© Tirol Werbung/Lisa Hörterer
© Tirol Werbung/Lisa Hörterer

Tyrolské vánoční zvyky

S adventním obdobím v Tyrolsku je spojena celá řada dávných tradic, které každého spolehlivě dostanou do správné vánoční nálady. Tou nejznámější jsou samozřejmě vánoční trhy, ale kromě nich existuje množství dalších rozmanitých zvyků, průvodů a akcí, jež připomínají, že Štědrý den je už za dveřmi.

Vánoce jsou nejpůsobivějším obdobím z celého roku. Aspoň na chvíli zapomeneme na každodenní stres, užíváme si výborné jídlo, trávíme čas s rodinou a příteli a především si podvědomě vytváříme vzpomínky. V srdci Alp je v průběhu adventu a Vánoc rozhodně co vidět a dělat. A prázdniny či dovolená v Tyrolsku s bonusem v podobě zážitků z působivých akcí a zvyků v tomto kouzelném období nemají chybu.

Vánoce jsou nejpůsobivějším obdobím z celého roku. Aspoň na chvíli zapomeneme na každodenní stres, užíváme si výborné jídlo, trávíme čas…

Přečtěte si vícezobrazit méně
© Tirol Werbung

3
Barborky pro štěstí

Barborky pro štěstí

Na svatou Barboru, tedy 4. prosince, si podle dávného zvyku lidé pořizují čerstvě uříznutou větvičku z třešně nebo jabloně, kterou přinesou domů, dají do vázy, zalijí a nechají ve vytopeném pokoji. Pokud pak na Vánoce rozkvete, přinese jim v následujícím roce štěstí. 

© Tirol Werbung/Michael Grössinger

4
Byli jste hodní...

Byli jste hodní...

Také v Rakousku má vždy před koncem roku svatý Mikuláš spoustu práce. Tradiční rozdávání dárků hodným dětem a další zvyky, které jsou s jeho osobností spojené, se odehrávají 6. prosince.

© Tirol Werbung/Bernhard Aichner

5
...nebo jste letos zlobili?

...nebo jste letos zlobili?

K rakouským Vánocům patří nejen svatý Mikuláš, který přináší dárky, ale také čert Krampus, jeho temný protiklad, jenž trestá ty, kdo v průběhu uplynulého roku zlobili. Velké zlověstné postavy oděné v černém a s děsivými parohy na hlavě můžete vidět v průvodech, kde se jich schází celá hejna. Největší pochody krampusů se konají koncem listopadu a začátkem prosince v obcích ReutteKappl a Lienz.

© Alpbachtal Tourismus

6
Kdo to klepe na dveře?

Kdo to klepe na dveře?

Putování Panny Marie a svatého Josefa: mezi tradiční vánoční aktivity v některých tyrolských vesnicích patří rekonstrukce oblíbeného příběhu o tom, jak Josef a Marie hledají útočiště. Příběh cesty Svaté rodiny a její hledání bezpečného místa, kde by se usadila, pod názvem „Anklöpfler” (doslova „klepat na něco“) znovu oživují nejrůznější ochotnická představení anebo průvody koledníků, historických postav a návštěvníků doprovázené vánoční hudbou.  

© Tirol Werbung/Laurin Moser

7
Tyrolské betlémy

Tyrolské betlémy

Jednou z nejstarších a nejoblíbenějších vánočních tradic v mnoha tyrolských domácnostech jsou rozmanité betlémy. Jejich tvůrci se zaměřují především na ústřední postavy celé scény – Pannu Marii a Ježíška v chlévě, které však často doplňuje celý zástup pozemských i nadpozemských účastníků – mudrcové, pastýři, prostý lid, zvířata a andělé.
Těm, kdo mají rádi betlémy, doporučujeme Muzeum tyrolského regionálního dědictví v Innsbrucku a sousední gotický kostel Hofkirche, kde jsou k vidění některé z nejkrásnějších a nejpropracovanějších betlémů v Tyrolsku společně s celou řadou kuriozit, jež souvisejí s vánočními tradicemi. Do nejmenších detailů vyvedené betlémy jsou vystaveny v mnoha dalších kostelech a různých budovách po celém regionu. Můžete si je prohlédnout kdykoli v období od 24. prosince až do Hromnic (2. února).

© Gerhard Berger

8
Jak odvrátit neštěstí

Jak odvrátit neštěstí

Trojice „Rauchnächte" (Drsné noci či Kouřové noci, příp. Noci vykuřování) – Štědrý den, Nový rok a noc před Zjevením Páně (z 5. na 6. ledna), hraje v tyrolských lidových zvycích velmi důležitou roli. Všechno, co se přihodí v průběhu těchto tří nocí, má velký význam. V domech a stájích se tradičně pálí kadidlo, které má ochránit před neštěstím.

© Tirol Werbung/Bernhard Aichner

9
Kašpar, Melichar a Baltazar

Kašpar, Melichar a Baltazar

Překrásnou tradicí jsou „Sternsinger” (doslova ‘hvězdní pěvci´, neboli koledníci), slavnost se zpěvem písní, která se v Tyrolsku tradičně koná okolo 6. ledna. Procesí s tříkrálovými koledníky, kteří jsou oblečeni do kostýmů tří mudrců a v rukou mají tyče s přimontovanými hvězdami, obcházejí domy, zpívají koledy a vybírají do kasiček peníze na dobročinné účely. Poté, co zazpívali své písně, zarecitovali báseň a vybrali dary pro děti v chudších částech světa, nad hlavní vstupní dveře křídou napíšou požehnání C+M+B. Tato písmena odkazují na latinskou frázi „Christus Mansionem Benedicat” – „Kéž Kristus požehná tomuto domovu”, avšak často jsou interpretována také jako jména tři králů – Kašpar (Caspar), Melichar a Baltazar.   

Jak se vám líbí tento článek?

Chcete dostat odpověď? Pak nám prosím napište pomocí kontaktního formuláře.

nahoru

Newsletter

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru a těšte se na novinky ze srdce Alp!