Dálková trasa
Lechtalská stezka

Horská stezka snů. Na trase o délce 100 kilometrů na vás čeká nádherná příroda a náročné terény. Lechtalská stezka, v závislosti na variantě cesty, vede nejméně 85 kilometrů v nadmořské výšce 2 000 až 2 500 metrů podél hlavního hřebenu Lechtalských Alp. Stezka je rozdělena na 18 etap, které zkušení horolezci zvládnou za 10 až 19 dní. Na nejkratší trase překonáte téměř 7 000 výškových metrů v převážně náročném terénu.

Po cestě je celkem 13 horských chat Alpenvereinu, které nabízejí nejen ubytování, ale i výborné jídlo. Pro mnoho turistů je největší atrakcí jezero Steinsee. Jezero se zrcadlí východně od horské chaty Steinseehütte jako zeleno-modrá perla uprostřed horských kulis hory Dremlscharte.

Lechtalská stezka je jedním z úseků dálkové trasy 01 v severních Alpách a evropské dálkové trasy E4. Její vysokohorský charakter vyžaduje výbornou kondici, zkušenosti s horskou turistikou, jistý krok, odolnost proti závratím a základy lezení. I v létě můžete, v závislosti na sněhových podmínkách, potřebovat na některých úsecích lano, cepín a mačky. Klíčové úseky jsou lanem jištěný výstup na Roßkarscharte mezi horskými chatami Steinseehütte a Württemberger Haus a také přechod jihovýchodní stěny hory Vordersesspitze mezi chatami Ansbacher Hütte a Kaiserjochhaus.

otevřít interaktivní mapku

Výchozí bod  

Steeg v údolí Lechtal resp. horská chata Stuttgarter Hütte

Cílový bod

Horská chata Anhalter Hütte resp. Elmen v údolí Lechtal

Pohoří

Délka

85 km

Délka

18 den (dny)

Specialita

  • Bezbariérové pěší túry
  • Okružní trasa

Obtížnost

těžké (černé stezky)

nadmořská výška

2 630 m 1 198 m

Stoupání (vertikální metry): 6 950 m
Klesání (vertikální metry): 6 736 m

Kondice*

Technika*

Nejlepší roční období

LED
ÚNO
BŘE
DUB
KVĚ
ČRV

ČRN
SRP
ZÁŘ
ŘÍJ
LIS
PRO

* Jedná se orientační údaje a doporučení. Prosím vezměte v úvahu vaše osobní schopnosti a aktuální počasí. Neručíme za správnost uvedených informací.

Parkování

Parkoviště u aquaparku Aqua Nova ve vesnici Steeg nebo u pily Sägewerk Prenten

 

Možnosti občerstvení

Nástup: horská chata Stuttgarter Hütte
Etapa 1: horská chata Leutkircher Hütte
Etapa 2: horská chata Ulmer Hütte
Etapa 3: horská chata Leutkircher Hütte
Etapa 4: horská chata Kaiserjochhaus
Etapa 5: horská chata Ansbacher Hütte
Etapa 6: horská chata Frederic-Simms-Hütte
Etapa 7: horská chata Ansbacher Hütte
Etapa 8: horská chata Memminger Hütte
Etapa 9: horská chata Augsburger Hütte
Etapa 10: horská chata Memminger Hütte
Etapa 11: horská chata Württemberger Haus
Etapa 12: horská chata Steinseehütte
Etapa 13: horská chata Württemberger Haus
Etapa 14: horská chata Hanauer Hütte
Etapa 15: horská chata Hanauer Hütte
Etapa 16: horská chata Steinseehütte
Etapa 17: horská chata Muttekopfhütte
Etapa 18: horská chata Anhalter Hütte

Popis trasy

Nástup: Steeg/Lechtal – Stuttgarter Hütte (2.305 metrů)

Převýšení nahoru: 1.166/61 metrů, doba chůze: 5,5 hodin, délka: 12,4 kilometrů, stupeň obtížnosti: středně těžký

Výstup na horskou chatu Stuttgarter Hütte začněte v údolí Lechtal. Můžete začít přímo ve vesnici Steeg dojeďte autobusem na zastávku Bockbach/Krabach. Odtud se vydejte směrem na jih do údolí Krabachtal, údolí celé projděte a pokračujte nahoru na Krabachjoch, kde uvidíte chatu.

