Vánoční trhy, © Tirol Werbung/Laurin Moser
Vánoční trhy, © Tirol Werbung/Laurin Moser

Adventní trhy


Někdy se zdá, že advent byl vynalezen v Tyrolsku. Zasněžené hory, nadšené tváře, dětský smích, vůně svařeného vína, skořice ...

Vánoční trhy „Christkindlmärkte“ v Tyrolsku patří k nejhezčím a nejimpozantnějším na světě a lákáji každoročně statisíce návštěvníků do Innsbrucku. Staly se milou a nepostradatelnou tradicí, a to nejen pro místní obyvatele. O významné zážitky se zaslouží místo konání vánočních trhů mezi horami, pestrá nabídka produktů a kulinářských specialit a v neposlední řadě působivý rámcový program.

Historie vánočních trhů v Tyrolsku

Počátky pořádání trhů v Innsbrucku v době vánoční sahají do 17. století. V té době již existoval „Tomášův trh („Thomasmarkt“), který se konal 21. prosince. Velice oblíbené byly mikulášské trhy, které se od roku 1657 do roku 1861 konaly na náměstí a od roku 1861 do roku 1926 na ulici Maria-Theresien-Strasse. Ve druhé polovině 20. století se oblíbeným místem pro konání mikulášských, vánočních, tomášských trhů a „ježíškovských“ trhů pod vánočním stromem („Christbaummarkt“) stalo tržiště tzv. "Markthalle".
Před více než 40 lety iniciovalo několik obchodníků z Altstadtu první „Christkindlmarkt“. Konal se právě v historickém centru Innsbrucku. Počátky nebyly snadné, bylo nutné řídit se tehdejšími zvyklostmi: zřejmě kvůli bohoslužbám nesměly být v neděli dopoledne tržní stánky otevřené.

Vánoční trhy dnes - co mají vánoční trhy společné a čím se liší

Osm vánočních trhů Tyrolska (Innsbruck, Hall in Tirol, Kitzbühel, Kufstein, Lienz, Mayrhofen, Rattenberg a St. Johann in Tirol) patří k těm nejtradičnějším a nabízí návštěvníkům vysokou kvalitu; všichni zúčastnění prodejci musí splnit přísný katalog kritérií, ve kterém je určeno nejen jak musí stánek vypadat, ale jsou zde i přísná kritéria pro nabídku prodávaného zboží. Pravé alpské vánoční písně  a koledy jsou předpokladem adventního období,  stejně jako omezení otevírací doby do 21 hodin. Že je adventní období zajímavé hlavně pro děti, ví všichni z organizace „Advent in Tirol“ a tak najdete na každém vánočním trhu denně program pro děti.

Významnou roli v adventním  období v Tyrolsku hraje i nejznámější vánoční píseň světa „Tichá noc, svatá noc“. Známý příběh o prvním uvedení písně „Tichá noc, svatá noc“ v malé salzburgské vesničce zná asi každý.  Málokdo ale ví, že k rozšíření této písně do celého světa přispěli tyrolští putovní obchodníci a skupinky lidových zpěváků. Jak v publikacích, vydávaných organizací „Advent in Tirol“, tak na všech vánočních trzích si můžete na informačních tabulích přečíst celý příběh včetně obrázkové dokumentace a stát se tak součástí tohoto příběhu.

Společné mají všechny vánoční trhy také svoji individualitu; každý vánoční trh je úzce spojen se svým regionem a vsází tak na svoji jedinečnost. Kulinářské speciality a zvyky, které jsou typické pro daný region patří k hlavním bodům programu, který je velmi pečlivě připravován  pro své návštěvníky.

Přehled vánočních trhů

Hall in Tirol

Staré město Haller Altstadt se v adventním období zvláštně rozsvítí a to když se na fasádách starých domů objeví projektorová čísla kalendářních dnů, které ještě zbývají do vánoc. Čím více se blíží vánoce, tím jasněji jsou domy na náměstí Oberer Stadtplatz osvíceny a doba čekání na vánoční večer se krátí. Adventní osvětlení - kombinace hvězd a vánočních symbolů navozuje ve středověkém starém městě atmosféru radostného očekávání nejpokojnějších svátků v roce. Čekání na vánoce zpříjemňuje velká nabídka uměleckých řemesel, kulinářské speciality a hudební vystoupení řady sborů a muzikantů. Nejmenší hosté - děti jsou na vánočních trzích v Hall vypravěčemi různých pohádek zavedeny do světa fantazie nebo mohou navštívit malou zoo, kde si mohou pohladit zvířátka. Dětské oči se určitě rozzáří při projíždce uličkami města Hall na velbloudovi Ali či na ponících.

