Devět tras a horských túr s využitím hromadné dopravy


Trasy a horské túry v samém srdci Alp dostupné hromadnou dopravou nabízejí možnost udělat něco pro své zdraví a zároveň být ohleduplný k životnímu prostředí. Mezi těmito devíti doporučenými trasami v Tyrolsku najdete různé varianty pro všechny úrovně zdatnosti i ambicí, od ležérních procházek v údolí přes náročné výstupy na horské štíty až po dobrodružné přechody po hřebenech, při kterých běhá mráz po zádech.

© highline179

5
Zábava pro celou rodinu

Dobrodružný rodinný výlet začíná jen coby kamenem dohodil od nádraží v obci Reutte. Na trase, která vede nádhernou krajinou kolem řeky Lech, se děti a dospělí dozvědí mnohé o rytířích, kteří v tomu regionu žili před mnoha staletími a také třeba jak zní pískání netopýrů vodních. Od nádraží v Reutte turisté pojedou asi 10 minut autobusem do zastávky „Abzw. Krankenhaus“. První část cesty je snadná, vede vzhůru skrz les a po loukách až ke zřícenině hradu Ehrenberg. V jeho komplexu jsou k vidění dvě výstavy: jedna je věnována řece Lech, jedné z posledních divokých řek v Europě a druhá přibližuje osudy rytířů, kterým byl tento mohutný hrad kdysi domovem. Ti, kteří netrpí závratí, se mohou cestou zpět vydat krátkou oklikou (zabere asi 30 minut) k mostu Highline 179. Měří 406 metrů a jde o nejdelší pěší lanový most na světě. V nejvyšším bodě je 114 metrů nad zemí a nabízí úchvatné výhledy na Reutte a okolní pohoří. 

© Ötztal Tourismus / Alexander Lohmann

6
Túra s puncem historie

Fascinující dobrodružství návštěvníkům prozradí vše o dávné historii Tyrolska. Od železniční zastávky Ötztal Bahnhof jede autobus do obce Obergurgl na konci údolí Ötztal, kde začíná stezka „Archäologischer Rundwanderweg Obergurgl”. Tato okružní trasa, která vede přes lesy a louky směrem k hoře Beilstein, je dlouhá necelých 12 kilometrů a pohybuje se v nadmořských výškách od 1900 do 2600 metrů. Naučné tabule podél stezky přibližují příběh údolí Ötztal, které bylo poprvé osídleno již před mnoha tisíci let. Kamenné formace naznačují, že první obyvatelé se v této západní části Tyrolska usadili mnohem dřív než slavný ledový muž Ötzi, který zde žil přibližně před pěti tisíciletími. Závěrečná část trasy pak vede turisty kolem jezera Soomsee do obce Zwieselstein, odkud jezdí autobus zpět až k nádraží Ötztal Bahnhof na začátku údolí. 

© Tirol Werbung/Bert Heinzlmeier

8
Ve vyšších sférách

Vysokohorský trek přes alpské hřebeny, na kterém turisté za pouhé dva dny přejdou z údolí Pitztal do údolí Kaunertal, maximálně využívá vleky a lanovky v této oblasti. V Pitztalu návštěvníky vyveze lanovka Riffelseebahn a dále pokračují po trase „Fuldaer Höhenweg” k horské chatě Taschachhaus ve výšce 2434 metrů. Tam přenocují a poté, co si dostatečně užijí krásné výhledy na ledovec Taschachferner, pokračují další den dobrodružným výstupem na Ölgrubenjoch ve výšce téměř 3000 metrů nad mořem. Zde je nejvýše položený bod celého treku. Právě odsud se otevírají úchvatné výhledy na záplavu horských štítů včetně nejvyšší tyrolské hory Wildspitze. Pak přichází čas na sestup do údolí Kaunertal. Kdo má dost času a sil, může si trek prodloužit o jeden den a vydat se na průzkum některých dalších tras v této oblasti – například edukativní stezky „Gletscherlehrpfad” na ledovci Gepatschferner. Na start celého treku se turisté dostanou autobusem, který jezdí z obce Imst do Mandarfenu v údolí Pitztal. Zpět z údolí Kaunertal je pak odveze autobus na nádraží v obci Landeck-Zams.  

V uplynulých pěti letech vydal Rakouský alpský svaz brožury a digitální průvodce pro treky a stezky v Tyrolsku, které jsou snadno dostupné hromadnou dopravou. Soustředí se především na pět tyrolských národních parků v Zillertálských Alpách, Ötztálských Alpách, pohoří Kaunergrat, pohoří Karwendel a Lechtálských Alpách. Více informací (v němčině):

Také vás to může zajímat

Jak se vám líbí tento článek?

Chcete dostat odpověď? Pak nám prosím napište pomocí kontaktního formuláře.

nahoru

Newsletter

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru a těšte se na novinky ze srdce Alp!