Kappl

Obec Kappl u vjezdu do údolí Paznauntal tvoří celkem 90 rozmanitých maličkých vísek a osad – to je víc, než kterákoli jiná obec v Rakousku.

Před mnoha lety se děti v základních školách musely učit zpaměti názvy všech vesnic a osad v údolích, kde bydlely. Kdyby současní učitelé v Paznauntalu podrobili své žáky této formě mnemotechnické tortury, pak by se školáci museli hodně soustředit, aby si zapamatovali všech 90 (!) osad v tomto údolí, od A jako Angerhof až po W jako Wiese. V Rakousku neexistuje žádná další obec s takovým množstvím osad a vesnic.

Dlouho předtím, než se v nepříliš úrodném údolí Paznauntal natrvalo usadili lidé, přicházeli sem farmáři ze sousedního Voralberska a vyháněli svůj dobytek vysoko do hor na louky a pastviny, kde zvířata zůstávala od začátku jara až do konce léta. Tuto skutečnost dokládají zbytky alemanského nářečí, které do zdejší oblasti přinesli právě sousedé z Voralberska a jež se dodnes používá - například výraz „pastviny”, kterým většina Tyrolanů říká „Almen”, jsou v této oblasti „Alpen”. Nejstarší záznamy dokazující trvalé osídlení v údolí Paznauntal pocházejí již ze 13. století. Obyvatelé tohoto odlehlého jihozápadního koutu Tyrolska v drsném a nehostinném vysokohorském prostředí museli každý den velmi tvrdě pracovat, aby si zajistili obživu. Nemálo z nich se rozhodlo odejít a hledat štěstí jinde. Věci se začaly měnit k lepšímu teprve kolem poloviny dvacátého století, když byla konečně vybudována silnice spojující údolí s vnějším světem. Dnes místní lidé pracují především v zemědělství a turistickém ruchu. Návštěvníci, které tvoří hlavně lyžaři a pěší turisté, mohou narazit na celou řadu stop po starých farmářských tradicích.

Před mnoha lety se děti v základních školách musely učit zpaměti názvy všech vesnic a osad…

Přečtěte si vícezobrazit méně

Aktivity v KapplVšechny aktivity+
© Tirol Werbung/Ludwig Mallaun
© Paznaun-Ischgl
© Paznaun-Ischgl
© Paznaun-Ischgl

Oblíbené ubytování v Kappl


Hledat ubytování

Počet cestujících
Příjezd Kappl

Příjezd

Hledáte nejkratší cestu do místa vaší dovolené? Využijte náš plánovač cesty autem, vlakem, autobusem nebo dokonce letadlem.

Váš cíl: Dorf 112, Kappl, Österreich

powered by Rome2Rio

Jak se vám líbí tento článek?

Chcete dostat odpověď? Pak nám prosím napište pomocí kontaktního formuláře.

nahoru

Newsletter

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru a těšte se na novinky ze srdce Alp!