Innsbruck

Příchod vánoc v Innsbrucku propojuje hned šest vánočních trhů se 195 stánky.  Na hlavním náměstí v innsbruckém Starém Městě má své místo tradiční vánoční trh, jehož symbolem je obří vánoční strom, který stojí přímo pod proslulou Zlatou střechou. Tady se už téměř čtyřicet let nachází centrum předvánočního Innsbrucku. Dalším vánočním trhem, který najdete na náměstí Marktplatz je rodinný vánoční trh s vánočním stromkem, ozdobeným krystaly od firmy Swarovski. V ulici Maria-Theresien-Straße a nad městem Innsbruck, ve čtvrti Hungerburg očekávají hosty dva nejnovější vánoční trhy a kulturní zážitek vám přinesou i vánoční trhy ve čtvrtích Wilten a St. Nikolaus.

Všech šest vánočních trhů nabízí se svými více než 300 akcemi spoustu zábavy - 5. prosince si nenechte ujít příjezd Mikuláše na náměstí Domplatz; o něco později přichází do Starého Města jeho hlučný doprovod – čerti a lucifeři. Velkým zážitkém pro malé i velké návštěvníky města Innsbruck je dne 21. prosince příjezd ježíška s více než šesti sty pastýři, andělíčky, ovečkami a dalšími zvířátky přes ulici Maria-Theresien-Straße k divadlu Landestheater. Děti uchvátí také svět pohádek v ulicích Märchengasse a Riesengasse s 28 pohádkovými postavami v životní velikosti, zavěšenými na fasádách domů a na živo předváděnými úryvky z řady pohádek.

Kitzbühel

Historické jádro města Kitzbühelu, obklopeného zasněženými horami, nabízí romantickou kulisu adventu v horách. Na stáncích jsou nabízeny lákavé výrobky regionálních uměleckých řemesel a velké množství vánočních pochoutek. Program s vystoupením muzikantů na věži, vánočními hrami a vánočními pohádkami jistě přinese vánoční náladu do všech srdcí. Rozmanitý program nabízí akce jak pro malé tak pro velké návštěvníky - např. každý čvrtek se vydává do ulic večerního města na procházku s pochodněmi známý vypravěč pohádek Reinhard Juen a vypráví o pověstech a legendách města Kitzbühel. Děti budou nadšeny z projížďky na poníkovi či návštěvy zoo s možností pohladit si zvířátka. Každou sobotu pořádá Cornelia Miedler, která zná přírodu místního regionu jako nikdo jiný, program pro děti u táborového ohně.

Kufstein

Vánoční trh v městském parku Kufstein představuje pravou vánoční atmosféru a program plný zábavy pro velké i malé. Jedná se o adventní trh v centru města a přesto v parku, o trh rušný a přesto klidný a idylický. V historickém prostředí opevněného města Kufsteinu najdou  návštěvníci vánoční ozdoby a dárky, různé vánoční pochoutky, zpestřením jsou každodenní živá hudební vystoupení lidové dechovky a pěveckého sboru, zpívajícího gospely a pod. Děti si mohou čekání na ježíška zkrátit jízdou na kolotoči či projížďkou malým vláčkem; případně si mohou poslechnout povídku o horském švindlíři „Bergflunkerer“.
O všech adventních víkendech jsou návštěvníci zváni na pevnost Kufstein, která je symbolem města. V kasematech, starých chodbách pevnosti a u hradu Josefsburg na vás čekají krásně upravené stánky s pravými, tradičními ručními pracemi a místními dobrotami. Od roku 2011 najdete v oblasti Ferienland Kufstein tzv. „Adventhotels“ - adventní hotely, které vás očekávají se svými lákavými nabídkami pro nejromatičtější období roku.

