Zimní aktivity mimo sjezdovky

Ano, na zimní dovolené v Tyrolsku je samozřejmě tou hlavní zábavou lyžování a snowboarding. Ale já se svými dětmi v zimě ráda zkouším také nějaké jiné aktivity. Tady je několik nápadů na to, jak strávit den na horách mimo sjezdovky místního ski areálu.

 Abseits, © Tirol Werbung / Jens Schwarz © Tirol Werbung / Jens Schwarz

Zimní procházky a výlety na sněžnicích

Organizované zimní procházky nabízejí skvělou příležitost, jak znovuobjevit některá místa v Tyrolsku, která možná znáte z letní dovolené, ale v zimních měsících jsou dostupná jen pěšky. Daleko od rušných sjezdovek a lanovek najdete klid a mír, svěží horský vzduch i nádherné výhledy. Mezi mé nejoblíbenější výlety patří procházka údolím Pfundser Tschey. Je dlouhá pouhé dva kilometry a díky tomu se dá snadno zvládnout i s malými dětmi. Zajímají vás ještě další tipy? Zde najdete nejlepší zimní procházky v Tyrolsku (v angličtině).

Pokud vás lákají netypické výlety, vyzkoušejte třeba procházku s lamou. Dají se objednat v mnoha tyrolských regionech, například v údolí Stubai nebo v pohoří Wilder Kaiser

abseits, © Tirol Werbung / Frank Stolle © Tirol Werbung / Frank Stolle

Krása a zdraví

Na dovolené by se mělo odpočívat, je to tak? A jak lépe relaxovat a dokonale se uvolnit, než při troše rozmazlování v některém z tyrolských spa a wellness komplexů, třeba v Aqua Dome ve vesnici Längenfeld nebo v Aigner Bad ve Východním Tyrolsku. Rodiny si naproti tomu oblíbí spíše Salzgrotte v obci St. Jakob im Haus (údolí Pillerseetal), kde děti mohou řádit na trampolínách nebo ve skákacím hradu a lézt na kryté lezecké stěně, zatímco rodiče v klidu relaxují ve wellness zóně. Po celém dni na čerstvém vzduchu na sjezdovkách nebo v běžkařské stopě doporučuji zajít do sauny – jedině tak se znavené svaly dokonale uvolní. V případě, že jsou na dovolené krása a zdraví jednou z vašich hlavních priorit, pak se rovnou můžete ubytovat v některém z nejlepších tyrolských wellness hotelů pro rodiny

Bruslení a tradiční curling

Bruslení je skvělá zábava pro celou rodinu. Tyrolská zamrzlá jezera nabízejí v zimě působivé prostředí, kde mohou bruslaři všech věkových kategorií svištět po ledu, vznášet se nad ním nebo vykroužit piruety a to vše na úpatí mohutných hor, jejichž vrcholky často sahají do výšky přes 3000 metrů. Dalším tipem, spíše na večer, je „Eisstockschiessen“ – tradiční forma curlingu, která se v Alpách provozovala již před stovkami let. Jde o skvělou zábavu a nenáročný sport, který se rychle a snadno naučí hosté všech věkových kategorií. Můžete si ho vyzkoušet třeba na venkovním kluzišti v Ischglu, v obci Landeck a na celé řadě dalších míst v Tyrolsku. 

abseits, © Tirol Werbung / Ramon Haindl © Tirol Werbung / Ramon Haindl

Jízdy na koni a koňským spřežením

Jízda zasněženou alpskou krajinou ve voze taženém koňským spřežením je vždy nezapomenutelným zážitkem. A podle toho, kdo vás doprovází, může být buď romantický (s tím, koho milujete), zábavný (s přáteli) nebo jednoduše fascinující (s dětmi). Vřele doporučuji trasu k chatě Sennhütte Falzthurn v Pertisau poblíž jezera Achensee (viz. fotka níže). Nadšenci do jezdectví si pak mohou objednat lekce jízdy na koni třeba v údolí Paznaun. Anebo co byste řekli na jízdu psím spřežením taženým smečkou husky? V Kühtai to není žádný problém! 

