Ubytování na statku v Tyrolsku, © Tirol Werbung/Lisa Hörterer
Ubytování na statku v Tyrolsku, © Tirol Werbung/Lisa Hörterer

Ubytování na statku v Tyrolsku


Pro městské obyvatele neexistuje nic lepšího, než vyměnit dusivý smog za čistý horský vzduch. Vůně sušícího se sena na horských loukách pak působí jako balzám na duši. Pokud si chcete vyzkoušet život na venkově a zároveň si dosyta užít přírody, navštivte některou z tyrolských horských farem.

Kohoutí kokrhání za úsvitu, cinkot kravských zvonů z rozlehlých pastvin, lákavá vůně čerstvě upečeného chleba. Prázdniny na venkově jsou nejlepším způsobem, jak si odpočinout od každodenních problémů. Níže můžete nalézt výčet vybraných tyrolských farem, které vám nabízejí možnost užít si klidu a ticha v obklopení krásné horské krajiny.

Tiefhof: odkaz minulosti


© Tirol Werbung/Lisa Hörterer

Pokud ovšem čekáte kýčovité obrázky ze života na vesnici v kombinaci s luxusem, tak se nedočkáte. Jedná se sice o stylový, moderní statek, ale městské vymoženosti zde nečekejte. Žádná televize, žádné kýče. Nenajdete tu nic, co by vás mohlo rozptylovat od relaxace a soužití se zdejší přírodou.

Tomu všemu výrazně napomáhá umístění ve výšce 1 570 metrů nad mořem. Nejsou tu žádné silnice, zato tu najdete rašeliniště, potoky, jezera a hluboký Tieferwaldský les. Zatímco děti budou stavět obydlí ve stromech, jezdit na přátelských koních nebo dovádět v malých jezírkách, rodiče se mohou vydat na procházku do Itálie nebo Švýcarska. Tyto dva státy se totiž nacházejí jen necelou půlhodinku cesty od statku. Díky poloze na trojmezí se může Tiefhof pyšnit velmi bohatou historií. Během druhé světové války bylo toto místo oblíbenou zastávkou pro pašeráky. Asi si dokážete představit, kolilk pašeráckých historek mají manželé Maasovi v zásobě. Už teď se můžete těšit na jejich výprávění, které na vás čeká během večerního grilování na zahradě.

https://www.urlaubambauernhof.at/hoefe/tiefhof

Kräuterbauernhof Sagenschneider’s: ráj pro bylinky


© Tirol Werbung/Lisa Hörterer

Tato velmi přátelská a praktická majitelka zdejšího statku od dětství vyrůstala v obklopení lučních květin, její vášeň tedy začala již už mladého věku. V dnešní době je známou osobností po celém regionu a expertkou na bylinky a jejich využití. Není proto překvapením, že při návštěvě tohoto statku ucítíte pronikavou vůni sušících se kytek a bylinek. 

 

Na statku Kräuterbauernhof Sagenschneider’s, umístěném vedle horského potoka blízko městečka Ried v horním údolí Innu, můžete vyzkoušet veškerý potenciál, který bylinky nabízí. Jedná se buď o léčebné masti, delikátní čaje, chutné pálenky schnapps nebo také o uklidňující koupele. Bylinné produkty ovšem nejsou to jediné, co zdejší farma nabízí. Podomácku se zde vyrábí máslo, jogurt, mléko, vajíčka, ochutnat zde také můžete vlastní hovězí, vepřové nebo kuřecí maso. Velmi oblíbené u dětí jsou hlavně zvířata, především již zmiňovaný shetlandský pony Willi nebo také páreček koz Max a Moritz. 

https://www.urlaubambauernhof.at/hoefe/sagenschneiders

Gintherhof: vůně čerstvého chleba


© Tirol Werbung/Lisa Hörterer

Trouba Annelies je prakticky pořád v zápřahu. Domácí chléb, bábovka “Guglhupf” a mnoho dalších lahůdek jsou velikým lákadlem pro návštěvu statku Gintherhof v Tyrolsku. Nejoblíbenější pochoutkou jsou ale jednoznačně zapletené kynuté buchty. Nebudete první, kdo se zeptá paní Annelies na jejich recept. Tradiční buchty dostávají ubytování hosté zdarma každé odpoledne jako příjemné přivítání po návratu z náročné túry v přírodním parku Tiroler Lech. 

