Masopusty v Tyrolsku, © Tirol Werbung / Aichner Bernhard
Masopusty v Tyrolsku, © Tirol Werbung / Aichner Bernhard

Masopusty v Tyrolsku


Historie tyrolských masopustních slavností a průvodů se píše již od nepaměti. Místní lidé udržují rozmanité pradávné rituály a zvyky, které jsou tradičně součástí magické a netrpělivě očekávané podívané. Pokud se chystáte do Tyrolska právě v masopustním období, pak si některý z průvodů či slavností rozhodně nenechte ujít.

Nikde jinde na světě nenajdete tolik rozmanitých a hluboce zakořeněných masopustních zvyklostí jako v Tyrolsku. Masopusty jsou tradičně oslavou konce zimy a příchodu jara, přičemž slavnostní průvody symbolizují pomyslný souboj těchto dvou ročních období. Přežití lidí v drsné tyrolské krajině kdysi záviselo na přirozeném cyklu ročních období, od jara do zimy - od zasetí až po sklizeň. A právě tento přírodní zázrak oslavovaly první masopustní průvody, které se zrodily již za dávných časů. Aby si lidé pojistili, že pravidelné střídání ročních období nic neohrozí, začali vymýšlet rozmanité obřady určené k poctě nejrůznějších božstev.

Jaro je obecně obdobím naděje a jarní slavnosti a průvody bývají radostnou oslavou znovuzrození přírody. Součástí masopustních zvyků je proto hudba, zpěv, tanec, květiny, zábava a humor. K průvodům pak neodmyslitelně patří důmyslně vyzdobené alegorické vozy s vtipnými výjevy, které odkazují na místní události i dávné tradice. Nemálo návštěvníků se ocitne přímo na těchto vozech, aby si připili na zdraví s masopustními postavami s maskách. Na různých místech Tyrolska se odehrává celá řada masopustních slavností a průvodů, vybrali jsme několik nejznámějších.

Nikde jinde na světě nenajdete tolik rozmanitých a hluboce zakořeněných masopustních zvyklostí jako v Tyrolsku. Masopusty jsou tradičně oslavou konce…

Přečtěte si vícezobrazit méně

Průvod Patscher Schellenschlagerinnen

© © Tanja Reitmair

Každý rok na Tučný čtvrtek pořádá vesnice Patsch nevšední masopustní slavnost pouze pro ženy. Od roku 2022 je tato tradice zapsána na seznamu kulturního dědictví UNESCO.

Nadcházející termín: 8. 2. 2024

Každý rok na Tučný čtvrtek pořádá vesnice Patsch nevšední masopustní slavnost pouze pro ženy. Od roku 2022 je tato tradice zapsána na seznamu…

Přečtěte si vícezobrazit méně

Jak se vám líbí tento článek?

Chcete dostat odpověď? Pak nám prosím napište pomocí kontaktního formuláře.

nahoru

Newsletter

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru a těšte se na novinky ze srdce Alp!