© Tirol Werbung/Lisa Hörterer
© Tirol Werbung/Lisa Hörterer

Tyrolské kroje

Krátké kožené kalhoty a dirndl neboli šaty se šněrovačkou a širokou sukní: typický tyrolský kroj připomíná historii regionu prostřednictvím módy. Dnes se tyto kroje nosí stále častěji a spíše než s tradicí souvisí s životním stylem.

Podoba tyrolského kroje se postupně vyvinula z oblečení rolníků, zemědělců a obyvatel venkova. Jejich garderoba musela hodně vydržet a proto se vyráběla z pevných materiálů a tkanin, jako je lněné plátno, kůže nebo loden (tradiční druh filcu / plsti, který je stále oblíbenější a našel si cestu do celého světa). Třešinku na dortu pak tvoří výšivky. Tradiční kroj, který je obecně považován za známku národní hrdosti, se v průběhu času nepatrně proměňuje a jeho materiál, barvu a tvar stále častěji ovlivňují moderní trendy. Tyrolský kroj ostatně inspiroval zcela nový módní styl nazvaný Landhausmode. Návrháři využili různé venkovské prvky a výšivky a zkombinovali je s aktuálními módními směry.

Tyrolské trendy na přehlídkovém mole

Výsledkem spojení tradičního a moderního jsou nepřehlédnutelné kousky oblečení, které ztělesňují tyrolské kořeny, podtrhují osobnost svého majitele, slibují individualitu, originální vzhled a navíc i odolnost a pohodlí. Jednoduché nebo extravagantní – prostý venkovský styl je stejně oblíbený jako složité modely s mnoha výšivkami. Ve specializovaných prodejnách jsou k dostání konfekční kroje a každý zájemce si může vybraný kousek nechat upravit, nebo ušít na míru přímo u výrobce. Vyzkoušejte různé styly i střihy a vyberte ten, ve kterém vypadáte nejlépe!

Tyrolské kroje: kultura, která žije

K nejpilnějším zastáncům kultury krojů patří sdružení Tiroler Landestrachtenverband (Tyrolský svazek zemských krojů). Má přes 10 000 členů, kteří se věnují udržování tyrolského kulturního dědictví a v krojích často vystupují na různých oficiálních slavnostech. Stále více Tyrolanů nosí kroje při akcích, jako jsou festivaly, svatby nebo náboženská shromáždění. Pro hudební kapely a střelecké roty pak kroj představuje uniformu a jejich členové mají při všech veřejných vystoupeních stejné bundy, vázanky, sukně, ponožky, atd. Nově vytvořené kapely a sdružení si dokonce navrhují své vlastní kroje.

Jak se vám líbí tento článek?

Chcete dostat odpověď? Pak nám prosím napište pomocí kontaktního formuláře.

nahoru

Newsletter

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru a těšte se na novinky ze srdce Alp!