatné speciality jsou kulinářským odrazem vřelé a zároveň praktické tyrolské povahy. Pokud preferujete sofistikovanější kulinářské počiny, můžete vybírat z celá řady restaurací ověnčených gastronomickými cenami. Tyto vyhlášené podniky jsou nejen ve městech, která charakterizuje fascinující kontrast mezi starým a novým - vedle moderních architektonických skvostů často stojí před mnoha staletími vybudované pevnosti a paláce – ale také vysoko na horských svazích.

Pokud na dovolené rádi nakupujete, pak vás Tyrolsko rozhodně nezklame. V každém větším městě najdete rušnou nákupní třídu s obchody všeho druhu od tradičního rukodělného zboží ze dřeva, kůže, skla nebo plsti až po butiky s nejnovějšími módními trendy.

Co je vlastně typicky tyrolské? Odpověď na tuto nesnadnou otázku možná získáte na některé z mnoha tradičních lidových slavností, které se v Tyrolsku konají již od nepaměti. Jednou z nich je „Herz-Jesu-Feuer", kdy o letním slunovratu na horských svazích vzplanou ohně ve tvaru náboženských symbolů. Velkým zážitkem je také pravidelný „Almabtrieb" – podzimní průvod, ve kterém se květinami a pestrými pentlemi ozdobený dobytek vrací z pastvin vysoko v horách, kde se pásl v průběhu celého…

Přečtěte si vícezobrazit méně

“Jmenuji se Bond. James Bond.”

Jak se vám líbí tento článek?

Chcete dostat odpověď? Pak nám prosím napište pomocí kontaktního formuláře.

nahoru

Newsletter

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru a těšte se na novinky ze srdce Alp!