O6. etapa Orlí stezky: Sudetendeutsche Hütte, © DAV
O6. etapa Orlí stezky: Sudetendeutsche Hütte, © DAV

O6. etapa Orlí stezky: Matrei in Osttirol - Sudetendeutsche Hütte

Připravte se na poměrně náročný výšlap, při kterém vás dost možná potrápí nejen achilovky. Tento úsek Orlí stezky stoupá strmě a plynule z osady Glanz v Matrei v nadmořské výšce 1445 metrů až k chatě Sudetendeutsche Hütte v pohoří Granatspitz ve výšce 2700 metrů. Zdolat převýšení téměř 1300 metrů rozhodně není snadný úkol ani pro velmi zdatné horaly. Avšak odměnou za vyčerpávající stoupání vám budou unikátní historické horské farmy v osadě Glanz a záplava rozkvetlých květin na louce Edelweiss ve výšce 1900 metrů nad mořem. Pokud vás začnou nudit neskutečné duhové odstíny divokých květin na zemi, stačí zvednout hlavu a obdivovat pro změnu dech beroucí pohoří Lasörling. Za každou zatáčkou na stezce se před vámi otevřou další a další výhledy na majestátní horské štíty.

Pouze na této etapě

Orlí vyhlídka

V krajině, kterou budete procházet na této etapě, roste přímo záplava květin, jimž dominuje edelweiss neboli protěž alpská. V okolí vrcholu Nussingkogel možná uvidíte zvláštní skalní krystaly třpytící se ve slunečním světle.

Orlí zážitek 

Půjdete přímo pod štítem hory Falkenstein, kde vám nad hlavou budou poletovat jestřábi a orli skalní. Když se pozorně podíváte, dost možná uvidíte horolezce šplhající po skalních stěnách. Falkenstein je totiž oblíbeným horolezeckým terénem stupně 7+ s několika skutečně náročnými úseky na kolmých stěnách stoupajících do výšky až 50 metrů.

Pouze na této etapě Orlí vyhlídka V krajině, kterou budete procházet na této etapě, roste přímo…

Přečtěte si vícezobrazit méně
otevřít interaktivní mapku

Výchozí bod  

Matrei in Osttirol (Parkoviště v Glanz)

Cílový bod

Sudetendeutsche Hütte

Pohoří

Délka

8 km

Celková doba chůze

4 h

Charakteristika

  • Bezbariérové pěší túry
  • Okružní trasa

Obtížnost

středně těžká (červené stezky)

Nadmořská výška

2 650 m 1 530 m

Stoupání (vertikální metry): 1 250 m
Klesání (vertikální metry): 100 m

Kondice*

Technika*

Nejlepší roční období

LED
ÚNO
BŘE
DUB
KVĚ
ČRV

ČRN
SRP
ZÁŘ
ŘÍJ
LIS
PRO

* Jedná se orientační údaje a doporučení. Prosím vezměte v úvahu vaše osobní schopnosti a aktuální počasí. Neručíme za správnost uvedených informací.

Orlí stezka

Toto je etapa Orlí stezky - nejznámější dálkové turistické trasy v Tyrolsku.

Hromadná doprava

  • Dostupné hromadnou dopravou

Autobusová linka č. 951, zastávka Korberplatz

Ke stažení

Popis trasy

Start: Matrei in Osttirol

Nejlepším místem pro start této etapy je parkovišti v obci Glanz, které vám ušetří dobré dvě hodiny chůze. Glanz je totiž vzdálený asi 20 minut jízdy autem od Matrei a můžete se do něj nechat odvézt taxi službou. Pokud chcete tento úvodní úsek absolvovat pěšky, pak zamiřte po málo frekventované silnici z Matrei přes Hinterburg do Glanzu. Od místního parkoviště vyšlápněte k salaši Äußere Steiner Alm, to zabere asi 1,5 až 2 hodiny a po dalších 2 až 2,5 hodinách dojdete k chatě Sudetendeutsche Hütte. Stezka vede převážně malebným prastarým modřínovým lesem, míjí (soukromou) chatu Köfleralm a v oblasti Ranzeralm dvakrát překračuje příjezdovou cestu. Kousek nad chatou Lackneralm půjdete po polňačce, která protíná louku Edelweiss od východu k západu. Chcete-li se vyhnout lesu, můžete jít z parkoviště Glanz přímo po široké polní cestě, která vás zavede na louku Edelweiss. Na jejím konci za skalní římsou začíná stezka klesat modřínovým hájem. Až překročíte potok Steinerbach, jděte kolem chaty Outer Steiner Alm (1914 m) a dále rovinatým terénem s vysokými modříny a jedním žlabem stále na severovýchod ke konci údolí.

Občerstvení: Steiner Alm

V úseku za chatou Steiner Alm půjdete geologicky rozmanitou krajinou s různými druhy břidlice. Na konci údolí stojí malá lanovka, která slouží pouze k přepravě materiálu a zásob na chatu Sudetendeutsche Hütte. V těchto místech se před dávnými lety poměrně intenzivně těžilo a zůstalo zde několik starých dolů. Stezka pokračuje souběžně s potokem Steinerbach, poté se stáčí do strmých svahů, které zleva lemuje vrchol Nussingkogel a zprava Bretterwandspitze. Nyní máte před sebou už jen závěrečný úsek této východotyrolské etapy Orlí stezky. Sklon svahu se zmírní, jakmile se přiblížíte k cíli na chatě Sudetendeutsche Hütte. Tato velká horská chata je zasazena přímo v srdci majestátního pohoří Granatspitz v nadmořské výšce 2650 m mezi ledovcem a svahy bez porostu.

Cíl: Sudetendeutsche Hütte

Informace k místu

Příjezd

Hledáte nejkratší cestu do místa vaší dovolené? Využijte náš plánovač cesty autem, vlakem, autobusem nebo dokonce letadlem.

Váš cíl: O6. etapa Orlí stezky: Matrei in Osttirol - Sudetendeutsche Hütte (47.013215842653,12.556392798203)

powered by Rome2Rio

Hledat ubytování

Počet cestujících

Turistika v regionu

Ukázat více +

Jak se vám líbí tento článek?

Chcete dostat odpověď? Pak nám prosím napište pomocí kontaktního formuláře.

nahoru

Newsletter

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru a těšte se na novinky ze srdce Alp!