Údolí Wipptal

Údolí Wipptal začíná několik kilometrů jižně od Innsbrucku a táhne se až do průsmyku Brenner. Směrem na zápach i na východ se z Wipptalu větví rozmanitá boční údolí, která jsou ohraničena vrcholky Stubaiských a Tuxských Alp.

Údolí Wipptal se táhne od tyrolského hlavního města Innsbrucku směrem na jih až k Brennerskému průsmyku, kde leží hranice mezi Rakouskem a Itálií. Wipptal, který z obou stran lemují vysoké štíty Stubaiských a Tuxských Alp, je dlouhý 33 kilometrů, zvolna stoupá k Brenneru a za tím na italském území zase mírně klesá a pokračuje až do Brixenu. Díky relativně nízké nadmořské poloze Wipptal patří již řadu staletí k nejrušnějším severojižním obchodním cestám přes Alpy. Hlavní údolí společně s klidnými bočními údolími, tradičními obcemi a nedotčenou přírodou je v letních měsících oblíbeným regionem pro pěší turistiku. Dvě z obcí – Vals a St. Jodok v údolí Valsertal – patří do projektu Bergsteigerdörfer neboli Horolezecké vesničky. Z obou vedou mimořádně náročné túry k Tuxskému hlavnímu hřebeni a na vrchol Olperer (3476 metrů).

Skialpinismus na hoře Sattelberg a treky přes moře alpských květin

Steinach am Brenner, největší město v údolí Wipptal, v zimě využívají lyžaři a snowboardisté jako vstupní bránu do lyžařského střediska Bergeralm, menšího avšak příjemného ski areálu s rozmanitou nabídkou sjezdovek pro všechny výkonnostní kategorie. Vyznavači běžeckého lyžování najdou v údolí množství běžkařských stop, zatímco ti, kdo preferují skialpinismus, mohou vyrazit na stezky ve vyšších nadmořských polohách. Obzvlášť oblíbeným místem mezi skialpinisty je vrchol Sattelberg bei Gries, kde lze na lyžích přejet přes hranici do Itálie. Tento vrchol leží u vjezdu do údolí  Obernbergtal s idylickým jezerem Obernberger See, které je v létě vyhledávaným výletním cílem cyklistů na horských kolech i pěších turistů. Severně odtud leží výše položené údolí Gschnitztal s rétorománskými horskými vesničkami. Z Gschnitztalu se dá snadno vystoupit na proslulý vrchol Blaser, na jehož svazích roste víc alpských květin než kdekoli jinde v Tyrolsku.

Údolí Wipptal se táhne od tyrolského hlavního města Innsbrucku směrem na jih až k Brennerskému průsmyku, kde…

Přečtěte si vícezobrazit méně

Aktivity v Údolí Wipptal

Všechny aktivity+
Zwei urige Bergsteigerdörfer, eine alte Kulturlandschaft und die ganz große Stille. Im entlegenen Valsertal unterhalb des Tuxer Hauptkamms glaubt man, die Zeit sei stehen geblieben. Es ist die perfekte Gegend für Wanderer, Gipfelstürmer und Kletterer., © Ch. Schwann
Valsertal: Wo die Zeit stehen geblieben ist

Zwei urige Bergsteigerdörfer, eine alte Kulturlandschaft und die ganz große Stille. Im entlegenen Valsertal unterhalb des Tuxer Hauptkamms glaubt man, die Zeit sei stehen geblieben. Es ist die perfekte Gegend für Wanderer, Gipfelstürmer und Kletterer.

© Tourismusverband Wipptal
Auch für Anfänger geeignet ist der Peter-Kofler-Klettersteig an der Stafflacher Wand bei St. Jodok. 650 Laufmeter, abwechslungsreich, zwei Seilbrücken und ein schöner Gipfelplatz mit Bänken für die Rast – dieser Steig hat das Zeug zum Klassiker., © Wipptal/Daniel Ganzer
Hoch hinaus am Peter-Kofler-Klettersteig

Auch für Anfänger geeignet ist der Peter-Kofler-Klettersteig an der Stafflacher Wand bei St. Jodok. 650 Laufmeter, abwechslungsreich, zwei Seilbrücken und ein schöner Gipfelplatz mit Bänken für die Rast – dieser Steig hat das Zeug zum Klassiker.

Eindrücke von der bäuerlichen Handwerkskunst früherer Zeiten vermittelt das Mühlendorf in  Gschnitz. Eine Schmiede, eine von Wasserkraft angetriebene Getreidemühle sowie Werkstätten und Öfen wurden nachgebaut – für eine Reise in die Vergangenheit., © Cornelia Lackner
Originalgetreu nachgebaut – das Mühlendorf in Gschnitz

Eindrücke von der bäuerlichen Handwerkskunst früherer Zeiten vermittelt das Mühlendorf in Gschnitz. Eine Schmiede, eine von Wasserkraft angetriebene Getreidemühle sowie Werkstätten und Öfen wurden nachgebaut – für eine Reise in die Vergangenheit.

Oblíbené ubytování v Údolí Wipptal


Hledat ubytování

Počet cestujících
Příjezd Údolí Wipptal

Příjezd

Hledáte nejkratší cestu do místa vaší dovolené? Využijte náš plánovač cesty autem, vlakem, autobusem nebo dokonce letadlem.

Váš cíl: Brennerstraße 67, Steinach am Brenner, Österreich

powered by Rome2Rio

Jak se vám líbí tento článek?

Chcete dostat odpověď? Pak nám prosím napište pomocí kontaktního formuláře.

nahoru

Newsletter

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru a těšte se na novinky ze srdce Alp!