© TVB Tannheimer Tal
© TVB Tannheimer Tal

Gauder Fest v údolí Zillertal: svátek jara s folklorním festivalem

Každý rok vždy první víkend v květnu se v městečku Zell am Ziller koná tradiční třídenní Gauder Fest – nejznámější svátek jara a zároveň největší folklorní festival v celém Rakousku.

Historie tohoto svátku se píše již déle než půl tisíciletí. Název „Gauder Fest" přitom nepochází z latinského výrazu „gaudium", který znamená potěšení nebo radost – byť zábava je při tomto festivalu na prvním místě – ale odkazuje na lokalitu Gauderlehen, kde se celá akce dříve konala. V současnosti Gauder Fest probíhá v městečku Zell am Ziller, kam každý rok přitahuje tisíce návštěvníků z blízkého i dalekého okolí. 

Alpský bojový sport Ranggeln

Až do počátku 20. století byly součástí festivalu různé zápasy zvířat a své síly zde tradičně měřili nejsilnější kohouti, berani a dokonce i krávy. Zvířecí rohovníci už v programu nefigurují, ale zachovány zůstaly zápasy mezi lidmi v podobě starého alpského bojového sportu Ranggeln, který připomíná judo. Vždy v sobotu se spolu utkají ranggelneři z několika alpských oblastí a večer je vyhlášen vítěz neboli „Gauderhogmoar".

Slavnostní pivo Gauderbock

Již v pátek se podle staré tradice slaví naražení kořeněného „Gauderského berana“ (Gauderbock), který je vůbec nejsilnějším rakouským pivem. Vaří se speciálně pro Gauder Fest a údajně má až 10% alkoholu.  

V neděli ráno se koná mše pod širým nebem. Vrcholem celé slavnosti pak je závěrečný slavnostní průvod, kde více než 2000 účastníků festivalu kráčí v tradičních krojích z různých alpských regionů. Kromě nich jsou součástí průvodu místní hudební kapely, historické kočáry, alegorické vozy a koňská i volská spřežení. Jde o vůbec největší kostýmní průvod v celém Rakousku. 

Kromě vynikajícího jídla a pití, které zajišťují různé spolky a pohostinství z oblasti údolí Zillertal, se po celé tři dny konají hudební koncerty a doprovodný zábavný program pro děti, teenagery i dospělé. Gauder Fest je tak svátkem pro všechny smysly a zároveň pro celou rodinu.

Jak se vám líbí tento článek?

Chcete dostat odpověď? Pak nám prosím napište pomocí kontaktního formuláře.

nahoru

Newsletter

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru a těšte se na novinky ze srdce Alp!