Spitzbuben, © Charly Schwarz
Spitzbuben, © Charly Schwarz

Linecké neboli „Spitzbuben” – oblíbené po celý rok

Díky aroma meruňkové marmelády s rumem, která tato linecká kolečka obklopuje, jsou prostě neodolatelná.

Ingredience

  • 200 g másla
  • 250 g pšeničné mouky
  • 100 g drcených mandlí
  • 100 g moučkového cukru
  • šťáva z poloviny citronu

Náplň: ohřejte zavařovací sklenici meruňkové marmelády, přidejte jednu lžičku rumu (s třicetiprocentním obsahem alkoholu) a důkladně promíchejte; díky tomu půjde s marmeládou dobře pracovat a navíc získá lesklý vzhled; směs vložte do dávkovače na zdobení, nebo si s pomocí pečícího papíru vytvořte provizorní dávkovací trychtýř. 

Zdobení: moučkový cukr 

Vykrajovátka: 1 x kulaté, 1 x kulaté s otvorem (nebo můžete na potřebné otvory použít jiné menší vykrajovátko).

Následující recept lze použít k výrobě až 120 kousků cukroví, v závislosti na velikosti.

Jdeme na to!

  • Uhněťte těsto a nechte ho několik minut odpočívat při pokojové teplotě. Pak těsto vytvarujte do velké koule, posypte vál i váleček trochou mouky, odřízněte kousek těsta a rozválejte ho na placku silnou přibližně 0,5 cm. Pokud se těsto lepí k válečku, opatrně ho odřízněte.
  • Pomocí vykrajovátka bez otvoru vykrojte spodní poloviny tradičního cukroví. Potom vykrajovátkem s otvorem vykrojte horní poloviny. To vše pečte přibližně 10-15 minutes v troubě rozpálené na 170/175 ° C (proces pečení raději kontrolujte, aby se cukroví nespálilo).  
  • Když plech vyndáte z trouby, pocukrujte horní poloviny cukroví (s otvorem) moučkovým cukrem. Pak nechce vše vychladnout.
  • Spodní kousky (bez otvoru) namažte směsí meruňkové marmelády a rumu. Pak vždy na namazanou stranu spodního kousku položte horní kousek – tím vznikne nejlepší „dvoupatrové“ cukroví. Pokud to je možné, zarovnejte okraje obou dílů tak, aby na sebe přesně pasovaly a aby směs zůstala uvnitř. Díky tomu vaše vánoční cukroví získá „profesionální“ vzhled.
Spitzbuben und Seezungen, © Charly Schwarz
Příprava cukroví

Těsto vytvarujte do velké koule, posypte vál i váleček trochou mouky, odřízněte kousek těsta a rozválejte ho na placku silnou přibližně 0,5 cm.

Spitzbuben, © Charly Schwarz
Příprava cukroví "Spitzbuben"

Pomocí vykrajovátka bez otvoru vykrojte spodní poloviny cukroví. Potom vykrajovátkem s otvorem vykrojte horní poloviny.

Spitzbuben, © Charly Schwarz
Příprava cukroví "Spitzbuben"

Spodní kousky (bez otvoru) namažte směsí meruňkové marmelády a rumu. Pak vždy na namazanou stranu spodního kousku položte horní kousek – tím vznikne „dvoupatrové“ cukroví.

Také by vás mohlo zajímat

nahoru
Zpravodaj

Přihlaste se k odběru našeho zpravodaje a těšte se na novinky ze srdce Alp!