abseits, © Tirol Werbung, Jens Schwarz © Tirol Werbung, Jens Schwarz

Volné dny

Zde je několik tipů na volné dny v Tyrolsku. Vyzkoušejte si některou z mnoha bobových drah nebo se „proleťte“ na dlouhé zipline třeba v Serfaus-Fiss-Ladis nebo v údolí Alpbachtal. Mezi nejoblíbenější muzea patří to na zámku Ambras u Innsbrucku nebo Alpinarium v Galtüru. Milovníci zvířat budou zaručeně nadšeni v Alpské Zoo v Innsbrucku. A ti, kdo se rádi vykoupou v teplé vodě, najdou bezpočet krytých bazénů – třeba v komplexu Stubay ve vesnici Telfes. Návštěvníci, kteří netrpí závratěmi, se mohou projít po závěsném lanovém mostu „Highline179“ poblíž Reutte - v Guinessově knize rekordů je uveden coby nejdelší svého druhu na světě – který zůstává otevřen i v zimních měsících. A už jste někdy byli uvnitř ledové jeskyně? Pokud ne, navštivte Přírodní ledový palác na ledovci Hintertux. Další užitečné tipy na to, co v zimních měsících stojí za bližší průzkum, najdete zde.

Nákupy

Nakupování za normální okolností není pro děti příliš oblíbená rodinná aktivita, avšak nákupy na některém z tyrolských vánočních trhů jsou výjimečným a magickým zážitkem, který se nikdy neomrzí. Zatímco dospělí obcházejí stánky, které nabízejí rozmanité rukodělné výrobky, děti se zabaví u loutkového divadla nebo vystoupení kouzelníka. Podívejte se na seznam nejlepších vánočních trhů v Tyrolsku

abseits, © Hall-Wattens / Gerhard Berger © Hall-Wattens / Gerhard Berger

Zimní sportovní akce

V průběhu zimních měsíců Tyrolsko hostí celou řadu významných sportovních akcí, jako je například tradiční novoroční závod ve skocích na lyžích v Innsbrucku, závody Světového poháru žen v alpském lyžování v St. Antonu a Lienzu, slavný sjezd Hahnenkammrennen v Kitzbühelu a mnoho dalších. Zjistěte si předem, jaké akce se budou konat během vašeho pobytu v Tyrolsku a zajděte fandit soutěžícím!

Pozorování divoké zvěře

Vysokohorská krajina Národního parku Vysoké Taury je ideální pro pozorování alpské zvěře v jejím přirozeném prostředí. Národní park pořádá procházky s průvodci do hor, kde návštěvníci mohou zvířata krmit nebo je sledovat z bezpečné vzdálenosti s pomocí silných dalekohledů. Pokud chcete vidět větší množství divokých zvířat na jednom místě, pak zamiřte do Alpské Zoo v Innsbrucku – oblíbeného výletního cíle dětí všech věkových kategorií.

abseits, © Tirol Werbung / Jannis Braun © Tirol Werbung / Jannis Braun

Sáňkování

Ráno, odpoledne nebo večer – sáňkování je skvělá zábava pro celou rodinu bez ohledu na to, kolik je právě hodin. Připravili jsme několik tipů na nejlepší sáňkařské dráhy pro rodiny  v Tyrolsku. Aktuální informace ohledně sněhových podmínek na jednotlivých drahách najdete na winderrodeln.org.

abseits, © Tirol Werbung / Moore Casey © Tirol Werbung / Moore Casey

Celá řada tyrolských regionů v zimě nabízí týdenní programy s různými aktivitami. Na podrobnosti se zeptejte v místní kanceláři turistických informací. Například ve Wildschönau nebo v Tiroler Zugspitz Arena se můžete naučit, jak se staví iglú, zatímco v údolí Pitztal se projedete na výkonné rolbě Pistenbullyfahrt, která každou noc upravuje sjezdovky.

Jak vidíte, v Tyrolsku se v zimě kromě lyžování dá dělat také spousta dalších věcí. Doufáme, že si pobyt v našem regionu užijete a budete mít příležitost vyzkoušet si některé z „alternativních“ aktivit. A dejte nám prosím vědět, pokud máte tip na nějakou další „povinnou“ aktivitu či zábavu.

Jak se vám líbí tento článek?

Chcete dostat odpověď? Pak nám prosím napište pomocí kontaktního formuláře.

nahoru

Newsletter

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru a těšte se na novinky ze srdce Alp!