© Tirol Webung / Charly Schwarz
© Tirol Webung / Charly Schwarz

Pečení vánočního cukroví – krok za krokem

Venku za okny panuje sychravé počasí, skučí vítr a každou chvíli prší, ale uvnitř v kuchyni na tyrolské farmě je příjemně a útulno. Vzduch plní lákavá vůně čerstvě upečeného vánočního cukroví, která neklamně připomíná dětství. Farmářka a vyhlášená cukrářka Karoline Schapfl z vesničky Lans prozrazuje své tipy na přípravu nejlepšího cukroví.

Tipy a triky paní Karoline

 • Na vánoční cukroví používejte pouze prvotřídní ingredience.   
 • Nejlepší cukroví upečete z pšeničné mouky výběrové T480. Můžete použít také speciální mouku na dorty.
 • Místo krupicového cukru použijte raději moučkový. A pokud máte dostatek času, prosévejte ho předtím, než se pustíte do práce.  
 • Na křehké pečivo nepoužívejte vajíčka.   
 • Máslo by mělo být měkké, ale pozor - ne příliš měkké. Pokud například plánujete pečení po snídani, pak máslo vyndejte z lednice hned poté, co vstanete. A když na to zapomenete, nevadí, místo postupného změknutí můžete vždycky tvrdé máslo do těsta nastrouhat. 
 • Nejlepší tip na přípravu těsta: přichystejte si mouku do mísy, nahoře vytvořte malou prohlubeň, vložte do ní máslo a nasypejte cukr. Pokud se jedná o recept na ořechové cukroví, přidejte nastrouhané ořechy a celou směs míchejte tak dlouho, dokud nevznikne hladké těsto. Cukrářka Karoline doporučuje na míchání používat elektrický mixér. S jeho pomocí ušetříte nemálo času a energie.    
 • Těsto nikdy nenechávejte odpočívat v lednici. Bohatě stačí několik minut v pokojové teplotě (v lednici totiž máslo ztvrdne a s těstem se pak obtížně pracuje).  
 • Tác vyložte pečícím papírem.  
 • Teplota a doba pečení vánočního cukroví se liší v závislosti na konkrétní troubě, kterou používáte, a proto se těchto dvou údajů v receptu nemusíte držet příliš striktně. Cukrářka radí pozorně cukroví sledovat několik minut poté, co plech vložíte do trouby. Při tomto postupu brzy zjistíte, jestli jsou informace uvedené v receptu správné pro vaši troubu.    
 • Plech vyndejte z trouby poté, co se cukroví zbarví do zlatavě hnědého odstínu. Karoline preferuje tmavě hnědou barvu, protože pak je cukroví více křupavé, ale samozřejmě si můžete sami vybrat, jak máte raději to vaše. Na Vánoce se vždycky objeví spousta hladových návštěv a cukroví jakékoli velikosti, tvaru a barvy se rychle zkonzumuje!  
 • Skladujte každý druh vánočního cukroví ve zvláštní krabičce či plechovce. Když uložíte všechny dohromady, pak navzájem „natáhnou“ své chutě, které se k sobě často vůbec nehodí. Karoline vždycky naskládá své vanilkové cukroví jedno na druhé. Ostatní druhy ukládá tak, že mezi ně vloží pečící papír.     
 • Hotové vánoční cukroví ukládejte v nevytápěné místnosti (cukrářka doporučuje jednoduše ho co nejrychleji sníst).   

„Vánoční cukroví by se mělo sníst tak rychle, jak jen to je možné!“
Cukrářka Karoline Schapfl

Cukrářka Karoline žije v Lansu, malé vesničce nedaleko předměstí Innsbrucku. Je typickou farmářkou, jakých v regionu kolem tyrolského hlavního města žije bezpočet. Pečení cukroví je odjakživa její vášní. Každý rok pro celou svou rodinu připraví kolem 20-30 druhů nejrůznějšího sladkého pečiva a cukroví. Nejvíc samozřejmě peče v předvánočním období, ale rodina si na jejích sladkých pamlscích ráda pochutnává v průběhu celého roku. Když upeče cukroví, nikdy ho neschovává až na Vánoce, raději ho hned nabídne svým blízkým a přátelům. „Vánoční cukroví by se mělo sníst tak rychle, jak jen to je možné,“ směje se. Ve volném čase Karoline navštěvuje domy pro seniory a s jejich obyvateli se dělí o svou lásku k pečení.

Každý z následujících čtyř receptů může posloužit na přípravu až 120 kousků vánočního cukroví v závislosti na velikosti. 

Připravit, pozor, začínáme péct - teď!

Zajímají vás další vánoční recepty?

nahoru
Zpravodaj

Přihlaste se k odběru našeho zpravodaje a těšte se na novinky ze srdce Alp!