Orlí stezka etapa  O1, © Tirol Werbung/Frank Bauer
Orlí stezka etapa O1, © Tirol Werbung/Frank Bauer
Chata Essener-Rostocker Hütte na Orlí stezce, © Tirol Werbung/Frank Bauer
Chata Essener-Rostocker Hütte na Orlí stezce, © Tirol Werbung/Frank Bauer
Orlí stezka etapa  O1, © Tirol Werbung/Frank Bauer
Orlí stezka etapa O1, © Tirol Werbung/Frank Bauer
Orlí stezka etapa  O1, © Tirol Werbung/Frank Bauer
Orlí stezka etapa O1, © Tirol Werbung/Frank Bauer
Orlí stezka etapa  O1: Johannishuette, © Virgentaler Hütten
Orlí stezka etapa O1: Johannishuette, © Virgentaler Hütten

O1. etapa Orlí stezky: Ströden - Johannis Hütte

Kaskádové vodopády, zurčící potůčky, rozeklané horské štíty a ledovce třpytící se ve slunečních paprscích. Vítejte na Orlí stezce ve Východním Tyrolsku! Tato etapa začíná u obce Prägraten/Ströden, nedaleko známých vodopádů Umbalfälle. Úvodní úsek vede pod baldachýnem starých modřínů a dále se vine po zalesněném horském svahu vzhůru. Když se stezka vynoří z lesa, chovejte se tiše a dost možná uvidíte sviště, kteří se v těchto místech za hezkého počasí rádi vyhřívají na slunci. Pokračujte kolem Göriach Ochsner Hütte a dále k chatě Essener-Rostocker Hütte, která je ideální zastávkou na odpočinek a občerstvení. Pak se vydejte po stezce „Schweriner Weg", zpočátku pod horou Kleiner Geiger a pak až do sedla Türml. V následující sekci nahrazují tradiční turistické značky působivé skalní mohyly, které vám ukážou cestu až k Johannis Hütte, vůbec nejstarší horské chatě ve východních Alpách. Pochází z roku 1857 a v roce 1999 byla kompletně zrekonstruována. Závěrečný úsek k chatě Johannis Hütte je možná trochu zdlouhavý a náročný, avšak scénické výhledy určitě stojí za vynaloženou námahu.

Pouze na této etapě

Orlí vyhlídka

Výhledy na alpské třítisícovky nemají chybu. Od chaty Essener-Rostocker Hütte můžete vidět celkem deset horských vrcholů pokrytých ledem, od kterého se odrážejí sluneční paprsky. A z chaty Johannis Hütte se vám otevře výhled na majestátní a impozantní Großvenediger.

Orlí zážitek 

Na 2844 m vysoký vrchol Türml na hřebeni Dorferkamm se můžete dostat ze sedla Türml po via ferratě s hodnocením C (středně obtížná). Počítejte s tím, že lezení zabere asi půl hodiny. Také následný sestup po jižním úbočí hory vede přes několik technicky obtížných úseků, kde jsou připravena pomocná ocelová lana. Raději je využijte, protože spíš než abyste dávali pozor, kam šlapete, se pravděpodobně budete kochat pohořím Venediger.

Pouze na této etapě Orlí vyhlídka Výhledy na alpské třítisícovky nemají chybu. Od chaty…

Přečtěte si vícezobrazit méně
otevřít interaktivní mapku

Výchozí bod  

Ströden (parkoviště)

Cílový bod

Johannishütte

Pohoří

Délka

13 km

Celková doba chůze

6 h 30 min

Charakteristika

  • Bezbariérové pěší túry
  • Okružní trasa

Obtížnost

středně těžká (červené stezky)

Nadmořská výška

2 770 m 1 400 m

Stoupání (vertikální metry): 1 430 m
Klesání (vertikální metry): 730 m

Kondice*

Technika*

Nejlepší roční období

LED
ÚNO
BŘE
DUB
KVĚ
ČRV

ČRN
SRP
ZÁŘ
ŘÍJ
LIS
PRO

* Jedná se orientační údaje a doporučení. Prosím vezměte v úvahu vaše osobní schopnosti a aktuální počasí. Neručíme za správnost uvedených informací.

Orlí stezka

Toto je etapa Orlí stezky - nejznámější dálkové turistické trasy v Tyrolsku.

Ke stažení

Popis trasy

StartStröden

První etapa východotyrolské části Orlí stezky začíná na parkovišti u Strödenu. Přejděte přes most a zamiřte po stezce vedoucí do kopce podél potoka Maurerbach k chatě Stoanalm (1450 m). Od ní vede polní cesta, na kterou navazuje strmá a klikatá stezka pod korunami prastarých modřínů. Na úseku k chatě Göriach Ochsner Hütte (1948 m) na vás čeká nejméně dvacet táhlých serpentin a zhruba 500 výškových metrů stoupání. Pak se sklon svahu konečně zmírní a stezka pokračuje - stále v blízkosti potoka Maurerbach - až k ledovcovým vrcholům pohoří Venediger. U horní chaty Ochsner Hütte přejdete po můstku přes temně hučící potok, který zde tvoří hranici mezi pastvinami salaší Göriach na východě a Maurer na západě. Další strmý úsek vás přivede k chatě Essener-Rostocker Hütte obklopené bočními morénami ledovce Simonykees, který však v posledních letech výrazně ustoupil.

ObčerstveníStoanalm, Essener-Rostocker Hütte

Chata Essener-Rostocker Hütte je ideálním místem k zastávce spojené se zaslouženým odpočinkem a něčím vydatným k jídlu. Od chaty se vydejte po stezce Schweriner Weg, čeká vás asi hodinový výšlap s několika táhlými serpentinami. Stezka stoupá po kamenitém východním úbočí hory Kleiner Geiger směrem k červeným skalám sedla Türml. Pokračujte kolem ledovcových karů, které v těchto místech zůstaly z poslední doby ledové, a přes několik suťových svahů. Sedlo Türml se táhne v nadmořské výšce 2772 m na úpatí vrcholu Türmljoch. Jděte dál asi 15 minut směrem na východ přes sněhová pole a skály po východním úbočí hřebene Dorferkamm. Poté se dejte na severovýchod podél skalních stěn hřebene Aderkamm a přejděte několik nepřemostěných potoků. Nakonec zamiřte směrem na jih k potoku Dorferbach, u kterého jsou zvláštní ledovcové balvany s podélnými zářezy. Přejděte přes potok po lávce a pak už máte před sebou jen závěrečný úsek 1. etapy východotyrolské části Orlí stezky, po loukách kolem pamětního kříže a podél potoka Zettalunitzbach až do cíle na horské chatě Johannis Hütte (2121 m).

CílJohannis Hütte

Příjezd

Hledáte nejkratší cestu do místa vaší dovolené? Využijte náš plánovač cesty autem, vlakem, autobusem nebo dokonce letadlem.

Váš cíl: O1. etapa Orlí stezky: Ströden - Johannis Hütte (47.016903316258,12.318959157652)

powered by Rome2Rio

Hledat ubytování

Počet cestujících

Turistika v regionu

Ukázat více +

Jak se vám líbí tento článek?

Chcete dostat odpověď? Pak nám prosím napište pomocí kontaktního formuláře.

nahoru

Newsletter

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru a těšte se na novinky ze srdce Alp!