Kitzbühel

Toni Sailer? Hansi Hinterseer? Alfons Walde? Názory na to, kdo je nejznámějším kitzbühelským rodákem, se různí. Avšak všichni se shodnou v jedné věci: toto městečko na východě Tyrolska je jedním z nejproslulejších lyžařských středisek na světě.

Kitzbühel má mnoho proslulých rodáků. Ale který z nich je nejslavnější? Možná Toni Sailer, alias Black Blitz from Kitz, který vládl sjezdovkám a pak se stal filmovou hvězdou. Nebo Hansi Hinterseer, další úspěšný lyžařský závodník a dnes známá osobnost lidové hudby, který ani po šedesátce neztratil svůj šarm či oslnivý úsměv a stále je miláčkem ženského publika.

Oba bývalí lyžařští šampioni si vydobyli uznání na celém světě, kdybychom však ze slavných rodáků měli vybrat toho, který je zároveň nejtypičtějším obyvatelem Kitzbühelu, pak by volba padla na malíře Alfonse Waldeho (1891-1958). Ve svých obrazech mistrně zachytil proměnu Kitzbühelu z horské vesničky v mezinárodní centrum zimních sportů a přispěl tak k propagaci svého rodného města po celém světě. Walde vytvořil bezpočet pohlednic a plakátů s výjevy zimní krajiny v okolí města. Lidé je milovali, přestože přední osobnosti uměleckého světa malíře po celá desetiletí spíše kritizovali. Dnes jsou však Waldeho obrazy považovány za mistrná umělecká díla, bez ohledu na to, jestli původně vznikly pro galerii nebo jako ozdoba zdi obyčejného obývacího pokoje.

Kitzbühel v mnoha ohledech stále zosobňuje vše, co Walde namaloval na sérii obrazů „Mondäne Wintergäste“ z roku 1927: dámy v kožichu, třpytící se zimní krajina s hlubokými závějemi a horskými vrcholky a vymódění muži i ženy na lyžích, kteří se neohroženě řítí z prudkých svahů. Za zmínku stojí, že Walde byl také autorem návrhu ikonického loga kamzíka, které je dnes díky místním lyžařským závodům známé na celém světě.

Kitzbühel má mnoho proslulých rodáků. Ale který z nich je nejslavnější? Možná Toni Sailer,…

Přečtěte si vícezobrazit méně

Aktivity v KitzbühelVšechny aktivity+
© Kitzbühel Tourismus
© Michael Werlberger
© Kitzbühel Tourismus
© Tirol Werbung/Andrew Phleps
© Kitzbühel Tourismus
© Michael Werlberger

Oblíbené ubytování v Kitzbühel


Hledat ubytování

Počet cestujících

Akce v Kitzbühel

Příjezd Kitzbühel

Příjezd

Hledáte nejkratší cestu do místa vaší dovolené? Využijte náš plánovač cesty autem, vlakem, autobusem nebo dokonce letadlem.

Váš cíl: Hahnenkammstraße 4, Kitzbühel, Österreich

powered by Rome2Rio

Jak se vám líbí tento článek?

Chcete dostat odpověď? Pak nám prosím napište pomocí kontaktního formuláře.

nahoru

Newsletter

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru a těšte se na novinky ze srdce Alp!