Fulpmes

Fulpmerština pro začátečníky: Fulpmes v údolí Stubaital je známé pro svou více než celé století starou tramvajovou linku, která spojuje vesnici s nedalekým Innsbruckem a také pro nezvyklý dialekt místních obyvatel, jenž zní trochu jako americká angličtina.

Obyvatelé vesnice Fulpmes v údolí Stubaital jsou známí v celém regionu pro svůj zvláštní dialekt. Když se pozorně zaposloucháte, pak vám neunikne, že na rozdíl od jiných německých mluvících vyslovují písmeno “r” stejně jako Američané. Některé výrazy a spojení, jako například „Fulpmerer Rennradlfahrer” („silniční cyklista z Fulpmes”) pak znějí o dost jinak než v jiných částech Tyrolska.

Pokud si chcete poslechnout místní nářečí z první ruky, pak se vydejte na projížďku v elektrické tramvaji Stubaitalbahn – v této oblasti je známá jednoduše jako „Stubaier” – která již přes 100 let pendluje mezi Fulpmes a Innsbruckem. Nápad na vybudování takového spojení byl ve své době skutečně revoluční. Stubaitalbahn zůstává dodnes velmi oblíbeným způsobem dopravy, přestože původní vozy již dávno nahradily současné modely vybavené nejmodernější technologií.

Nejznámější rodák z Fulpmesu není silniční cyklista, ale skokan na lyžích. A ne jen tak ledajaký. Gregor Schlierenzauer, který se narodil a vyrostl ve Fulpmes, je několikanásobný olympijský vítěz a světový šampion. Mnozí jej považují za vůbec nejlepšího skokana na lyžích všech dob.

Obyvatelé vesnice Fulpmes v údolí Stubaital jsou známí v celém regionu pro svůj…

Přečtěte si vícezobrazit méně

Aktivity v Fulpmes
Všechny aktivity+
Ski areál Schlick 2000 je tajným tipem lyžařů a snowboardistů z Innsbrucku a okolí. Není příliš velký, ale nabízí náročné terény a pestrou škálu sjezdovek pro všechny věkové i výkonnostní kategorie., © Stubai Tirol
Tip od místních znalců

Ski areál Schlick 2000 je tajným tipem lyžařů a snowboardistů z Innsbrucku a okolí. Není příliš velký, ale nabízí náročné terény a pestrou škálu sjezdovek pro všechny věkové i výkonnostní kategorie.

Stubaitalbahn každý rok napříč údolím Stubaital přepraví přes milion pasažérů. Tramvajový spoj byl původně vybudován pro export velmi žádaných výrobků z místní malovýroby železa., © Stubai Tirol
Každodenní cestování

Stubaitalbahn každý rok napříč údolím Stubaital přepraví přes milion pasažérů. Tramvajový spoj byl původně vybudován pro export velmi žádaných výrobků z místní malovýroby železa.

Stubaital je známý mj. malovýrobou železa. Místní technická škola má již přes 100 let speciální obor pro kováře a v údolí sídlí unikátní muzeum dokumentující vývoj nástrojářského průmyslu., © Stubai Tirol
Kout železo dokud je žhavé

Stubaital je známý mj. malovýrobou železa. Místní technická škola má již přes 100 let speciální obor pro kováře a v údolí sídlí unikátní muzeum dokumentující vývoj nástrojářského průmyslu.

Největší lanový park v Tyrolsku nabízí 13 tras různé obtížnosti a celkem 130 rozmanitých překážek. Oblíbený výletní cíl nejen pro rodiny, ale také sportovní kluby a firmy, které láká možnost uspořádat netradiční team-building., © 1. Adventure Park Tirols - outdoorprofi.at
Jen pro odvážné

Největší lanový park v Tyrolsku nabízí 13 tras různé obtížnosti a celkem 130 rozmanitých překážek. Oblíbený výletní cíl nejen pro rodiny, ale také sportovní kluby a firmy, které láká možnost uspořádat netradiční team-building.

Oblíbené ubytování v Fulpmes


Hledat ubytování

Počet cestujících
Příjezd Fulpmes

Příjezd

Hledáte nejkratší cestu do místa vaší dovolené? Využijte náš plánovač cesty autem, vlakem, autobusem nebo dokonce letadlem.

Váš cíl: Fulpmes, Österreich

powered by Rome2Rio

Jak se vám líbí tento článek?

Chcete dostat odpověď? Pak nám prosím napište pomocí kontaktního formuláře.

nahoru

Newsletter

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru a těšte se na novinky ze srdce Alp!