Sváteční shánění dobytka, © Wildschönau Tourismus
Sváteční shánění dobytka, © Wildschönau Tourismus

Slavnostní shánění dobytka


Na začátku léta je každým rokem vyháněno na tyrolské pastviny dohromady 190.000 kusů hovězího dobytka, koní, ovcí a koz. Když se dobytek asi po 120 dnech, podle tyrolské tradice, shání zpět do statků, je to pokaždé velká podívaná. Hosté i domácí společně slaví. Dobytek slavnostně vyzdobený barevnými květy, velkými zvonci a zdobeným řemením se shání z horských pastvin zpět do tyrolských obcí: Je to velké vystoupení za účasti tisíců nadšených diváků.

Almabtrieb: barevná podívaná  

Více než  40 slavnostních akcí shánění dobytka se v Tyrolsku koná od začátku září do poloviny října. Slaví se nejen návrat zvířat, ale i pastýřů a salašníků, kteří tráví léto nad hranicí lesa. Okolo slavností shánění dobytka v Tyrolsku mysleli místní hostitelé také na speciální nabídky. I Vy se můžete stát součástí těchto slavnostních událostí a zažít neopakovatelnou atmosféru s tradičními tyrolskými specialitami.

© Tirol Werbung/Alexander Ziegler
Slavnostní shánění dobytka

1. Shánění dobytka v údolí Brixental


© Hannes Dabernig

Hopfgarten v údolí Brixental & Kelchsau, 28.-29. září 2018

Velké shánění dobytka v údolí Brixental je nádherná tradiční slavnost. Začíná brzy dopoledne, kdy se krávy shromáždí v malé obci Kelchsau.  Zde jsou slavnostně přijaty v centru obce: na farmářském trhu s tyrolskými specialitami a tradičním lidovým uměním. Velká část krav musí ještě z Kelchsau dále pochodovat až do Hopfgarten nebo Itter. Stovky hovězího dobytka pak mašírují přes trh v  Hopfgartner  a jsou přijaty hudbou a velkým potleskem.

2. Shánění dobytka z horských pastvin v Gramai Alm do Pertisau u jezera Achensee


© Gramai Alm

Pertisau, 21. září 2018

Skutečně krásně se mají krávy přes léto na nádherně položených horských pastvinách v Gramai Alm v údolích  Karwendel západně od Pertisau. A také hosté si přijdou na své při shánění dobytka z  Gramai Alm. Neboť přímo před statkem  Alpengenusshof se hodování, hudba a farmářský trh postarají o slavnostní náladu.   V poledne se jde údolím přes horské pastviny do Pertisau, kde jsou zvířata a salašníci přijaty za doprovodu hudby.

3. Shánění dobytka v Reith v údolí Alpbachtal


© Gabriele Grießenböck

Reith v údolí Alpbachtal, 22. & 29. září 2018

Shánění dobytka v Reith v údolí Alpbachtal je vyvrcholením roku v idylických obcích v části Tiroler Unterland. Velkou slavností Kirchtagsfest se slaví konec pastevecké sezóny na pastvinách. Na návštěvníky čeká farmářský trh s regionálními specialitami jako je špek a farmářský chléb. Na trhu s lidovým uměním předvádějí své dovednosti řezbáři, pletači košíků, výrobci domácích kořalek a brusiči skla. O dobrou náladu se starají hudební skupiny.

4. Shánění dobytka v údolí Wildschönau


Sváteční shánění dobytka, © Wildschönau Tourismus

Auffach, 22. září 2018

Při tradičním shánění dobytka v Auffach v údolí Wildschönau se žene přes 500 nastrojených – „aufbischte“ jak říkají lidé z  Wildschönau – zvířat z pastvin do údolí. Slaví se na velké slavnosti na parkovišti lanovky Schatzbergbahn v Auffach na farmářském trhu s lidovým uměním. Kapely lidové muziky se starají o hudbu a náladu. Slavnost trvá většinou pozdě do noci, neboť je toho hodně na povídání – o dlouhém krásném létě na pastvinách v údolí Wildschönau.

5. Shánění dobytka Mayrhofen


© Norbert Freudenthaler

Mayrhofen, 6. října 2018

Mayrhofen v údolí Zillertal slaví shánění dobytka obzvláště ve velkém stylu. Dopoledne začíná slavnost shánění dobytka z pastvin velkým tradičním průvodem. Kolem poledne se vrací nazdobené krávy zpět do obce. Slavnost trvá celý den. Na mnoha pódiích pod volným nebem a stejně tak v hostincích a hotelích hraje hudba. Laskominy a stánky s domácími produkty působí na návštěvníky jako povzbuzovače chutí.

nahoru
Zpravodaj

Přihlaste se k odběru našeho zpravodaje a těšte se na novinky ze srdce Alp!