Výhled na Grossvenediger z vrcholu Kreuzspitze, © Friedl Kratzer
Výhled na Grossvenediger z vrcholu Kreuzspitze, © Friedl Kratzer

O2. etapa Orlí stezky: Johannis Hütte - Eissee Hütte

Od chaty Johannis Hütte putování pokračuje fascinující alpskou krajinou zpočátku mezi svěžími zelenými loukami a později skalnatým terénem směrem k vysokohorské stezce Kreuzspitz-Höhenweg. Těm, kdo mají dost sil, rozhodně doporučujeme sejít z trasy a „odskočit si“ na horu Kreuzspitze, odkud je vidět mimo jiné vrchol Grossvenediger. Odměnou za tento poměrně dlouhý výšlap jsou skutečně dech beroucí výhledy na okolní záplavu horských štítů. Samotná Orlí stezka dále vede k chatě Sajathütte, které se říká „horský hrad“. Od této neobyčejné chaty ještě zbývá pořádný kus cesty k cíli druhé etapy - chatě Eissee Hütte.

Pouze na této etapě

Orlí vyhlídka

Jen málo zážitků se vyrovná pěší túře v blízkosti alpských štítů s jejich majestátními ledovci. Udělejte si „zacházku" přes vrchol Kreuzspitze, odkud se vám otevřou fantastické výhledy na impozantní horu Großvenediger.

Orlí zážitek 

Úsek mezi chatami Johannis Hütte a Sajathütte (je známý jako Schernesschaft) vedoucí po exponovaném hřebeni je vhodný pouze pro ty, kdo stoprocentně netrpí ani náznakem závrati. Nezapomenutelným zážitkem je také přechod nedalekého kaňonu Schernersschlucht.

Pouze na této etapě Orlí vyhlídka Jen málo zážitků se vyrovná pěší túře…

Přečtěte si vícezobrazit méně
otevřít interaktivní mapku

Výchozí bod  

Johannishütte

Cílový bod

Eisseehütte

Pohoří

Délka

11 km

Celková doba chůze

5 h

Charakteristika

  • Bezbariérové pěší túry
  • Okružní trasa

Obtížnost

těžká (černé stezky)

Nadmořská výška

2 750 m 2 110 m

Stoupání (vertikální metry): 1 250 m
Klesání (vertikální metry): 840 m

Kondice*

Technika*

Nejlepší roční období

LED
ÚNO
BŘE
DUB
KVĚ
ČRV

ČRN
SRP
ZÁŘ
ŘÍJ
LIS
PRO

* Jedná se orientační údaje a doporučení. Prosím vezměte v úvahu vaše osobní schopnosti a aktuální počasí. Neručíme za správnost uvedených informací.

Orlí stezka

Toto je etapa Orlí stezky - nejznámější dálkové turistické trasy v Tyrolsku.

Ke stažení

Popis trasy

Start: Johannis Hütte

Od chaty Johannis Hütte se vydejte východním směrem po stezce Venediger Höhenweg. Asi po hodině chůze dojdete do malého vysokohorského údolí a dále sledujte ukazatele Kreuzspitz-Höhenweg. Nejprve půjdete na jih k vrcholu Scherneskopf a pak se trasa stočí zpět na sever. V těchto místech začíná stezka s řadou serpentin, která vás dovede až na exponovaný hřeben Schernesschaft ve výšce 3040 m. Pokračujte dále po hřebeni – v tomto úseku jsou pro jistotu připravena pomocná ocelová lana - směrem k chatě Sajathütte. Pokud budete mít dostatek sil, můžete si zde ještě vyšlápnout na vrchol Kreuzspitze (3155 m), odkud se otevírají krásné výhledy na Großvenediger. Počítejte ale s tím, že do cíle vás čeká ještě poměrně dlouhý úsek.

Občerstvení: Sajathütte

Cesta pokračuje do strmého žlabu, kde chůzi komplikují uvolněné kameny. Za žlabem následuje úsek písečným terénem na úpatí hory Rote Säule a pak po travnatém svahu k chatě Sajathütte (2575 m), která se nabízí jako ideální zastávka na odpočinek a něco vydatného k snědku. Až dočerpáte energii, vydejte se po vysokohorské stezce Prägraten směrem k chatě Eissee Hütte (tato trasa vás dovede ze Sajathütte na Eissee Hütte aniž byste ztratili cenné nadmořské metry sestupem na dno údolí). Nejprve jděte na východ a obejděte jihovýchodní hřeben vrcholu Vorderer Sajatkopf u takzvaného „Fenster“ (okna). Dále stezka zamíří na sever a překonává několik žlabů a strží, kde jsou připravena pomocná jistící lana. Následuje stoupání do strmého svahu, kde se stezka vine v táhlých serpentinách. Dále pokračujte přes údolí Inner Timmeltal až k Hinteres Wiesach, kde se terén zmírní. Nakonec přejděte přes potok Timmelbach a pak už vám zbývá jen závěrečný nenáročný úsek po loukách až do cíle 2. východotyrolské etapy Orlí stezky k malebné chatě Eissee Hütte (2521 m).

Cíl: Eissee Hütte

POZOR
: Alternativní trasa této poměrně náročné etapy vede od chaty Johannis Hütte přes hřeben Zopetscharte přímo k Eissee Hütte. Doba chůze: přibližně 4 hodiny, červená (středně náročná) trasa; nejedná se o oficiální turistickou stezku – pokud se na ní tedy vydáte, měli byste mít zkušenosti s pohybem ve vysokohorském prostředí.

Příjezd

Hledáte nejkratší cestu do místa vaší dovolené? Využijte náš plánovač cesty autem, vlakem, autobusem nebo dokonce letadlem.

Váš cíl: O2. etapa Orlí stezky: Johannis Hütte - Eissee Hütte (47.059844883735,12.334495691599)

powered by Rome2Rio

Hledat ubytování

Počet cestujících

Turistika v regionu

Ukázat více +

Jak se vám líbí tento článek?

Chcete dostat odpověď? Pak nám prosím napište pomocí kontaktního formuláře.

nahoru

Newsletter

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru a těšte se na novinky ze srdce Alp!