Lienz

Vánočně osvětlené hlavní náměstí města Lienz, před hradem Liebburg je okouzlujícím dostaveníčkem všech návštěvníků vánočního trhu, kteří si s radostí prohlížejí různé nápady na dárky, vánoční ozdoby, domácí svíčky a adventní svícny a ochutnávají kulinářské pochoutky. Lákavou atrakcí je velký adventní kalendář, jehož okna zdobí každý den fotografie jednoho z místních umělců. Každý den v 18.30 hod. se otevře jedno okno adventního kalendáře a je prezentováno dané umělecké dílo. Místní kulturní svazy organizují více než 60 tradičních předvánočních akcí. Ve dnech 3., 5. a 6. prosince je Lienz ve znamení pekelného doprovodu svatého Mikuláše – čertovy dny ve městě Lienz, tzv. Krampustage jsou známé i daleko za hranicemi. Vždy ve čtvrtek se změní vánoční trh v moře světel – za stmívání se zapálí stovky svíček a lucerniček, které lákají návštěvníky k tomu, aby se přenesli do kouzelného světa  dětství. S tradičním voláním strážce klidu nastane ve 21 hodin na náměsti klid.

Mayrhofen

Otevřené ohně a romantická zář svíček, prezentace starých zvyků a ručních prací z údolí Zillertal – to je pozoruhodný  advent na náměstí Waldfestplatz v městečku Mayerhofen.  Na samotném náměstí nestojí obyčejné stánky, ale roubené chaty, v nichž se mohou návštěvníci pohodlně usadit, zabalit se do přikrývek a sledovat se zájmem program, která začíná  tradičními vánočními koledami z údolí Zillertal a končí různými autorskými čteními. Místní domáci firmy  servírují zillertálské dobroty a nápoje na zahřátí. Malé návštěvníky nadchne  zoo s možností pohladit si zvířátka a poštovní úřad, odkud je možné poslat poštu ježíškovi.  Nejznámější vánoční písni „Tichá noc, svatá noc“, kterou rozšířili do světa zillertálští pouliční zpěváci, je ve městě Mayrhofen věnována naučná stezka, která vede od hlavní silnice Mayrhofner Hauptstraße lesem Scheulingwald k vánočním trhům na náměstí Waldfestplatz a  povídání o vzniku „věčné písně“, která v dávné minuosti i dnes stále zahřívá srdce lidí v tomto adventním i vánočním období zajisté každého potěší.

Rattenberg

Rattenberg, nejmenší město v Rakousku také oslavuje adventní čas. O zvláštní předvánoční atmosféru, typickou pro toto městečko se postarají dobroty, připravované na otevřených ohništích, vystoupení folklorních souborů a především místní skláři. V romanticky vyzdobených obchodech ve Starém Městě najdou návštěvníci umělecké výrobky ze skla, zajímavá je možnost  sledovat místní skláře při foukání skleněných předmětů. O čtyřech adventních víkendech zazáří Rattenberg ve světle hvězd, svíček, pochodní a otevřených ohňů. Již odpoledne od 14 hodin patří město dětem, které mohou zdobit perníčky, vyfukovat skleněné koule nebo se zúčastnit dětské prohlídky muzea. Na stáncích můžete ochutnat místní speciality, jednou ze specialit je svařené víno ochucené černým bezem - Rattenberger Adventwein. Ovšem prodejní stánky, obvyklé na jiných vánočních trzích, zde nenajdete;  v Rattenbergu ale mají otevřeny všechny obchody se sklem, vyrobeným místními skláři. Kulturní program vždy začíná v 17 hodin průvodem nosičů světla. Na podiu zpívají, hrají či předčítají umělci z Alp. Každý pátek se konají koncerty v centru města, aby byla navozena příjemná atmosféra před nastávajícím adventním víkendem.

St. Johann in Tirol

Co by byl advent a vánoce bez mnoha kulinářských dobrot, na které se člověk těší celý rok? Město St. Johann si tuto výzvu vzalo za své a místní gastronomie se ukazuje ze své nejlepší stránky - nabízí tradiční jakož i neobvyklé pokrmy a zvláštní nápoje. Na prodejních stáncích najdeme ruční práce, domácí cukroví a mnoho jiného – vše vynikající kvality od místních obyvatel. Umělci města St. Johann nadchnou návštěvníky hudebními vystoupeními i zpěvem; otevřené ohně lákají k pozastavení a pro nejmenší je organizován program ve speciálním krytém koutku.

Všechny informace včetně otevíracích dob a detailních programů najdete na internetové stránce: www.adventintirol.com

nahoru
Zpravodaj

Přihlaste se k odběru bezplatného zpravodaje a těšte se na novinky ze srdce Alp.

Live Chat
Live Chat