Pertisau

Vesnice Pertisau a Maurach, které patří do obce Eben, jsou hlavní turistická centra u břehů jezera Achensee. Na obě navazuje šňůra několika dalších menších vesniček, které jsou rozesety podél cest do pohoří Karwendel.

Co bylo kdysi dost dobré pro císaře Maxmiliána I., to by určitě mělo být dost dobré také dnes pro místní obyvatele i návštěvníky. Císař Svaté říše římské často jezdíval do míst na jihozápadním břehu jezera Achensee, kde dnes stojí malebná vesnička Pertisau. Ta je jakousi branou do tří lehce stoupajících zatravněných údolí, která představují výrazný kontrast k rozeklaným skalním štítům blízkého pohoří Karwendel.

Maxmilián I., který byl častým návštěvníkem Tyrolska, přijížděl do Pertisau na zotavenou ze stresu způsobeného vládnutím rozsáhlé říši. Vladař dost možná znal legendu o obru Thyrsovi, kterého údajně zabil jiný obr jménem Haymon. Podle této dávné pověsti je tmavý kamenný olej z ropné břidlice s výrazným odérem sýry ve skutečnosti krví, jíž prolil Thyrsus při souboji s Haymonem. Kamenný olej se v Tyrolsku – například v Seefeldu - těží a obchoduje se s ním již od 14. století; v Pertisau se tato látka začala těžit teprve před sto lety.

Dávno před novodobým objevem ropy a jejího rozmanitého využití se kamenný olej z Tyrolska používal ve stolních lampách a lidé s ním natírali střechy, které pak byly vodotěsné. Avšak primárně tento olej sloužil k lékařským účelům - třeba Maxmilián I. si ho natíral na modřiny, škrábance nebo jiná menší poranění. Celá řada místních lidí dodnes nedá na kamenný olej dopustit. Obzvlášť oblíbený je ve formě krému na hojení a zklidnění kožních onemocnění.

Co bylo kdysi dost dobré pro císaře Maxmiliána I., to by určitě mělo být dost dobré také dnes pro…

Přečtěte si vícezobrazit méně

Aktivity v Pertisau
Všechny aktivity+
Tirolský kamenný olej je registrovanou obchodní značkou. Navzdory silnému odéru má prokazatelně léčivé účinky. Budova Vitalberg v Pertisau je domovem expozice, která dokumentuje těžbu a využívání kamenného oleje v Tyrolsku., © Achensee Tourismus
Vitalberg

Tirolský kamenný olej je registrovanou obchodní značkou. Navzdory silnému odéru má prokazatelně léčivé účinky. Budova Vitalberg v Pertisau je domovem expozice, která dokumentuje těžbu a využívání kamenného oleje v Tyrolsku.dozvědět se více
Jezero Achensee při pohledu shora připomíná norský fjord., © Achensee Tourismus
Paragliding u jezera Achensee

Jezero Achensee při pohledu shora připomíná norský fjord.dozvědět se více
Procházka z Pertisau podél jezera k chatě Gaisalm zakončená plavbou parníkem zpět přes jezero do Pertisau patří mezi nejoblíbenější rodinné výlety v této oblasti., © Achensee Tourismus
Tip pro rodiny

Procházka z Pertisau podél jezera k chatě Gaisalm zakončená plavbou parníkem zpět přes jezero do Pertisau patří mezi nejoblíbenější rodinné výlety v této oblasti.

Oblíbené ubytování v Pertisau


Hledat ubytování

Počet cestujících
Příjezd Pertisau

Příjezd

Hledáte nejkratší cestu do místa vaší dovolené? Využijte náš plánovač cesty autem, vlakem, autobusem nebo dokonce letadlem.

Váš cíl: Pertisau am Achensee, Österreich

powered by Rome2Rio

Jak se vám líbí tento článek?

Chcete dostat odpověď? Pak nám prosím napište pomocí kontaktního formuláře.

nahoru

Newsletter

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru a těšte se na novinky ze srdce Alp!