© Tirol Werbung/Jannis Braun
© Tirol Werbung/Jannis Braun

Vydejte se za východem slunce na některý z tyrolských horských vrcholů

Pohledu na východ slunce v Alpách se nic nevyrovná. Kouzelná atmosféra, kdy první sluneční paprsky ozáří horské štíty a prohřejí mrazivý noční vzduch, patří k nezapomenutelným zážitkům. Nařiďte si budík na časnou ranní hodinu a vyrazte na výšlap za východem slunce – ať už na vlastní pěst, v rámci organizované túry s průvodcem, nebo s pomocí pohodlné jízdy lanovkou.

Výšlapy za východem slunce bez průvodce

Majestátní tyrolská pohoří představují během dne ideální prostředí k bezpočtu sportovních i rekreačních aktivit a dobrodružství všeho druhu. V noci se pak horské vrcholy stávají unikátními vyhlídkovými místy, z nichž mohou ranní ptáčata pozorovat zlatý kotouč stoupající nad mohutné alpské štíty. Túry za východem slunce jsou vyhledávanou aktivitou místních obyvatel i návštěvníků Tyrolska. Mezi nejoblíbenější vrcholky k časným ranním výšlapům patří Serles a Nockspitze nedaleko Innsbrucku a Kellerjoch poblíž Schwazu.     

Serles (2717 metrů)

© Anne Gabl

Brzký ranní výšlap na vrchol impozantní hory Serles, která se tyčí k nebi mezi údolími Stubai a Wipptal, rozhodně není procházka růžovou zahradou a našli byste snadnější způsoby, jak začít nový den. Avšak dech beroucí pohled na slunce vycházející nad Innsbruckem, údolím Inntal, pohořím Karwendel a Stubaiskými a Tuxskými Alpami, bohatě vynahradí časné vstávání a úsilí při výstupu.   

Nejrychlejší trasa na vrchol Serles začíná u půvabného poutního kláštera Maria Waldrast a zabere přibližně tři hodiny. Meteorologické centrum ZAMG (Zentralanstalt für Meteorologie und Geodynamik) poskytuje přehled přesných časů východu slunce v oblasti Innsbrucku a okolí.   

Brzký ranní výšlap na vrchol impozantní hory Serles, která se tyčí k nebi mezi údolími Stubai a Wipptal, rozhodně není procházka růžovou zahradou a…

Přečtěte si vícezobrazit méně

Nockspitze (2404 metrů)

© Innsbruck Tourismus /Helga Andreatta

Nockspitze, oblíbená hora poblíž Innsbrucku, která je také známá pod názvem Saile, se tyčí nad trojicí údolí Inntal, Wipptal a Stubaital a přes den přitahuje množství turistů i místních výletníků. Výstup na její vrchol vede po nepříliš obtížné a dobře udržované stezce a je tak ideální pro ty, kdo jsou z časného ranního vstávání ještě trochu malátní. Odměnou za vynaloženou námahu je však spektakulární výhled na východ slunce nad Innsbruckem a třemi zmíněnými údolími. Pokud budete mít štěstí, pak první ranní paprsky olizující okolní krajinu přilákají stádo ovcí.

Trasa výstupu na Nockspitze začíná u parkoviště lyžařského střediska Axamer Lizum. Samotný výstup zabere přibližně 2,5 hodiny a na trase překonáte zhruba 1000 výškových metrů. Meteorologické centrum ZAMG (Zentralanstalt für Meteorologie und Geodynamik) poskytuje přehled přesných časů východu slunce v oblasti Innsbrucku a okolí. 

Nockspitze, oblíbená hora poblíž Innsbrucku, která je také známá pod názvem Saile, se tyčí nad trojicí údolí Inntal, Wipptal a Stubaital a přes den…

Přečtěte si vícezobrazit méně

Kellerjoch (2344 metrů)

© Silberregion Schwaz

Díky odkryté poloze v samém srdci Tuxských Alp nabízí vrchol Kellerjoch, mezi místními obyvateli známý pod přezdívkou „Kellner", úžasné výhledy po okolní krajině. Z hory vysoko nad městečkem Schwaz mohou ranní ptáčata obdivovat východ slunce na majestátním panorama, které se táhne od Kitzbühelských Alp a vrcholu Grossvenediger až k Zillertalským Alpám (včetně ledovce Olperer) a na druhé straně údolí Inntal od Stubaiských Alp až k pohoří Karwendel. Přibližně 100 výškových metrů pod vrcholem je chata Kellerjochhütte, která otvírá dostatečně brzy, aby se ti, kdo si přivstali na nevšední zážitek, mohli odměnit vydatnou snídaní.    

