Trailrunning, © Tirol Werbung / Ramon Haindl
Trailrunning, © Tirol Werbung / Ramon Haindl

5 eco-friendly aktivit, které jsou „in“


a mají prakticky nulovou uhlíkovou stopu


Hike & Fly

© TVB Osttirol - Isep CK
© Fly Achensee

Zapomeňte na „flygskam”

Švédský výraz „flygskam”, který lze volně přeložit jako „stud z létání”, se v posledních letech rozšířil do celého světa. Vyjadřuje znepokojení, které lidé pociťují v souvislosti s cestováním letadlem a klimatickými změnami. V tomto případě ale není žádný důvod k jakémukoli studu – naše letecké dobrodružství je totiž 100 % uhlíkově neutrální. Vše začíná výšlapem na vrchol některé hory, kde máte dost času obdivovat výhledy a vyfotit si pár selfíček předtím, než si přichystáte vybavení a vzlétnete k oblakům. Téhle outdoorové zábavě, která prožívá velký boom, se říká „Hike & Fly”. Zatímco v minulosti bylo třeba s sebou na místo startu vláčet obří a těžký batoh, moderní paraglidingové sety neváží víc než pět kilogramů a snadno se vejdou do jakéhokoli batohu střední velikosti. Tato odlehčená technologie otevírá nové možnosti pro několikadenní „letecké túry“ mezi horskými chatami. Dobrodruzi, kteří jsou v dobré kondici, takto mohou překonat vzdálenost stovek kilometrů. Ovšem létání vyžaduje dobrou znalost místní termiky, pilotní průkaz na paragliding a samozřejmě hodně zkušeností. Pro začátečníky poslouží jako ideální seznámení s tímto adrenalinovým sportem tandemový let s instruktorem v Tyrolsku.

 • Na obzoru se třpytí světle modrá obloha. Hluboko pod ní je horské jezero s azurově modrou hladinou. A mezi dvěma odstíny modré se tyčí šedivé vrcholky pohoří Karwendel a Rofan. Na světě není příliš mnoho míst, kde by byly tak ideální podmínky pro paragliding jako u jezera Achensee. V této oblasti působí několik sportovních center s nabídkou kurzů a tandemových letů
 • Návštěvníci, kteří už předem vědí, že si v Tyrolsku chtějí zařídit pilotní průkaz na paragliding, by měli zamířit do regionu Wildschönau. Zdejší horské vrcholky jsou relativně mírné a pozvolné a díky tomu kolem nich nefoukají tak silné větry jako jinde v Tyrolsku. A navíc tady výšlap na místo startu zabere méně času. 
 • Zkušení paraglidisté se zamilují do oblasti v okolí města Lienz ve Východním Tyrolsku. Ideální termické podmínky zde umožňují překonat mezi startem a přistáním obrovské vzdálenosti. Někteří piloti dokonce vystoupají až do výšky přes 4000 metrů, tedy nad nejvyšší rakouskou horu – majestátní Grossglockner.   

Běh v terénu

© Tirol Werbung/Ramon Haindl

Mimo vyšlapané cestičky 

Když se rychle pohybujete po horské stezce, jste terénní běžci, rychlostní turisté nebo jen ambiciózní chodci? Sémantické hranice mezi jednotlivými výrazy jsou možná trochu mlhavé, ale jedna věc je jistá: jde o velkou zábavu. Důkazem rostoucí popularity běhu v terénu je bezpočet článků na toto téma od různých blogerů i velký zájem o závody v této disciplíně („trail running“). Obzvlášť začátečníci by měli dát přednost běhu v terénu a spíše zkoumat klikaté horské stezky, než aby běhali na rovných štěrkových cestách, kde se často pohybují rodiny s malými dětmi nebo víkendoví turisté. Ti, kdo jsou zvyklí běhat na zpevněném povrchu, jsou často překvapeni, jak rychle ubíhá čas při běhání v horách. Užitečným pomocníkem jsou hodinky s GPS a funkcí monitoringu srdečního tepu. Vezměte si do kapsy několik energetických tyčinek, obujte boty vhodné pro běh v terénu a můžete vyrazit! Nejlepší na běhání v horách – tedy kromě samotného běhu – jsou fantastické výhledy. Doporučujeme tyto tři trasy, kde vás výhledy natolik ohromí, že dost možná zapomenete, jak vás bolí nohy.  