Etapa 1: Stuttgarter Hütte (2.305 metrů) – Leutkircher Hütte (2.261 metrů)
Převýšení nahoru/dolu: 578/619 metrů, doba chůze: 4 hodin a 15 minut, délka: 8,8 kilometrů, stupeň obtížnosti: těžký

Samotný začátek Lechtalsé stezky je právě na horské chatě Stuttgarter Hütte. Vychází se směrem na východ, brzy vyšlápnete na 2.430 metrů vysoký Erlijoch mezi vrcholky Erlispitze a Fanggekarspitze. Pak pokračujete na horu Erlachalpe v údolí Almajurtal pod Vallugou a na závěr na vás čeká Stapfe-Tobel. Tady pozor. Pokud na zemi leží sníh nebo je mokro, může být tento úsek nebezpečný. Dá se ale obejít přes Erlachalpe a Bodenalpe. Přespat můžete na chatě Leutkircher Hütte postavené na hoře Almajurjoch.

Etapa 2: Stuttgarter Hütte (2.305 metrů) – Ulmer Hütte (2.288 metrů)
Převýšení nahoru/dolu: 418/439 metrů, doba chůze: 3 hodin, délka: 5,8 kilometrů, stupeň obtížnosti: těžký

Etapa z chaty Stuttgarter Hütte na Ulmer Hütte je krátká, ale nádherná. Nabízí překvapivé výhledy. Při chůzi po stezce Robert-Bosch-Weg překřížíte prudké travnaté svahy pod horou Erlispitze a téměř kolmou stěnu Roggspitze. Tak dorazíte naTrittscharte (2.580 metrů), kde se vám otevře dechberoucí výhled na pohoří Silvretta, Verwall a horu Patteriol (3.056 metrů). Z Trittscharte už jen klesáte na Ulmer Hütte v oblasti Valluga. Útulná horská chata patří k nejhezčímv Arlbergu a to v létě, ale i v zimě. 

Etapa 3: Ulmer Hütte (2.288 metrů) – Leutkircher Hütte (2.261 metrů)
Převýšení nahoru/dolu: 464/488 metrů, doba chůze: 3,5 hodiny, délka: 7 kilometrů, stupeň obtížnosti: těžký

Cesta z Ulmer Hütte vede přes horu Matunjoch (2.569 metrů), skrz lyžařské středisko Valluga až ke skalnatému hřebeni Weißschrofenkamm. Zde se můžete rozhodnout, zda se vydáte nahoru po náročném klettersteigu, na kterém vás čeká 500 skob, 1.050 borháků a 200 metrů ocelového lana.  Variantou je pokračovat po stezce, ale i tady na vás čeká  přechod prudkého srázu pod Bacherspitzen. To už jste ale blízko chaty Leutkircher Hütte na vrcholu Almajurjoch.

Etapa 4: Leutkircher Hütte (2.261 metrů) – Kaiserjochhaus (2.310 metrů)
Převýšení nahoru/dolu: 327/279 metrů, doba chůze: 2 hodiny a 10 minut, délka: 4,4 kilometrů, stupeň obtížnosti: těžký

Cesta z chaty vede přes zelené pastviny po úbočí hory Stanskogel, která je se svými 2.757 metry dominantním vrcholem čtvrté etapy (výstup na vrchol trvá jednu hodinu). Po celou dobu až do cíle etapy se tak můžete kochat pohledem na nádherně rozkvetlé horské, luční kvítí. Na opačné straně údolí se tyčí masiv hory Hohe Riffler (3.168 metrů) patřící do pohoří skupiny Verwall. Krátká ale náročná etapa končí na horské chatě Kaiserjochhaus, která leží chráněná v sedílku Kaiserjoch mezi horami Grießkopf a Bergleskopf.

Etapa 5: Kaiserjochhaus (2.310 metrů) – Ansbacher Hütte (2.376 metrů)
Převýšení nahoru/dolu: 558/488 metrů, doba chůze: 4 hodiny, délka: 8,3 kilometrů, stupeň obtížnosti: těžký

V rámci této etapy se cesta klikatí střídavě jižním a severním směrem podél hlavního hřebene. Nejdříve cesta vede přes břidličné svahy porostlé trávou, pak suťovišti pod horou Grießkopfs až na Kridlonscharte. Tady si můžete krátce vychnutnat nádherný výhled na jezero Hintersee a hned poté se cesta začne zvedat směrem na Hinterseejoch, překřížíte jižní svah hory Vorderseespitze a po ocelovém laně vystoupáte na Alperschonjoch (2.303 metrů). Závěrečná část etapy už vede jednoduchou cestou přes Flarschjoch až na Ansbacherhütte, nejvýšše položenou horskou chatu v Lechtalských Alpách.

