Seezungen, © Charly Schwarz
Seezungen, © Charly Schwarz

„Seezungen” – sladká adventní laskomina

Lahodné vánoční cukroví s čokoládovou náplní i polevou nemá chybu. Pokud se vám nezdá tvar slzy, můžete si samozřejmě cukroví upéct v jakékoli podobě, na kterou máte vykrajovátko.

Ingredience

  • 560 g másla
  • 700 g pšeničné mouky
  • 140 g drcených ořechů
  • 140 g moučkového cukru

Čokoládová náplň: důkladně promíchejte jeden vaječný žloutek, asi 1,2 dcl mléka a vrchovatou lžíci cukru. Vzniklou směs dejte vařit. Počkejte, než dosáhne bodu varu a pak ji nechte vychladnout. Na pánvičce rozpusťte čtvrtku másla se 140 g tmavé čokolády na vaření. Přidejte výše popsanou směs (žloutek, mléko, cukr) a vše rozmixujte ručním mixérem. 

Čokoládová poleva: Smíchejte 60 g rozpuštěného másla a 200 g rozpuštěné tmavé čokolády na vaření. Vzniklá čokoládová poleva by neměla být teplejší než 60 stupňů. Krátce ji promíchejte, aby nebyla příliš hustá.   

Zdobení: barevné nebo třpytivé, stovky nebo tisíce (použijte jich tolik, kolik se vám jen zachce)

Vykrajovátka: ve tvaru slzy

Následující recept lze použít k výrobě až 120 kousků cukroví, v závislosti na velikosti.

Jdeme na to!

  • Uhněťte těsto a nechte ho několik minut odpočívat při pokojové teplotě. Pak těsto vytvarujte do velké koule, posypejte vál i váleček trochou mouky, odřízněte kus těsta a rozválejte ho na placku silnou přibližně 0,5 cm. Pokud se těsto lepí k válečku, opatrně ho odřízněte.
  • Za pomoci vykrajovátek ve tvaru slzy vykrojte kousky těsta a rozložte je na plech pokrytý pečícím papírem. Plech vložte do trouby rozpálené na 170/175 °C a pečte přibližně 10-15 minut (proces pečení raději kontrolujte, aby se vánoční cukroví nespálilo). Potom plech vyndejte z trouby a nechte vše vychladnout.    
  • Na „slzy“, které budou tvořit spodní polovinu každého kousku tradičního rakouského cukroví, vymáčkněte vrstvu čokoládové náplně.
  • Spodní polovinu s náplní přikryjte horní polovinou, aby vzniklo „dvoupatrové“ vánoční cukroví. Vrchní část pak namočte do čokoládové polevy.   
  • Na polevu pak nasypte tolik stovek nebo tisíců zdobení, kolik se vám jen zachce. Nakonec nechte vánoční cukroví důkladně zaschnout a můžete ho uložit – nebo sníst.     
Spitzbuben und Seezungen, © Charly Schwarz
Příprava cukroví

Těsto vytvarujte do velké koule, posypte vál i váleček trochou mouky, odřízněte kousek těsta a rozválejte ho na placku silnou přibližně 0,5 cm.

Seezungen, © Charly Schwarz
Příprava cukroví "Seezungen"

Za pomoci vykrajovátek ve tvaru slzy vykrojte kousky těsta a rozložte je na plech pokrytý pečícím papírem.

Seezungen, © Charly Schwarz
Příprava cukroví "Seezungen"

Na „slzy“, které budou tvořit spodní polovinu každého kousku cukroví, vymáčkněte vrstvu čokoládové náplně.

Seezungen, © Charly Schwarz
Příprava cukroví "Seezungen"

Spodní polovinu s náplní přikryjte horní polovinou, aby vzniklo „dvoupatrové“ cukroví.

Seezungen, © Charly Schwarz
Příprava cukroví

Vrchní část pak namočte do čokoládové polevy. Na polevu pak nasypte tolik stovek nebo tisíců zdobení, kolik se vám jen zachce. Nakonec nechte cukroví důkladně zaschnout a můžete ho uložit – nebo sníst.

Také by vás mohlo zajímat

nahoru
Zpravodaj

Přihlaste se k odběru našeho zpravodaje a těšte se na novinky ze srdce Alp!