 • Almentrail u jezera Achensee nabízí všechno: divoce propletené kořeny stromů, obtížné úseky na skalách – a samozřejmě bezpočet dech beroucích výhledů na pohoří Karwendel a samotné jezero. Trasa je vhodná i pro začátečníky, ovšem měří 14 kilometrů, takže je dobré být ve formě. Na cestě jsou dvě horské chaty, Dalfazalm a Buchauer Alm, kde se dá zastavit, odpočinout si a doplnit zásoby energie. 
 • Na internetu koluje spousta videí se spektakulárními záběry urostlých běžců s nejnovějším high-tech vybavením, kteří bez viditelné námahy klusají po horských stezkách. Nenechte se tím zmást. Běh v terénu je ve skutečnosti cenově velice dostupným sportem. Určitě nepotřebujete drahé vybavení – a rozhodně nemusíte vylézt na každou horu. Dobrým tipem na nepříliš obtížný běh pro začátečníky je stezka na vrch se skokanským můstkem Bergisel jižně od Innsbrucku. Dost prudká na to, aby byla důstojnou výzvou, zároveň přiměřeně krátká pro začínající běžce v terénu a s překrásnými výhledy na rozprostřené město pod kopcem. 
 • Běžci v terénu, kteří s oblibou míří do výšek a snaží se pokořit maximální počet vertikálních metrů, si přijdou na své v údolí Pitztal. Toto údolí na západě Tyrolska je už řadu let průkopníkem v oblasti terénního běhu, pořádá pravidelné tréninkové kempy i každoroční setkání odborníků této scény Trail Run Symposium. V Pitztalu je síť značených stezek, včetně krásné trasy kolem jezera Rifflsee. Ale pozor: předtím, než se do údolí Pitztal vypravíte, byste měli poctivě trénovat, protože této oblasti se neříká „Střecha Tyrolska“ jen tak pro nic za nic! V nadmořské výšce přes 3000 metrů může být vzduch hodně řídký.

Koupání v divočině

Hechtsee, © Tirol Werbung/Monika Höfler
Piburger See, © Ötztal Tourismus / Rudi Wyhlidal

Ponořte se do přírody

Plavání v přírodě dnes na mnoha místech přichází do módy, ale tady v Tyrolsku má dlouhou tradici. Ostatně množství místních jezer a řek vytváří ideální podmínky pro ty, kdo si rádi zaplavou několik temp daleko od civilizace. Protože většina tyrolských jezer je situována vysoko v horách, nikoho nepřekvapí, že jejich voda bývá nejen křišťálově čistá, ale také hodně studená a koupání tak může být skutečnou výzvou. Ovšem odměnou je nezaměnitelný pocit, kdy vylezete z vody, utíráte se a ve vašem těle putují endorfiny neboli hormony štěstí. V Tyrolsku je na výběr bezpočet možností ke koupání v přírodě od relativně teplých slatinných jezírek až po mrazivě ledová horská jezera. Vybrali jsme tři z nich, kde si můžete zaplavat uprostřed divoké přírody. 