Etapa 6: Kaiserjochhaus (2.310 metrů) – Frederic-Simms-Hütte (2.002 metrů)
Převýšení nahoru/dolu: 555/859 metrů, doba chůze: 4,5 hodiny, délka: 8 kilometrů, stupeň obtížnosti: těžký

Cesta z chaty Kaiserjochhaus směrem na východ se pod Hinterseejoch rozděluje, vy odbočte na sever a pokračujte na chatu Frederic-Simms-Hütte. Po překonání karu Kridlonkar vystoupáte na „Klämmle“, pak lezete rýhou v severní stěně Vorderseespitze, která je jištena ocelovým lanem. Kolem červené skály Feuerspitze pokračujete na Kälberlahnzugjoch. Pak už cesta klesá serpentinami podél hory Holzgauer Wetterspitze (2.895 metrů) až k chatě. Jedná se o jeden z „nejelegentnějších“ vrcholů Lechtaleských Alp a nabízí celou řadu lezeckých cest. 

Etapa 7: Frederic-Simms-Hütte (2.002 metrů) – Ansbacher Hütte (2.376 metrů)
Převýšení nahoru/dolu: 892/519 metrů, doba chůze: 5 hodin, délka: 7,9 kilometrů, stupeň obtížnosti: těžký

Z chaty Frederic-Simms-Hütte  vystoupáte na Kälberlahnzugjoch, odbočíte vlevo a pokračujete pod horou Feuerspitze na vrchol Stierlahnzugjoch (2.596 metrů). Většina turistů neodolá a vystoupá na vrchol Feuerspitze. Technicky nenáročný výstup trvá necelou hodinu. Stezka kříží nejprve úzký chodník z Vorderseespitze a pak se připojuje na trasu z Kaiserjochhaus, která vede až na horskou chatu Ansbacher Hütte.

Etapa 8: Ansbacher Hütte (2.376 metrů) – Memminger Hütte (2.242 metrů)
Převýšení nahoru/dolu: 888/1.024 metrů, doba chůze: 6 hodin a 10 minut, délka: 10 kilometrů, stupeň obtížnosti: těžký

Etapa vede ke známé chatě Memminger Hütte, která patří se 140 lůžky mezi největší v Lechtalských Alpách. Po cestě musíte zdolat vrcholy Kopfscharte, Winterjoch a Grießlscharte. Poté cesta klesá do malebného údolí Parseiertal. Překročíte potok Parseierbach a přes svahy Bärenpleishänge vystoupáte na chatu Memminger Hütte. Zkušení horolezci si nenechají ujít vrchol Parseierspitze. Ta je se svými 3.036 metry nejvyšší horou pohoří Nördliche Kalkalpen.

Etapa 9: Ansbacher Hütte (2.376 metrů) – Augsburger Hütte (2.289 metrů)
Převýšení nahoru/dolu: 1.211/1.297 metrů, doba chůze: 8 hodin, délka: 12 kilometrů, stupeň obtížnosti: těžký

Náročná, královská etapa Lechtalské stezky bývá také označována jako „Augsburgská stezka“. Jedná se o nejdelší, nejnáročnější, ale také o nejhezčí úsek celé dálkové trasy. Na cestě musíte zdolat vrcholy Winterjoch (2.528 metrů) a Parseierscharte (2.604 metrů), kde jsou k dispozici bivakovací kontejnery pro případ nouze. Tím to ale nekončí. Ještě na vás čekají Dawin-Scharte (2.650 metrů) a Dawinkopf (2.968 metrůr), druhý nejvyšší hora Lechtalských Alp. V rámci etapy můžete zdolat i Parseierspitze, nejvyšší horu Lechtalských Alp (3.036 metrů). Výborně vybavená chata Augsburger Hütte sedí na jižní stěně hory Gatschkopf.

