, © Agrarmarketing Tirol
© Agrarmarketing Tirol

Po stopách tyrolského šnapsu

Možná je něco zvláštního ve vodě. Možná ve vzduchu. A možná… je v tyrolských horách ještě něco jiného. V každém případě zdejší výrobci ovocné pálenky dokážou zázraky. Několik desítek palíren v Tyrolsku je otevřeno pro návštěvníky, kteří mohou – doslova – vychutnat plody jejich práce.

Vydejte se na Naučnou stezku tyrolského šnapsu, kde se dozvíte vše o tomto ušlechtilém moku. Pálení šnapsu má v regionu dlouhou tradici a je uměním, které se neustále zdokonaluje. Pálí se tradičně v měděných kotlích a zhruba 2500 z celkem 4000 tyrolských palíren získalo povolení ve formě panovnického dekretu Marie Terezie. Zkušenosti palírenských mistrů se tak předávají z generace na generaci.

Říká se, že v ovocných pálenkách ze srdce Alp je začarovaná místní příroda. Výrobci používají výhradně pečlivě vybrané plody, které dlouhé měsíce nasávaly sluneční paprsky. Každý rok se na výrobu pálenky zpracovává 5 milionů kilogramů ovoce a tyrolské palírny získaly řady mezinárodních cen. 

Naučná stezka 

Při prohlídkách palíren v rámci Naučné stezky tyrolského šnapsu, které sídlí převážně v údolí Inntal, jeho bočních údolích a ve Východním Tyrolsku, se dozvíte, jak vzniká jedinečná chuť ovocné pálenky. Např. zjistíte, že se pálenky nefiltrují a tím uchovávají důležité složky ovoce. Za malý poplatek lze ochutnávat vzorky.

nahoru
Zpravodaj

Přihlaste se k odběru našeho zpravodaje a těšte se na novinky ze srdce Alp!