Orlí stezka etapa O5: Badener Hütte, © Badener Hütte
Orlí stezka etapa O5: Badener Hütte, © Badener Hütte

O5. etapa Orlí stezky: Badener Hütte - Matreier Tauernhaus

Na etapě mezi chatami Badener Hütte a Matreier Tauernhaus na vás čekají mimo jiné mohutné ledovce třpytící se ve slunečních paprscích. Většina cesty vede po trase stezky Venediger Höhenweg - díky tomu můžete okusit aspoň malý „vzorek“ nejznámější dálkové vysokohorské stezky ve Východním Tyrolsku. Trasa se zpočátku vine směrem na sever, zvolna stoupá k vrcholu Löbbentörl, odkud se otevírají nádherné výhledy na okolní horský masiv Venediger a údolí Frossnitztal pod ním. Pak se ledovcová stezka stáčí kolem Salzbodenu a stejnojmenného jezírka směrem na východ a dále k chatě Venedigerhaus v osadě Innergschlöss, kde servírují vydatné speciality pro všechny hladové turisty. Až se posilníte a odpočinete si, pokračujte po pěšině kolem chaty Außergschlöss a poté až do cíle této etapy Orlí stezky na chatu Matreier Tauernhaus.

Pouze na této etapě

Orlí vyhlídka

Okružní túra po unikátní ledovcové stezce Innergschlöss zabere přibližně čtyři hodiny, během nichž překonáte 500 výškových metrů. Až dorazíte k chatě Matreier Tauernhaus, můžete si buď odpočinout a dát si něco vydatného k jídlu, nebo pokračovat ke dvěma malebným jezírkům zasazeným o kousek dál v divoké krajině. Mezi pastvinami Innergschlöss a Außergschlöss přímo na trase Orlí stezky stojí zvláštní skalní kaple vybudovaná před dávnými lety v novogotickém stylu. Toto magické místo přímo vyzívá k posezení a alespoň chvilkovému rozjímání uprostřed fascinující vysokohorské scenérie.

Orlí zážitek 

Jen samotný úsek od chaty Badener Hütte přes hřeben Löbbentörl k chatě Venedigerhaus trvá 4 až 4,5 hodiny, přičemž sestup z hřebene k chatě Innergschlöss je hodně náročný na kolena. Cesta je dlouhá a místy nepříjemně strmá, ale s dobrou fyzickou kondicí se dá zvládnout. Odměnou za vynaložené úsilí vám budou nádherné výhledy, čistý vzduch a nedotčená příroda.

Pouze na této etapě Orlí vyhlídka Okružní túra po unikátní ledovcové stezce…

Přečtěte si vícezobrazit méně
otevřít interaktivní mapku

Výchozí bod  

Badener Hütte

Cílový bod

Matreier Tauernhaus

Pohoří

Délka

14 km

Celková doba chůze

5 h 30 min

Charakteristika

  • Bezbariérové pěší túry
  • Okružní trasa

Obtížnost

středně těžká (červené stezky)

Nadmořská výška

2 760 m 1 500 m

Stoupání (vertikální metry): 450 m
Klesání (vertikální metry): 1 550 m

Kondice*

Technika*

Nejlepší roční období

LED
ÚNO
BŘE
DUB
KVĚ
ČRV

ČRN
SRP
ZÁŘ
ŘÍJ
LIS
PRO

* Jedná se orientační údaje a doporučení. Prosím vezměte v úvahu vaše osobní schopnosti a aktuální počasí. Neručíme za správnost uvedených informací.

Orlí stezka

Toto je etapa Orlí stezky - nejznámější dálkové turistické trasy v Tyrolsku.

Ke stažení

Popis trasy

Start: Badener Hütte

Od chaty Badener Hütte (2608 m) se vydejte po Venedigerské vysokohorské stezce, která vede po trase Orlí stezky (v tomto úseku se jí říká také Badener Trail) směrem na sever na hřeben Löbbentörl (2770 m). Půjdete přes skalní žlaby a několik menších soutěsek, kde jsou na obtížnějších místech připravena pomocná ocelová lana. Pokračujte stále vzhůru přes skály a velké balvany, jak se blížíte na Löbbentörl, stezka se postupně stává strmější a strmější. Na vrcholu hřebene stojí mohutný kříž, od kterého se otevírají snad nejkrásnější výhledy v pohoří Venediger. V následujícím úseku stezka prudce klesá, budete sestupovat po skalnatém úbočí a travnatém hřebeni, kde někdy zůstává sníh až do letních měsíců. Pokračujte po klikaté cestičce přes skály a balvany k boční moréně ledovce Schlatenkees. Také v této nesnadné pasáži můžete využít pomocná lana. Dále kamenitá vede stezka k úpatí ledovce Keesboden, odkud míří odbočka k chatě Alte Prager Hütte (není otevřená pro veřejnost), zatímco vaše trasa pokračuje po fascinující ledovcové stezce Innergschlöss. Venedigerská vysokohorská stezka vás poté zavede kolem Salzbodensee (2731 m) - malého jezírka, na jehož hladině se za bezvětří zrcadlí majestátní vrcholy Hoher Zaun a Schwarze Wand. Severně od ledovcem napájené říčky Gschlössbach se stezka ostře stáčí na východ a pak zamíří k chatě Venedigerhaus (1689 m), která se nabízí ideální zázemí pro odpočinek spojený s něčím vydatným k jídlu.

Občerstvení: Venedigerhaus

Dále trasa pokračuje ven z údolí podél břehu potoka Gschlössbach. Ojedinělým zážitkem v této nadmořské výšce a v drsném vysokohorském prostředí je novogotická skalní kaple, která stojí mezi pastvinami Innergschlöss a Außergschlöss. Určitě se u ní na chvilku zastavte a vnímejte energii tohoto magického místa obklopeného úchvatnou krajinou. Další doporučenou zastávkou je horská chata Berghaus Außergschlöss v nadmořské výšce 1700 m. Pak pokračujte stále směrem ven z údolí, jakmile se rozšíří, čeká vás sestup z Gschlössu až do cíle této východotyrolské etapy Orlí stezky na chatě Matreier Tauernhaus. Během hodiny sejdete téměř o 200 metrů níže a chata v nadmořské výšce 1512 m je tím pravým místem, kde se při vydatných místních pochoutkách rychle zotavíte ze sestupu, při kterém se vám dost možná podlamovala kolena. Popis této trasy najdete také v knize Osttiroler Wanderbuch od Waltera Maira.

Cíl: Matreier Tauernhaus

Informace k místu

Příjezd

Hledáte nejkratší cestu do místa vaší dovolené? Využijte náš plánovač cesty autem, vlakem, autobusem nebo dokonce letadlem.

Váš cíl: O5. etapa Orlí stezky: Badener Hütte - Matreier Tauernhaus (47.081220061571,12.425527399027)

powered by Rome2Rio

Hledat ubytování

Počet cestujících

Turistika v regionu

Ukázat více +

Jak se vám líbí tento článek?

Chcete dostat odpověď? Pak nám prosím napište pomocí kontaktního formuláře.

nahoru

Newsletter

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru a těšte se na novinky ze srdce Alp!