Když vám dojdou nápady, kam do okolí vyrazit, můžete se zeptat manžela Annelies. Sepp Paulweber totiž vede horskou sportovní školu ve městě Reutte. Hosté ubytovaní na statku Gintherhof si mohou po dobu pobytu půjčit veškeré vybavení pro turistiku - batoh, mapu, láhev na pití, trekové hole nebo dalekohled. Sám Sepp občas organizuje i společné túry. Při plánování výletu doporučujeme, abyste se na statek vrátili do 17 hodin odpoledne. To se totiž ženou krávy z pastvin zpět na statek a byla by velká škoda, kdyby děti přisly o takový zážitek. 

https://www.urlaubambauernhof.at/hoefe/gintherhof

Pechhof: jemná melodie harfy


© Tirol Werbung/Lisa Hörterer

Je mnoho důvodů, proč navštívit zrovna statek Pechhof. Jeho blízkost k Innsbrucku, krásné výhledy na tyrolské údolí Inntal nebo čerstvé mléko k snídani, které Josef Fritz přiváží každé ráno přímo od krav. Je tu ovšem ještě jeden důvod, kvůli kterému sem hosté rádi vrací - hraní na harfu. Annemarie Fritzová je učitelkou v nedaleké hudební škole a nabízí hostům možnost, aby si během pobytu vyzkoušeli hraní právě na tento hudební nástroj.

Koncertní, tyrolská nebo háčková harfa, existuje mnoho typů harf a paní Annemarie umí hrát na všechny z nich. Na statku jich je dokonce několik na výběr. Host si je může zapůjčit a během dovolené si zabrnkat. Annemarie říká, že několik hostů se na Pechhof pravidelně vrací, jen aby vylepšili svoje hraní na harfu. Právě kvůli harfě se ozývají Fritzovým i  turisté z Číny a Japonska, kteří chtějí navštívit Innsbruck. Když se nad tím oba manželé zamyslí, jsou sami trošku překvapení, že nakonec skončili na farmě. Jak ale dodávají, život zde si naplno zamilovali.

https://www.urlaubambauernhof.at/hoefe/pechhof

Breierhof: luxus nebo samota?


© Tirol Werbung/Lisa Hörterer

Někteří dětští hosté ani pořádně neví, odkud se vlastně bere mléko. Paní domácí Barbara vezme děti za ruku a ukáže jim živé kravičky v kravíně. Nevěřili byste, jak se jim pokaždé rozzáří oči. A při troše štěstí mohou vidět i čerstvě narozená telátka.

Ráno se můžete těšit na čerstvou, domácí produkci ze „senného mléka“, kterou vám farmářka každý den postaví před dveře. "Senné mléko" je od krav krmených pouze 100% přírodním senem. Pokud ale budete chtít ochutnat tyrolskou specialitu „Melchermuas“ (farmářské jídlo vyrobené z másla, mouky a mléka), budete muset vystoupat až do výšky 2.300 metrů nad mořem. Tady totiž rodina Fankhauserů přes léto pase a dojí krávy a na rodinné horské chatě prodává čerstvé mléko a další mléčné výrobky.

Pokuď máte rádi pohodlí a luxus, tak byste si neměli nechat ujít dovolenou v rustikálním, ale přesto moderně zařízeném podkrovním apartmánu o rozloze 160 m2. Až na širokoúhlé televize je tu všechno vybavení z borovicového dřeva. Dokonce i polštáře jsou plněny borovicovými hoblinami. Příjemná vůně a tvrdé matrace zaručují zatraceně příjemné spaní.

Ti, co si chtěji skutečně odpočinout a nepotřebují tolik luxusu je k dispozici horská chata ve výšce 1.800 metrů nad mořem. Cesta ze statku na chatu zabere necelou půl hodinku. Čeká na vás pouze absolutní klid a ticho bez televize, wifi a elektřiny.

https://www.urlaubambauernhof.at/hoefe/breierhof

nahoru
Zpravodaj

Přihlaste se k odběru bezplatného zpravodaje a těšte se na novinky ze srdce Alp.