Etapa 10: Augsburger Hütte (2.289 metrů) – Memminger Hütte (2.242 metrů)
Převýšení nahoru/dolu: 665/716 metrů, doba chůze: 4,5 hodiny, délka: 6,3 kilometrů, stupeň obtížnosti: těžký

Horské chaty Augsburger a Memminger Hütte spojuje náročná, ale na nádherné výhledy bohatá cesta Spiehlerweg. Nejdříve vystoupáte na Gatschkopf (2.945 metrů), a pak pokračujete na sever přes vrcholy Patrolscharte a Wegscharte. Před vámi se objeví smaragdově zelené jezero Seewisee a klesáte dále na chatu Memminger Hütte. Klesáte sutí a přes sněhová pole pod horou Schulter. Dejte si ale pozor i na padající kamení. Horská chata Memminger Hütte leží na břehu jezera Untere Seewisee.

Etapa 11: Memminger Hütte (2.242 metrů) – Württemberger Haus (2.220 metrů)
Převýšení nahoru/dolu: 633/652 metrů, doba chůze: 4 hodiny a 15 minut, délka: 7 kilometrů, stupeň obtížnosti: těžký

Etapa začíná příjemnou procházkou přes rozkvetlé louky kolem jezera Untere Seewisee. Těsně před jezerem Mittlere Seewisee se cesta rozdvojuje a vy stoupáte na Seescharte (2.599 metrů), procházíte mezi skalními věžemi a stoupáte dále na Großbergscharte. Celkem dlouho jdete po hlavním hřebeni, přecházíte vrcholy Großbergkopf a Großbergspitze (2.657 metrů), které ohraničují nejvyšší body Lechtalské stezky. Ještě vyšší je 2.750 metrů vysoká Leiterspitze. Cíl etapy Württemberger Haus sedí jako orlí hnízdo v kotli pod vrcholem Medriol a nabízí nádherné výhledy.

Etapa 12: Württemberger Haus (2.220 metrů) – Steinseehütte (2.061 metrů)
Převýšení nahoru/dolu: 464/631 metrů, doba chůze: 3 hodiny a 40 minut, délka: 6,7 kilometrů, stupeň obtížnosti: těžký

Z vrcholu Gebäudjoch dohlédnete až do cíle etapy, přesto odtud cesta na chatu Steinseehütte trvá 4 hodiny. Nejprve jdete po jižní stěně hřebene a pak musíte po ocelovém laně vystoupat na Roßkarscharte (2.400 metrů). Pak už jen pohodlně sestoupíte dolů k chatě, která je obklopená ostrými vrcholky skal. Skály Parzinntürme a Steinkarspitze v okolí chaty Steinseehütte jsou vyhlášené mezi horolezci.

Etapa 13: Steinseehütte (2.061 metrů) – Württemberger Haus (2.220 metrů)
Převýšení nahoru/dolu: 819/655 metrů, doba chůze: 5 hodin, délka: 7,7 kilometrů, stupeň obtížnosti: těžký

Etapa 13 není zpáteční variantou etapy 12. Vede přes dvě snadno dostupná sedla, přes trávou zarostlý Gufelgrasjoch a ocelovým lanem zajištěné sedlo Bitterscharte. Odtud stoupáte k jezeru Bittrichsee. Pokud ale leží na horách sníh, dávejte pozor, ať neuklouznete. Dlouhý sestup přes sněhová pole vás zavede až na chatu Württemberger Haus.

Etapa 14: Württemberger Haus (2.220 metrů) – Hanauer Hütte (1.922 metrů)
Převýšení nahoru/dolu: 750/1.047 metrů, doba chůze: 5 hodin a 45 minut, délka: 9,4 kilometrů, stupeň obtížnosti: těžký

Etapa začíná zprudka. Z chaty Württemberger Haus vystoupáte nejprve k jezeru, pak se sklon stoupání na chvilku zmírní, abyste opět museli nastoupat 300 výškových metrů na Bitterscharte (2.550 metrů). Po laně sešplháte dolů na druhu stranu a klesání pokračuje suťovištěm. Odměnou za náročný sestup je cesta vedoucí skrz rozkvetlé horské louky a pastviny.  Idylická cesta stoupá kolem jezera Gufelsee až na vrchol Guflseejoch (2.375 metrů). Odsud klesáte na chatu Hanauer Hütte, která už z dálky oslňuje spolu s horou Dremelspitze v pozadí.

