Sváteční shánění dobytka, © Wildschönau Tourismus
Sváteční shánění dobytka, © Wildschönau Tourismus

Almatrieb: slavnostní shánění dobytka z pastvin

Když tyrolští farmáři na podzim shánějí do údolí dobytek z horských luk, kde se zvířata pásla celé léto, jejich návrat domů doprovází tradiční lidová slavnost Almabtrieb.

POZOR! Vzhledem k současné situaci kolem onemocnění covid-19 a opatřením zavedeným k omezení šíření koronaviru mohou být akce na poslední chvíli změněny nebo zrušeny.

 

Na více než 2100 alpských farmách a statcích v oblasti mezi pohořími Arlberg a Kaiser a mezi masivem Karwendel a Lienzskými Dolomity tyrolští farmáři chovají přibližně 110 000 kusů dobytka, 70 000 ovcí, 5500 koz a 2000 koní. Všechna tato zvířata farmáři vždy na začátku léta vyvedou na pastviny vysoko v horách a nechají je, aby se tam následujících zhruba 120 dní nerušeně pásla. 

Spektakulární podívaná 

Když pak o čtyři měsíce později přijde čas na shánění zvířat z hor zpět do údolí, celý proces se promění ve spektakulární podívanou se slavností, která vždy přiláká množství návštěvníků. Zvířata jsou vyzdobena nádhernými čelenkami, girlandami s barevnými květy a stuhami, velkými zvonci a prošívanými koženými řemeny a kráčejí v průvodu vedeném farmáři v tradičních krojích skrz centra tyrolských obcí. Smyslem slavnostního průvodu zvaného Almabtrieb je poděkovat za léto prožité na horských pastvinách bez nemocí a zranění. Oslavuje se přitom nejen návrat zvířat, ale také pastevců, kteří tráví letní měsíce vysoko v horách.
Od začátku září až do poloviny října se Almabtrieb koná na více než čtyřech desítkách různých míst po celém Tyrolsku. Jednotlivé slavnosti se v některých detailech liší, avšak všude mají jedno společné: neopakovatelnou atmosféru v přátelském prostředí s hudbou a tradičními tyrolskými specialitami.
 

© Tirol Werbung/Alexander Ziegler
Slavnostní shánění dobytka

Z horských pastvin u Gramai Alm k jezeru Achensee


© Gramai Alm

Pertisau, 18. září 2020

Na rozlehlých a plochých horských pastvinách v okolí chaty Gramai Alm vysoko nad jezerem Achensee místní krávy každý rok stráví velmi příjemné léto. A příjemné zážitky čekají také na hosty, kteří se přijedou podívat na tradiční shánění zvířat zpět do údolí. Celá slavnost začíná už dopoledne před chatou Gramai Alm, kde se koná farmářský trh a za doprovodu hudby se podává vydatný brunch (samozřejmě s lahodným a dobře vychlazeným pivem). V poledne se pak průvod slavnostně vyzdobených krav vedených farmáři vydá přes horské pastviny až do obce Pertisau u jezera Achensee, kde celé procesí přivítá koncert.

Shánění dobytka v Mayrhofenu: velký průvod se spoustou hudby


© Norbert Freudenthaler

>> Zrušeno << Mayrhofen, 3. října 2020 

Mayrhofen v údolí Zillertal slaví podzimní Almabtrieb v obzvlášť velkém stylu. Slavnost začíná již ráno tradičním průvodem v centru obce a kolem poledne přichází z pastvin procesí s krásně vyzdobenými zvířaty. Oslavy pak probíhají po celý zbytek dne. Na několika pódiích pod širým nebem a v sálech hostinců a hotelů hraje živá hudba. Místní obyvatele i návštěvníky láká bezpočet stánků s regionálními specialitami, nad kterými se sbíhají sliny. 

Shánění dobytka v údolí Brixental


© Hannes Dabernig

>> Zrušeno << Hopfgarten v údolí Brixental, 19. & 25. - 26. září 2020

Tradiční velké shánění dobytka v údolí Brixental se v průběhu minulých desetiletí proměnilo ve vyhlášený festival s místními hudebními kapelami, tyrolskými gastronomickými specialitami a domácím šnapsem. Celá akce začíná už dopoledne, kdy majitelé shromáždí svá zvířata na okraji vesničky Kelchsau a průvod pomalu prochází přes náves, kde se koná farmářský trh s regionálními produkty a tradičním lidovým uměním. Místní farmáři se svým dobytkem se z průvodu oddělí a zamíří domů, zatímco ostatní pokračují dále do obcí Hopfgarten a Itter. Na náměstí v Hopfgartneru stovky zvířat vítá hudba a velký potlesk domácích obyvatel i návštěvníků.

Lidová slavnost v údolí Alpbachtal


© Gabriele Grießenböck

>> Zrušeno << Reith v údolí Alpbachtal, 19. & 26. září 2020

V životě idylické obce Reith v údolí Alpbachtal je tradiční podzimní shánění dobytka z horských pastvin vůbec nejvýznamnější událostí a doprovází ji velká slavnost Kirchtagsfest. Na návštěvníky čeká farmářský trh s množstvím regionálních specialit, jako je například špek nebo různé druhy domácího chleba. Samozřejmě nechybí pestrá paleta domácí pálenky. Na trhu s lidovým uměním nabízejí svá díla řezbáři, pletači košíků nebo brusiči skla. O hudební doprovod se stará několik místních kapel.

Přes 500 zvířat se vrací do údolí Wildschönau


Sváteční shánění dobytka, © Wildschönau Tourismus

>> Zrušeno << Auffach, 19. září 2020

Při tradičním shánění dobytka v obci Auffach v údolí Wildschönau místní farmáři vedou více než 500 překrásně nastrojených zvířat z horských pastvin do údolí. Hlavní slavnost s trhem s lidovým uměním a farmářským trhem se koná na parkovišti lanovky Schatzbergbahn v Auffachu. O dobrou náladu a skvělou atmosféru se starají místní lidové kapely. Slavnost zpravidla trvá pozdě do noci, protože na konci dlouhého krásného léta v údolí Wildschönau je stále o čem povídat.

nahoru
Zpravodaj

Přihlaste se k odběru našeho zpravodaje a těšte se na novinky ze srdce Alp!