© Tirol Werbung / George Marshall
© Tirol Werbung / George Marshall

Sdílení je ekologické


Téměř polovinu veškeré uhlíkové stopy, kterou v Alpách způsobují aktivity spojené s turistickým ruchem, mají na svědomí příjezdy a odjezdy. Windsurfingové prkno na střeše, horská kola v cyklonosiči, bouldermatka v kufru nebo horolezecké vybavení na zadní sedačce – opravdu tohle všechno vybavení budete potřebovat? V Tyrolsku se bez něj obejdete. V regionu je více než pět stovek půjčoven, kde si vyznavači outdoorových sportů mohou pronajmout vybavení, které budou během svého pobytu používat. Půjčovny lyží a snowboardů jsou známé již několik dekád, ale v poslední době stále více z nich rozšiřuje svůj sortiment tak, aby mohly fungovat také v letních měsících. Vybrali jsme čtyři půjčovny v Tyrolsku, které vám umožní prožít dovolenou jinak a snížit její dopad na životní prostředí.

© © Ötztal Tourismus/Christoph Bayer

1
Vítejte v ráji horských kol

Sölden Údolí Ötztal

Rozsáhlá síť cyklostezek v Söldenu a okolí představuje zemi zaslíbenou každého nadšeného cyklisty, kde může uniknout od radostí i strastí každodenního života a báječně si zajezdit na horském kole. Bezpočet cyklostezek v různorodém terénu, pump tracky, singl traily i dobrodružné trasy pro enduro čekají na jezdce všech úrovní v Bike Republic Sölden. Místo abyste vaše kolo složitě převáželi stovky kilometrů, proč ho nenechat doma a nepronajmout si jiné přímo na místě? Celkem třináct obchodů se sportovním zbožím funguje zároveň jako půjčovna horských kol i veškerých chráničů vhodných na jakoukoli cyklistiku od krátké odpočinkové projížďky až po drsnou 34 kilometrů dlouhou ledovcovou trasu. „Sölden je dokonalým místem na enduro,” říká Matthias Sommavilla z Bike Rent Station Sölden/Ötztal, sdružení vzniklého v roce 2016 spojením dvou provozovatelů půjčoven lyží a kol Sporthütte Fiegl a Sport Riml. Sommavilla nadevše miluje sjezdy a už třináct let je nadšeným jezdcem enduro. Myslí si, že enduro se hodí obzvlášť pro ty, kteří nemají příliš zkušeností s jízdou v terénu. „Na enduru si zajezdíte podobně jako na svém vlastním kole, na které jste zvyklí z domova.“ Také zkušení jezdci stále častěji nechávají svá kola doma a pronajímají si je v destinacích, kam si přijeli zajezdit. Sommavilla odhaduje, že přibližně 10 % jeho zákazníků jsou skutečně „hardcore“ cyklisté. Mezi značky kol, která Bike Rent Station Sölden/Ötztal nabízí, patří mimo jiné španělský Mondraker, Norco a Rocky Mountain z Kanady nebo německý Focus – přičemž top modely jsou stejně oblíbené jako nejlevnější bicykly pro začátečníky. Dalším benefitem pronájmu kola je skutečnost, že si můžete vybrat z nejnovějších modelů a zároveň máte jistotu, že v průběhu celé sezony procházejí pravidelným servisem a jsou vždy v perfektním stavu. Žádný z více než stovky strojů, které jsou k dispozici v Bike Rent Station Sölden/Ötztal, není starší než dva roky. Po každém pronájmu mechanici kontrolují ložiska, brzdy, kotouče a pláště. A potom celé kolo důkladně umyjí, aby bylo připravené pro dalšího spokojeného zákazníka.
Na tomto linku najdete seznam všech cyklopůjčoven v Söldenu
 

otevřít interaktivní mapku
© TVB Pitztal

2
Matrace pro měkké přistání

Wenns Údolí Pitztal

Do údolí Pitztal – stejně jako do údolí Zillertal – v posledních letech míří stále víc vyznavačů boulderingu. Přesto řada z nich dosud čelí zvědavým otázkám, proč chodí po horách s matrací na zádech. „Matrace” je ve skutečnosti obdélníková ochranná pěnová podložka. Položí se na zem pod skalní blok, který se lezec chystá zdolat a když spadne, takzvaná „bouldermatka“ zabrání vážnému zranění. Při boulderingu se na rozdíl od klasického horolezectví nepoužívají lana a sedáky. „Boulderové problémy“ – právě tak se říká lezeckým trasám – bývají ve výškách maximálně do 3,5 metru nad zemí. 

Pronájem bouldermatek už několik let nabízí turistické informační centrum ve Wennsu a centrum horských vůdců v Mandarfenu. Možnost vypůjčit si tuto objemnou a neskladnou pomůcku dává dokonalý smysl – pokud byste tři takové matrace o rozměrech zhruba 60 x 120 cm napěchovali do auta, nezbyde uvnitř žádné místo pro cokoli nebo kohokoli dalšího. A kdybyste cestovali vlakem s bouldermatkou v podpaží, ostatní cestující snažící se naskládat svá zavazadla do omezeného prostoru by z vás zaručeně nebyli nadšení. „V letních měsících, především v červenci a srpnu, je o bouldermatky obrovský zájem,“ říká Elena Jenewein z turistického informačního centra v údolí Pitztal. A dodává, že bouldering jako takový v posledních letech prožívá obrovský boom. Není divu, když například jen boulderová oblast „Mandlers Boden” v samém srdci údolí Pitztal nabízí 180 boulderů všech obtížností (od stupně 3 až po 8a a 8a+).