Na Kellerjoch se dá vyšlápnout po několika různých stezkách jak z údolí Zillertal, tak z údolí Inntal. Jedna z nejoblíbenějších tras vede z vesničky Hochpillberg poblíž Schwazu. Cesta na vrchol zabere přibližně 2,5 hodiny a na trase překonáte zhruba 1000 výškových metrů. Meteorologické centrum ZAMG (Zentralanstalt für Meteorologie und Geodynamik) poskytuje přehled přesných časů východu slunce v oblasti Innsbrucku a okolí. 

Díky odkryté poloze v samém srdci Tuxských Alp nabízí vrchol Kellerjoch, mezi místními obyvateli známý pod přezdívkou „Kellner", úžasné výhledy po…

Přečtěte si vícezobrazit méně

Rangger Köpfl (1939 metrů)

© Innsbruck Tourismus

Oblíbená hora Rangger Köpfl situovaná asi 10 kilometrů západně od Innsbrucku nabízí fantastické výhledy na tyrolské hlavní město i údolí Inntal. Ti, kdo si přivstanou, mohou z vrcholu Rangger Köpfl obdivovat majestátní panorama Innsbrucku s údolím Inntal i okolním pohořím, které pomalu zalévají první sluneční paprsky.       

Nejrychlejší trasa na vrchol Rangger Köpfl vede z parkoviště u horské chaty Stiglreith. Cesta zabere přibližně dvě hodiny. Meteorologické centrum ZAMG (Zentralanstalt für Meteorologie und Geodynamik) poskytuje přehled přesných časů východu slunce v oblasti Innsbrucku a okolí. 

Oblíbená hora Rangger Köpfl situovaná asi 10 kilometrů západně od Innsbrucku nabízí fantastické výhledy na tyrolské hlavní město i údolí Inntal. Ti,…

Přečtěte si vícezobrazit méně

Výlety lanovkou za východem slunce

Ti, kdo si rádi alespoň trochu přispí a pěší výstup je příliš neláká, mají v Tyrolsku k dispozici celou řadu lanovek, které jezdí od časného rána tak, aby zájemci stihli na pozorování východu slunce z horského vrcholu pohodlně vyjet. V průběhu letních měsíců lanovky v mnoha resortech míří vzhůru již od 4,30 hod. Jen o málo později otevírají také horské restaurace v blízkosti vyhlídek a návštěvníci se tak mohou bezprostředně po neobyčejném zážitku posilnit vydatnou snídaní.    

Vyhlídková plošina „StubaiBlick“ (2160 metrů)

© Schlick2000/Norbert Span

Lanovka Kreuzjochbahn v lyžařském areálu Schlick 2000 ve Fulpmes v údolí Stubaital je v letních měsících v provozu již od 5,30 hod. Návštěvníky vyveze do sedla Kreuzjoch, kde mohou z vyhlídkové plošiny „StubaiBlick" pozorovat východ slunce nad vrcholky Stubaiských Alp.     

Lanovka Kreuzjochbahn v lyžařském areálu Schlick 2000 ve Fulpmes v údolí Stubaital je v letních měsících v provozu již od 5,30 hod. Návštěvníky vyveze…

Přečtěte si vícezobrazit méně

Ahornplateau, Mayrhofen (1980 metrů)

© Mayrhofner Bergbahnen

Největší lanovka v celém Rakousku – Ahornbahn – zahajuje provoz ještě před východem slunce mezi pátou a šestou hodinou ráno a míří na plošinu Ahornplateau. Zájemci se tak na tento horský vrchol dostanou včas, aby mohli se šálkem teplého čaje v ruce pozorovat slunce šplhající nad alpské štíty. Komu takhle po ránu vyhládne, ten si pak může v horské restauraci objednat vydatnou snídani.        