 • Příjemné koupání v divočině pro začátečníky nabízí jezero Möserer See nedaleko Innsbrucku. Leží relativně vysoko v nadmořské výšce 1292 metrů, ale není tak hluboké jako jiná jezera v pohoří Karwendel. Díky tomu se v letních měsících rychle ohřeje a uprostřed sezony dosahuje teplota vody velmi příjemných 25 °C.
 • Oblíbenou letní destinací jsou jezera kolem hory Thierberg poblíž Kufsteinu, především Hechtsee. Ale na plavání doporučujeme spíše hluboko v lese ukryté jezero Längsee, které je snad nejvíce idylickým místem na koupání v přírodě v celém Tyrolsku. 
 • Naším hlavním tipem pro ty, kdo touží zakusit pořádný nával endorfinů, je podzimní nebo jarní výlet k jezeru Piburger See v údolí Ötztal. Je usazené v nadmořské výšce kolem 900 metrů uprostřed hustého lesa, kde s klesající teplotou vzniká mrazivé mikroklima. Naštěstí hned po koupání se můžete zahřát s pomocí teplého drinku v příjemné blízké restauraci Gasthaus Seehäusl.

Sběr plodů / Foraging

© Tirol Werbung / Hörterer Lisa

Hledej a najdeš

V současnosti se stále víc a víc lidí snaží žít v souladu s přírodou – včetně toho co a jakým způsobem jedí. Místo nakupování v supermarketech vyrážejí do přírody a hledají jedlé bobule, byliny, houby a lístky. Takzvaný „foraging“ se proměnil z koníčka pro nevelkou komunitu nadšenců v nedílnou součást moderního vaření a základní element mnoha gurmánských restaurací. Tím nejlepším na foragingu v Tyrolsku je skutečnost, že pro to, co hledáte, nikdy nemusíte chodit příliš daleko. Pokud víte, co potřebujete, často to najdete růst v polích nebo lesích poblíž měst a vesnic. Na mnoha místech lze vyrazit na komentovanou procházku či túru, kde místní znalci návštěvníkům ukazují alpské bylinky a vysvětlují, k čemu se dají využít.

Bouldering

© TVB Pitztal

Pokořit výšky 

„Bouldering” znamená lezení na malých skalních blocích nebo nízkých skalách jen několik metrů nad povrchem bez použití lan či sedáku. Na rozdíl od klasického horolezectví si bouldering můžete vyzkoušet i bez teoretických znalostí či předchozích zkušeností s lezením nebo zacházením s lanem. Potřebujete k tomu pouze lezecké boty, bouldermatku neboli měkkou dopadovou matraci a sáček s lezeckou křídou pro pevnější úchop. Základní pravidlo boulderingu zní lézt pouze v takové výšce, odkud se dá bezpečně seskočit na zem, takže i když spadnete, nehrozí vážné zranění. Nicméně některé „boulderové problémy“ – právě tak se říká individuálním trasám – jsou velmi záludné a lezci na nich mohou strávit několik hodin. A tak není divu, že se tomuto sportu někde říká „lezecké šachy“. V Tyrolsku má bouldering dlouhou tradici a v celém regionu je na výběr řada míst, kde se dá provozovat. Vybrali jsme ty nejlepší.  

 • Silvapark vysoko nad obcí Galtür je největší a nejznámější boulderovou oblastí v Tyrolsku. Nabízí neskutečných 175 „problémů“ od velmi snadných až po extrémně obtížné. Silvapark je atraktivní obzvlášť v létě, kdy je na lezení dole v údolí příliš teplo.
 • Boulderová oblast „Hualig Almeck” nedaleko obce Imst dokazuje, že na velikosti nezáleží. Oblast zprovozněná na místní vápencové skále v roce 2018 nabízí prvotřídní podmínky. Většina „problémů“ je označena stupněm obtížnosti střední nebo pokročilý, přičemž v blízké budoucnosti bude zpřístupněna řada dalších tras.
 • „Mandlers Boden” je ukázková boulderová oblast v tichém lese v údolí Pitztal, kde na „vyřešení“ čeká 176 „problémů“. Na své si zde přijde každý od dětí až po experty. Jednotlivé skalní bloky jsou rozesety na větší ploše a tak lezci mají dostatek klidu a soukromí. 

Jak se vám líbí tento článek?

Chcete dostat odpověď? Pak nám prosím napište pomocí kontaktního formuláře.

nahoru

Newsletter

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru a těšte se na novinky ze srdce Alp!