Více informací o možnostech pronájmu bouldermatek, podrobnosti o boulderingu v údolí Pitztal a mapu boulderové oblasti Mandlers Boden najdete zde.

otevřít interaktivní mapku
© Tirol Werbung / Frank Stolle

3
Alpské dobrodružství jen pár kroků za městem

Innsbruck Innsbruck/Nordkette

Ani návštěvníci, kteří touží pokořit některé z tyrolských pohoří, s sebou nemusí vozit své vlastní vybavení. Ti, kdo patří mezi členy Rakouského alpského klubu, si mohou pronajmout nejrůznější výstroj v regionální centrále v Innsbrucku. Mike Rutter z innsbrucké pobočky Rakouského alpského klubu vysvětluje, že druh vybavení, o jaké je právě největší zájem, se liší podle sezony: „V zimě si nejvíc lidí pronajímá lavinové bezpečnostní vybavení - sondu, lopatu a vyhledávač neboli pípák. Naproti tomu v létě je největší zájem o lezecké sety na via ferraty.”  

„Celá řada našich zákazníků se vrací znovu a znovu,” říká Mike Rutter. „Pronájem dává smysl lidem, kteří set potřebují jenom dvakrát nebo třikrát za rok – pak se jim nevyplatí kupovat si vlastní. Totéž platí o lavinovém bezpečnostním vybavení.” Další výhodou pronájmu je skutečnost, že zaručeně dostanete špičkovou výstroj v bezvadném stavu a můžete se na ni 100 % spolehnout. Například sety na via ferraty se mění každé tři roky. Poté je Rakouský alpský klub prodává za zvýhodněnou cenu. Udržovat neustále veškeré vybavení k pronájmu ve vynikajícím stavu je velká výzva. Po každém použití se ferratové sety, karabiny, mačky, baterie v lavinových pípácích apod. kontrolují a testují, jestli jsou v pořádku a může je fasovat další zájemce.   

Zaznamenal Mike Rutter v posledních letech nějaké změny ve způsobu, jakým pronajímání funguje? „Rozhodně,” odpovídá. „Lidé si vybavení půjčují mnohem častěji než v minulosti.” V Rakouském alpském klubu pracuje deset let a během té doby byl svědkem velkého růstu zájmu o hory a outdoorové sporty. „Na hory jezdí stále víc lidí a věnují se stále většímu množství činností. S oblibou si užívají fyzické aktivity v přírodě,” říká Mike Rutter. To se odráží ve skutečnosti, že mnoho turistů si už předem objednává vybavení, které budou po příjezdu do Tyrolska potřebovat. Další populární položkou mezi mladšími členy je literatura – a sice horolezečtí a boulderoví průvodci. V Innsbrucku žije početná populace studentů a mnoho z nich si předtím, než na víkend vyrazí na hory, vypůjčí knihy o nejlepších oblastech na lezení.
 
Mezi další vybavení, které si lze pronajmout v Rakouském alpském klubu, patří sněžnice, krátké lyže „firngleiter”, na kterých se jezdí na jaře, adaptéry na vázání skialpinistických lyží, helmy, lezecké sedáky, cepíny, mačky, kompasy a mapy.
Více informací najdete na webu innsbrucké pobočky Rakouského alpského klubu.

otevřít interaktivní mapku
© Achensee Tourismus

4
Surfování, plachtění, paddle board

Achenkirch am Achensee Jezero Achensee

Plachetnici nebo kánoi pro dva? Paddle board nebo windsurfing? Ať už dáváte přednost jakémukoli vodnímu sportu, v okolí jezera Achensee je celá řada půjčoven. Od školy vodních sportů a centra vodních sportů v Maurachu až po půjčovnu lodí v Pertisau. Místní turistické informační centrum doporučí další možnosti pronájmu vybavení v regionu.

otevřít interaktivní mapku
© Tirol Werbung / George Marshall

5
Dobrodružství na silničním kole v Tyrolsku

Kramsach Pro jezdce a lezce

Tyrolsko je mezi milovníky silniční cyklistiky známé pro drsná stoupání jako například Timmelsjoch nebo Kitzbühel Horn, ovšem kromě nich je zde také mnoho pohodových tras v údolí. Jedním z nejlepších míst pro silniční cyklistiku je údolí Alpbachtal, kde je více než 20 značených tras od snadné projížďky v údolí Inn až po opravdu náročné trasy jako třeba 116 kilometrů dlouhá Giro Region 31 se závratnými 2250 výškovými metry stoupání (opravdu nic pro začátečníky!). Příjemnějším výletem je okruh „Small Lake Loop“ přes Breitenbach a Schönau. Na tomto linku najdete nejlepší trasy pro silniční kola v údolí Alpbachtal a okolí.

Doporučujeme cestovat do Innsbrucku vlakem. Ve městě je několik půjčoven se silničními koly. Crazy Bikes nabízí top modely horských i silničních bicyklů, od specializovaných kol na cyklomaratony až po stroje s rámem z uhlíkového kompozitu pro ty, kteří jsou zvyklí počítat každý gram váhy. Jednou z dostupných značek je Trek. 

Dalším skvělým podnikem v Innsbrucku je prodejna a půjčovna Die Börse na ulici Leopoldstrasse. Půjčovna má otevřeno dokonce i v neděli. K dispozici jsou zde různá kola včetně silničních modelů pro jezdce všech úrovní, kondice i ambic. Dále jsou v nabídce speciály na sjezd, endura (s elektrickým motorem i bez), helmy a veškeré chrániče. Kola se dají pronajmout po dnech, nebo na celý týden.

otevřít interaktivní mapku

Jak se vám líbí tento článek?

Chcete dostat odpověď? Pak nám prosím napište pomocí kontaktního formuláře.

nahoru

Newsletter

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru a těšte se na novinky ze srdce Alp!