Největší lanovka v celém Rakousku – Ahornbahn – zahajuje provoz ještě před východem slunce mezi pátou a šestou hodinou ráno a míří na plošinu…

Přečtěte si vícezobrazit méně

Zugspitze (2962 metrů)

© Tiroler Zugspitzbahn

V pozdním létě a na podzim je lanovka Tiroler Zugspitzbahn v provozu již od časného rána a těm, kdo jsou schopni vstát dost brzy, nabízí unikátní příležitost pozorovat východ slunce z nejvyšší německé hory. Bonusem je možnost dát si skvělou snídani v restauraci na vrcholu Zugspitze, ale tu je třeba objednat s dostatečným předstihem: stoly na časné snídaně jsou často rezervovány již na začátku roku.    

V pozdním létě a na podzim je lanovka Tiroler Zugspitzbahn v provozu již od časného rána a těm, kdo jsou schopni vstát dost brzy, nabízí unikátní…

Přečtěte si vícezobrazit méně

Kitzbüheler Horn (1996 metrů)

© Bergbahn Kitzbühel

V průběhu letních měsíců lanovka Kitzbüheler Hornbahn vyveze na tuto ikonickou horu ranní ptáčata již od 4,30 hod. Vrchol Kitzbüheler Horn, kde ohromující výhled na východ slunce doprovází lidová hudba, je od stanice lanovky vzdálený pouhých 10 minut chůze. Návštěvníci zde mohou obdivovat velkolepé panorama, které se táhne od řetězu horských štítů Wilder Kaiser až k pohoří Leogang, masiv Hohe Tauern a některé z nejvyšších rakouských hor. Po východu slunce se v restauraci Horngipfel-Haus servíruje zdravá a vydatná snídaně s množstvím regionálních lahůdek. Zájemci o bližší seznámení s horskou florou se mohou zúčastnit komentované prohlídky překrásné alpské květinové zahrady.         

V průběhu letních měsíců lanovka Kitzbüheler Hornbahn vyveze na tuto ikonickou horu ranní ptáčata již od 4,30 hod. Vrchol Kitzbüheler Horn, kde…

Přečtěte si vícezobrazit méně

Výšlapy za východem slunce s průvodcem

Na mnoha místech v Tyrolsku jsou v nabídce zážitků pro návštěvníky výšlapy s průvodcem za východem slunce. Na ty, kdo jsou ochotni si přivstat, čeká nezapomenutelné ranní dobrodružství na některém z alpských vrcholů. Krátce po rozednění pak otevírají horské restaurace poblíž vyhlídek, kde se servírují vydatné snídaně.   

Jezera Torseen v údolí Tuxertal (2258 metrů)

© Hermann Muigg

Jeden z nejoblíbenějších výšlapů pro ranní ptáčata! Toto sedmihodinové dobrodružství (celkový čas chůze je zhruba 4,5 hodiny) na konci údolí Zillertal začíná ve 4,15 hod, kdy všechny, kdo dokázali včas vstát z postele, naloží minibus a odveze je k horské chatě Nasse Tux Alm. Tam začíná středně obtížný výšlap k jezerům Torseen po stezce, ze které se otevírají dech beroucí výhledy na slunce pomalu šplhající nad horské štíty. Dále účastníci pokračují k vrcholu Ramsjoch (2508 metrů) a Grüblspitze (2395 metrů) a pak sejdou dolů k lanovce Eggalmbahn, která je odveze zpět do vesničky Lanersbach.

Jeden z nejoblíbenějších výšlapů pro ranní ptáčata! Toto sedmihodinové dobrodružství (celkový čas chůze je zhruba 4,5 hodiny) na konci údolí Zillertal…

Přečtěte si vícezobrazit méně

Astenau Alpe (1483 metrů)

© Achensee Tourismus

Náhorní plošina s horskou chatou Astenau Alpe v pohoří Rofan u jezera Achensee je oblíbeným a snadno dostupným místem, odkud se otevírají nádherné výhledy od horského masivu Kaiser až k Zillertalským Alpám, údolí Inn, ledovci Stubai a pohoří Karwendel. Pohled na východ slunce od Astenau Alpe jednoduše nemá chybu. Výšlap z údolí na vrchol zabere přibližně čtyři hodiny.       

Náhorní plošina s horskou chatou Astenau Alpe v pohoří Rofan u jezera Achensee je oblíbeným a snadno dostupným místem, odkud se otevírají…

Přečtěte si vícezobrazit méně

Jak se vám líbí tento článek?

Chcete dostat odpověď? Pak nám prosím napište pomocí kontaktního formuláře.

nahoru

Newsletter

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru a těšte se na novinky ze srdce Alp!