James Bond v Sölden, © 2015 Sony Pictures Releasing GmbH
James Bond v Sölden, © 2015 Sony Pictures Releasing GmbH

James Bond v Tyrolsku

Čtyřiadvacátá bondovka Spectre se tak jako předchozí díly odehrává na několika atraktivních místech po celém světě, tentokrát mezi ně patří působivá kulisa Ötztálských Alp v ikonickém Söldenu a vesnička Obertilliach ve Východním Tyrolsku.

Nejvýše položená asfaltová silnice v Alpách. Impozantní stanice lanovky s prohnutou ocelovou konstrukcí. Futuristická horská restaurace připomínající kostku ledu. Jedním slovem: Sölden. Producenti filmové série o Jamesi Bondovi si pro akční scény snímku Spectre vybrali světoznámé lyžařské středisko v Ötztálských Alpách. 

Agent 007 na sjezdovkách v Söldenu

V dokumentu z natáčení vysvětluje co-producent Gregg Wilson, jak moc se tvůrci snažili nabídnout divákům ještě větší zážitek než předchozí bondovka Skyfall. „Věděli jsme, že akční scény na horách musí být vyvrcholením filmu, jakýmsi šperkem v královské koruně. A Tyrolsko mělo všechno, co jsme potřebovali, abychom natočili právě takové spektakulární scény,“ říká Wilson. „Existuje snad něco víc vzrušujícího, než být úplně nahoře - ´on top of the world´?“, prohlásil po skončení natáčení v nadmořské výšce 3048 metrů producent Dennis Gassner, který byl zodpovědný za vyhledávání lokací pro film Spectre.

Největší zásluhu na tom, že se James Bond poprvé podíval do Tyrolska, má pan Jakob Falkner, ředitel společnosti Sölden Bergbahnen. V dubnu 2014 se doslechl, že část chystané bondovky se bude natáčet někde na horách a jedním z řady adeptů je vrchol Gaislachkogl v Söldenu. A tehdy se Jakob Falkner vydal na svou osobní tajnou misi: dostat film Spectre mezi tyrolské horské štíty. Misi pojmenoval „B 24“. 

Mise: Top Secret

S pomocí Rakouské filmové komise „Location Austria“ Falkner kontaktoval producenty a vydal se za nimi do Londýna. Jeho argumenty byly jasné: Sölden je snadno dosažitelný a kromě vynikající logistiky nabízí úchvatné horské panorama, které resort obklopuje. Zástupci produkce poté Sölden navštívili, aby si sami prohlédli potenciální lokace, spektakulární budovu lanovky, úchvatnou horskou restauraci Ice Q a především dech beroucí výhledy. Byli spokojeni a tyrolské středisko se dostalo do užšího výběru.

Falkner mezitím sestavil malý tým, který byl o celé záležitosti informován, nikdo další se o misi B 24 prozatím neměl dozvědět. Po několika týdnech napětí produkční společnost oficiálně oznámila, že Spectre se bude natáčet v Tyrolsku. V prosinci 2014 proběhly v Söldenu první zkušební záběry. V lednu 2015 nastoupili na plac hlavní protagonisté Daniel Craig, Léa Seydoux a Dave Bautista alias Mr. Hinx. V únoru přišly na řadu akční scény s kaskadéry, honičkami aut a divokými přestřelkami na sjezdovkách. „James Bond je stejně jako Sölden symbolem akce a dobrodružství. Už od první chvíle jsem věděl, že se k sobě dokonale hodí,“ říká Jakob Falkner.

Hlavní výhra v loterii

Ze Söldenu štáb zamířil do vesničky Obertilliach ve Východním Tyrolsku, kam si filmaři přivezli rozmontovanou dřevěnou chatu a sportovní letadlo. 

Chatu filmaři sestavili v horním úseku sjezdovky v lyžařském středisku Golzentipp. Kromě této chaty, kterou místní obyvatelé překřtili na „Bond-Haus“ a jejího okolí se v Obertilliachu natáčelo také na dalších místech. Jedním z nich byla památkově chráněná náves. „Právě kvůli historické návsi nás filmový tým vůbec oslovil,“ říká starosta vesnice Matthias Scherer. „Samozřejmě jsem souhlasil, protože takový film je pro cestovní ruch v naší obci něco jako hlavní výhra v loterii.“ Přípravné práce byly zahájeny v září 2014. Na náves ovšem musel být navezen sníh, aby vypadala jako v zimě. V lednu 2015 pak pokračovalo natáčení na místní sjezdovce, která se na dva dny uzavřela pro veřejnost. 

Obertilliach: 687 obyvatel a 1 tajný agent

Na okraji lesa u lyžařského střediska Golzentipp se natáčela honička se sportovním letadlem. „Minulou zimu se kvůli uložení elektrického vedení pod zem v lese vykácel průsmyk“, vypráví starosta Matthias Scherer. „A právě ten se filmařům skvěle hodil.“ Pan Scherer si stejně jako jeho kolegové ze Söldenu spolupráci s filmovým štábem moc pochvaluje. Byla prý velmi příjemná, nekomplikovaná a především podstatně méně formální než by se dalo očekávat. Počáteční nedůvěra místních obyvatel se brzy rozptýlila, zdůrazňuje starosta a dodává: „Produkční společnost se hodně snažila, aby lidem z Obertilliachu ve všem vyhověla. To bylo skutečně profesionální“. A nakonec asi také vzrušující. Nejznámější tajný agent na světě v malé vesničce ve Východním Tyrolsku s pouhými 687 obyvateli – to se nestává každý den.

Fakta o natáčení bondovky Spectre v Tyrolsku:

  • 8,9 milionů eur na straně příjmů pro Tyrolsko (ubytování, strava, doprava, pronájmy a ostatní) 
  • 31 natáčecích dnů 
  • 30 000 přenocování členů filmového štábu 
  • 600 spolupracovníků z mezinárodních týmů
  • 250 spolupracovníků z Rakouska, příp. Tyrolska
  • 210 dodavatelských firem z Rakouska, příp. Tyrolska

Jak se vám líbí tento článek?

Chcete dostat odpověď? Pak nám prosím napište pomocí kontaktního formuláře.

nahoru

Newsletter

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru a těšte se na novinky ze srdce Alp!