Etapa 15: Steinseehütte (2.061 metrů) – Hanauer Hütte (1.922 metrů) (über Vordere Dremelscharte)
Převýšení nahoru/dolu: 400/539 metrů, doba chůze: 3 hodiny, délka: 3,8 kilometrů, stupeň obtížnosti: těžký

Z chaty Steinseehütte pod horou Schneekarlespitz jdete přes pastviny k jezeru Steinsee, pak cesta pokračuje západním směrem sutí až k strmému výstupu jištěnému ocelovými lany na Vordere Dremelscharte (2.434 metrů). Sestup na druhé straně hory už je pozvolný a trvá hodinu a půl. Vede suťovištěm a přes pastviny až na horskou chatu Hanauer Hütte. Z Vordere Dremelscharte můžete vystoupat "normálkou" i na Dremelspitze (2.733 metrů), jeden z nejhezčích vrcholů Lechtalských Alp. 

Etapa 16: Hanauer Hütte (1.922 metrů) – Steinseehütte (2.061 metrů) (přes Hintere Dremelscharte)

Převýšení nahoru/dolu: 606/472 metrů, doba chůze: 3,5 hodiny, délka: 4,4 kilometrů, stupeň obtížnosti: těžký

Cesta z chaty Hanauer Hütte na chatu Steinseehütte přes východní stranu Hintere Dremelscharte je o něco delší a vede zleva kolem Dremelspitze. Poté už pohodlně klesáte na chatu k jezeru Steinsee. Komu nestačilo lezení v průběhu etapy, může vyrazit do skal v okolí jezera. Dokonce jsou tu nabízeny kurzy lezení pro začátečníky i pokročilé. 

Etapa 17: Hanauer Hütte (1.922 metrů) – Muttekopfhütte (1.934 metrů)
Převýšení nahoru/dolu: 1.067/1.053 metrů, doba chůze: 7 hodin, délka: 9,8 kilometrů, stupeň obtížnosti: těžký

V předposlední etapě Lechtalské stezky musíte ještě jednou překonat 2 vysoká horská sedla.  Nejdříve se stoupá na Galtseitejoch (2.421 metrů), a potom musíte ještě zdolat Muttekopfscharte (2.630 metrů) pod ostrými stěnami hory Muttekopf. Následuje prudký sestup na horskou chatu Muttekopfhütte. Jedná se o prastarou chatu, která byla velmi vkusně rekonstruována. V blízkém okolí chaty najdete nepřeberné možnosti pro skalní lezení. A kdo cítí potřebu zdolat ještě nějaký vrchol, může vyrazit na horu Muttekopfgipfel (2.774 metrů). Ta patří k nejhezčím a přitom snadno přístupným horám s krásným výhledem v Lechtalských Alpách.

Etapa 18: Muttekopfhütte (1.934 metrů) – Anhalter Hütte (2.042 metrů)
Převýšení nahoru/dolu: 853/752 metrů, doba chůze: 5 hodin a 15 minut, délka: 7,8 kilometrů, stupeň obtížnosti: středně těžký

Z chaty Muttekopfhütte vede cesta na sever, přes Scharnitzkar až do stejnojmenného sedla (2.441 metrů). Odtud pokračujete po strmých srázech Hahnenkaru až nahoru na Hahntennjoch (1.894 metrů). Po cestě musíte přejít silnici Hahntennjochstraße. Navazující trasa na Steinjöchl (2.198 metrů) vede po oblíbené procházkové cestě. Postupně minete sametové louky plné rozkvetlých alpských květin až vystoupáte k původní a velmi útulné horské chatě Anhalter Hütte. Chata na květinové hoře Hausberg Tschachaun (2. 334 metrů) je důstojným cílem Lechtalské stezky.

Sestup: Anhalter Hütte (2.042 metrů) – Bushaltestelle Plötzigtal (1.370 metrů)
Převýšení dolu: 729 metrů, doba chůze: 2 hodiny a 20 minut, délka: 6 kilometrů, stupeň obtížnosti: středně těžký

Z chaty Anhalter Hütte sestupujete na západ údolím Plötzigtal až k silnici Hahntennjochstraße. V ostré zatáčce najdete autobusovou zastávku. Počkejte na autobus 4266, který vás odveze zpátky do vesnice Elmen v údolí Lechtal. Nezapomeňte dopředu zkontrolovat jízdní řád.

Místa u trasy

Příjezd

Hledáte nejkratší cestu do místa vaší dovolené? Využijte náš plánovač cesty autem, vlakem, autobusem nebo dokonce letadlem.

vaše cílová adresa: Steeg im Lechtal

powered by Rome2Rio

Hledat ubytování
Počet cestujících
nahoru
Zpravodaj

Přihlaste se k odběru našeho zpravodaje a těšte se na novinky ze srdce Alp!