Kultura a život , © Kunstraum Innsbruck
Kultura a život , © Kunstraum Innsbruck

Kultura a život


Od tradičních slavností až po galerie se současným uměním, od vydatných místních specialit až po haute cuisine v restauracích ověnčených prestižními gastronomickými cenami – Tyrolsko je domovem nesmírně rozmanité kulinářské i kulturní a umělecké scény.

Co je vlastně typicky tyrolské? Odpověď na tuto nesnadnou otázku možná získáte na některé z mnoha tradičních lidových slavností, které se v Tyrolsku konají již od nepaměti. Jednou z nich je „Herz-Jesu-Feuer", kdy o letním slunovratu na horských svazích vzplanou ohně ve tvaru náboženských symbolů. Velkým zážitkem je také pravidelný „Almabtrieb" – podzimní průvod, ve kterém se květinami a pestrými pentlemi ozdobený dobytek vrací z pastvin vysoko v horách, kde se pásl v průběhu celého léta.

Symbolem Tyrolska jsou hory, nicméně stejně významná je zdejší kulturní scéna. Hudební festivaly předních světových interpretů doplňují soutěže ve slam poetry nebo třeba Shakespearovská představení v hradních zříceninách. Do nesourodé skupiny zdejších umělců patří jak malíři tvořící abstraktní plátna, tak jódlující hudebníci. Kulturním centrem Tyrolska je Innsbruck s bezpočtem galerií, muzeí a divadel. Avšak také život v menších městech a na vesnicích se točí kolem kulturních akcí, od představení ochotnických divadel až třeba po operu na břehu jezera Achensee.

Ideální příležitost poznat zblízka náturu místních obyvatel se nabízí v horských chatách a restauracích, kde se podávají regionální delikatesy jako třeba Kaspressknödel nebo Tiroler Gröstl. Tyto vydatné speciality jsou kulinářským odrazem vřelé a zároveň praktické tyrolské povahy. Pokud preferujete sofistikovanější kulinářské počiny, můžete vybírat z celá řady restaurací ověnčených gastronomickými cenami. Tyto vyhlášené podniky jsou nejen ve městech, která charakterizuje fascinující kontrast mezi starým a novým - vedle moderních architektonických skvostů často stojí před mnoha staletími vybudované pevnosti a paláce – ale také vysoko na horských svazích.

Pokud na dovolené rádi nakupujete, pak vás Tyrolsko rozhodně nezklame. V každém větším městě najdete rušnou nákupní třídu s obchody všeho druhu od tradičního rukodělného zboží ze dřeva, kůže, skla nebo plsti až po butiky s nejnovějšími módními trendy.

“Jmenuji se Bond. James Bond.”

Jak se vám líbí tento článek?

Chcete dostat odpověď? Pak nám prosím napište pomocí kontaktního formuláře.

nahoru

Newsletter

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru a těšte se na novinky ze srdce Alp!