Etapa Orlí stezky O4: Badener Hütte, © Badener Hütte
Etapa Orlí stezky O4: Badener Hütte, © Badener Hütte
Etapa Orlí stezky O4: Bonn-Matreier-Hütte, © Raimund Mühlburger
Etapa Orlí stezky O4: Bonn-Matreier-Hütte, © Raimund Mühlburger

O4. etapa Orlí stezky: Bonn-Matreier-Hütte - Badener Hütte

Ohromující přírodní scenérie, neskutečné výhledy a svěží vysokohorský vzduch – na všechny, kdo zdolají tuto etapu Orlí stezky, čeká hned několik odměn, počítejte však s tím, že každou z nich si musíte nejdřív zasloužit. Od chaty Bonn-Matreier-Hütte vyšlápněte přes suťovitý a skalnatý terén, který vás nejspíš trochu zdrží, na vrchol Säulkopf. Pokud chcete ušetřit trochu sil, nechte Säulkopf být a jděte rovnou dál směrem na sever přes úzké sedlo Kälberscharte a pak do strmého hřebene Galtenscharte. Tento úsek je poměrně obtížný a občas si možná nebudete jisti, kudy stezka vlastně vede, ale právě zde se před vámi začnou otevírat první příležitostné výhledy na majestátní Grossglockner. Pokračujte stále vzhůru a kolem velkých žulových balvanů na vrchol Galtenboden. Máte-li chuť a dostatek sil na „bonus“, můžete vyšlápnout ještě na vrchol Hohe Achsel, kam míří úzká a strmá stezka jištěná bezpečnostními ocelovými lany. Až uslyšíte hučení potoka, máte vyhráno - na chatu Badener Hütte už zbývá jen několik minut chůze. Ještě než vejdete dovnitř, všimněte si výrazné skály nad chatou, která připomíná známou severní stěnu švýcarského Eigeru.

Pouze na této etapě

Orlí vyhlídka

Za jasného počasí můžete z vrcholu hory Säulkopf obdivovat ledovec Großvenediger, jak se třpytí ve slunci. A pokud se vám od této fascinující hory - jedné z nejvyšších v Rakousku - podaří odtrhnout oči, pak o vaši pozornost bude soupeřit řada dalších horských štítů, od relativně blízkého Großglockneru, přes Střední Alpy až po rozeklané vrcholky Dolomit.

Orlí zážitek 

Vysokohorský travers přes hřeben Galtenscharte vedoucí po úzké stezce skalnatým terénem s uvolněnými kameny a kolem velkých žulových balvanů vás nejspíš dost zpomalí. Odměnou vám však budou nádherné výhledy na téměř všechny vrcholy Národního parku Vysoké Taury.

Pouze na této etapě Orlí vyhlídka Za jasného počasí můžete z vrcholu hory Säulkopf obdivovat ledovec…

Přečtěte si vícezobrazit méně
otevřít interaktivní mapku

Výchozí bod  

Bonn-Matreier-Hütte

Cílový bod

Badener Hütte

Pohoří

Délka

10 km

Celková doba chůze

5 h

Charakteristika

  • Bezbariérové pěší túry
  • Okružní trasa

Obtížnost

těžká (černé stezky)

Nadmořská výška

2 870 m 2 240 m

Stoupání (vertikální metry): 800 m
Klesání (vertikální metry): 950 m

Kondice*

Technika*

Nejlepší roční období

LED
ÚNO
BŘE
DUB
KVĚ
ČRV

ČRN
SRP
ZÁŘ
ŘÍJ
LIS
PRO

* Jedná se orientační údaje a doporučení. Prosím vezměte v úvahu vaše osobní schopnosti a aktuální počasí. Neručíme za správnost uvedených informací.

Orlí stezka

Toto je etapa Orlí stezky - nejznámější dálkové turistické trasy v Tyrolsku.

Ke stažení

Popis trasy

Start: Bonn-Matreier-Hütte

Od chaty Bonn-Matreier-Hütte se vydejte po stezce do kopce, asi po deseti minutách chůze dorazíte k rozcestí, u kterého zahněte doprava. Dále projděte skalnatým žlabem k šikmým, rozeklaným skalám hřebene Kälberscharte (2791 m). Následuje úsek po hřebeni, přechod do údolí Kleines Niltal a strmý výstup na vrchol hřebene Galtenscharte, kde vám pomohou kamenné schůdky a systém pomocných ocelových lan (jsou připevněna na obou stranách) – díky tomu tato pasáž není příliš obtížná. Za hřebenem stezka postupně klesá strmým a obtížným terénem o 600 výškových metrů až k potoku Mailfroßnitzbach. Také v horní pasáži tohoto sestupu je vybudován kotevní systém pomocných lan. Na některých místech ve středním úseku klesání zůstává sníh až do letních měsíců, avšak bez sněhu je pěšina dobře schůdná. U potoka se strmý sklon zmírní.

Stezka dále pokračuje asi 40 metrů pod mostem přes potok Mailfroßnitzbach a pak se stočí na sever vysoko nad údolím Froßnitztal po travnatých svazích vzhůru na vrchol Hohe Achsel. Terén je zde velmi různorodý, půjdete přes pramínky vody i potůčky a na několika místech vám pomohou ocelová lana. Na Achselu si všimněte malé tůňky zasazené do morénou vyhloubeného cirku. Zde se setkává Venedigerská vysokohorská stezka s Údolní stezkou. Trasa dále pokračuje směrem k chatě Badener Hütte, traverzuje přes boční morény a pak zamíří po lávce přes potok Froßnitzbach. Následující úsek vede po hřebenech a napříč několika úžlabinami – můžete se tak na střídačku kochat výhledy u vašich nohou i všude okolo po obzoru. Možná si všimnete zvláštních běloocasých ptáků z čeledi tetřevovitých, pro které je toto majestátní, byť často velmi drsné vysokohorské prostředí domovem. Až dojdete k boční moréně ledovce Froßnitzkees, zamiřte doprava a pokračujte v chůzi až k cíle této východotyrolské etapy Orlí stezky, na chatu Badener Hütte v nadmořské výšce 2608 m.

Cíl: Badener Hütte

Informace k místu

Příjezd

Hledáte nejkratší cestu do místa vaší dovolené? Využijte náš plánovač cesty autem, vlakem, autobusem nebo dokonce letadlem.

Váš cíl: O4. etapa Orlí stezky: Bonn-Matreier-Hütte - Badener Hütte (47.039060937507,12.427669621811)

powered by Rome2Rio

Hledat ubytování

Počet cestujících

Turistika v regionu

Ukázat více +

Jak se vám líbí tento článek?

Chcete dostat odpověď? Pak nám prosím napište pomocí kontaktního formuláře.

nahoru

Newsletter

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru a těšte se na novinky ze srdce Alp!