2. etapa Orlí stezky: Gaudeamushütte – Hintersteiner See, © Tirol Werbung/Jens Schwarz
2. etapa Orlí stezky: Gaudeamushütte – Hintersteiner See, © Tirol Werbung/Jens Schwarz
2. etapa Orlí stezky: Gaudeamushütte – Hintersteiner See, © Stefan Leitner
2. etapa Orlí stezky: Gaudeamushütte – Hintersteiner See, © Stefan Leitner

02. etapa Orlí stezky: Gaudeamushütte – Hintersteiner See

Na této trase můžete přemýšlet nad tím, jestli skutečně vždy platí, že cesta je cílem. Na konci 2. etapy Orlí stezky vás totiž čeká úchvatné jezero Hintersteinersee uprostřed neposkvrněné horské scenérie a – za horkých letních dnů – mimořádně příjemné osvěžení v chladné tyrkysové vodě.

Cesta k fantastickému koupání vede krajinou majestátních vrcholků a rozeklaných skalních štítů pohoří Kaiser, přes horské pastviny a bukové lesy, kolem trpasličích borovic a horské chaty Gruttenhütte. Cílem 2. etapy Orlí stezky je Hintersteinersee, jedno z nejkrásnější a nejčistších jezer v Tyrolsku. Jezero napájené podzemními prameny pokrývá plochu 56 hektarů a místy je hluboké až 36 metrů. Hintersteinersee patří soukromému majiteli, avšak na severozápadním břehu je povolené koupání.

Předtím, než skočíte do osvěžující vody jezera, si můžete smočit prsty ve svěcené vodě: kaple Bärnstatt se stropem vyzdobeným barokními freskami, která stojí naproti stejnojmennému hotelu, rozhodně stojí za návštěvu.

Pouze na této etapě

Orlí vyhlídka

Drsné a zároveň majestátní pohoří Kaiser získalo své jméno podle hory „Kaiserkopf” („Kaiser” německy znamená „císař“). Legenda praví, že skalní stěna vykresluje ušlechtilý profil poklidně spícího císaře Karla Velikého. Velká císařská koruna, kterou tvoří hroty vrcholu Ellmauer Halta, mu ve spánku sklouzla z hlavy. Profil spícího císaře je nejlépe vidět z vesnice Going. Avšak počítejte s tím, že budete muset zapojit svou představivost!

Orlí zážitek 

Skočte si do křišťálově čistého a zároveň ledového horského jezera Hintersteinersee, které napájejí podzemní prameny. Při celodenní vysokohorské turistice za slunečných letních dnů neexistuje nic více osvěžujícího, teploty se zde pohybují kolem 18 až 20 °C a při koupání se dokonale ochladíte. Pokud takové ledové osvěžení není právě váš šálek kávy, pak se můžete jen posadit na břehu a obdivovat divukrásnou přírodní scenérii u neposkvrněného jezera. Anebo se vydejte na pětikilometrovou okružní stezku kolem vodní plochy, při které budete mít neustále na očích dech beroucí výhledy na majestátní pohoří Wilder Kaiser.

Tip! Na horské chatě Gaudeamushütte je servisní stanice Black Diamond, kde dostane zdarma náhradu za zlomenou trekovou hůl nebo ztracenou rukavici.

Cesta k fantastickému koupání vede krajinou majestátních vrcholků a rozeklaných skalních…

Přečtěte si vícezobrazit méně
otevřít interaktivní mapku

Výchozí bod  

Gaudeamushütte (1263 m)

Cílový bod

Hintersteinersee (892 m)

Pohoří

Délka

14,5 km

Celková doba chůze

6 h

Charakteristika

  • Bezbariérové pěší túry
  • Okružní trasa

Obtížnost

středně těžká (červené stezky)

Nadmořská výška

1 630 m 880 m

Stoupání (vertikální metry): 800 m
Klesání (vertikální metry): 1 130 m

Kondice*

Technika*

Nejlepší roční období

LED
ÚNO
BŘE
DUB
KVĚ
ČRV

ČRN
SRP
ZÁŘ
ŘÍJ
LIS
PRO

* Jedná se orientační údaje a doporučení. Prosím vezměte v úvahu vaše osobní schopnosti a aktuální počasí. Neručíme za správnost uvedených informací.

Orlí stezka

Toto je etapa Orlí stezky - nejznámější dálkové turistické trasy v Tyrolsku.

Ke stažení

Popis trasy

Start: Chata Gaudeamushütte

Od chaty Gaudeamushütte se vine stezka do prudkého kopce, čeká vás zhruba 400 výškových metrů stoupání až na nejvýše položenou horskou chatu v pohoří Wilder Kaiser - Gruttenhütte. Od ní se vydejte nejdřív směrem do sedla Ellmauer Tor a pak odbočte na stezku č. 824 (č. 813), která se stáčí na západ přes suťové svahy s kameny a křovinami trpasličích borovic. Až přejdete přes vyschlé koryto potoka, dostanete se na značenou stezku („Gruttenhütte über Klamml“), která je poměrně obtížná – budete potřebovat jistý krok a odolnost proti závratím. Stále kamenitější cesta vás bude zpomalovat, protože je pořád nutné přelézat nějaké velké balvany. Dole pod svahem občas zahlédnete chatu Gaudeamushütte. Pokračujte stále dál přes balvany a pasážemi, kde jsou připevněna bezpečnostní lana. V jednom místě polezete po dva metry dlouhém ocelovém žebříku. Úzká skalnatá stezka je ohraničená zprava strmými skalními stěnami a vlevo suťovým svahem. Před vstupem do soutěsky Klamml ještě projdete žlabem plným kamenů a pak už začíná vaše vertikální dobrodružství - via ferrata, která míří do míst napravo od hory Gruttenkopf. Je velmi strmá a v jednom úseku musíte překonat obtížný skalní převis. Jinak ferrata není nebezpečná, avšak pokud jste nervózní z odhalených skalních říms, pak možná raději zvolte okliku. Na konci via ferraty se vydejte doleva. Na Gruttenhütte vám už zbývá jen několik minut chůze.

Občerstvení: chata Gruttenhütte 

Od chaty Gruttenhütte (1620 m) jděte po stezce Gruttenweg (č. 14) směrem na jihozápad. V místech zvaných Krummbachegg v nadmořské výšce asi 1400 m se od Gruttenwegu větví stezka Höhenweg (doslova „vysokohorská stezka“) č. 823 a stáčí se na západ směrem k jezeru Hintersteiner. Pokračujte po této stezce, které se také někdy přezdívá „Wilder-Kaiser-Weg“, napříč řídkými smíšenými lesy a porostem trpasličích borovic jižně od vrcholu Treffauer a pak přímo okolo něj. Dále sledujte cedule na „Kaiser Hochalm”. Od chaty Kaiser Hochalm (1417 m) uprostřed zvlněných horských pastvin zamiřte po značené stezce dolů. Sledujte cedule „Steiner Hochalm” a pokračujte napříč smíšeným lesem po stezce č. 823. Na konci lesa se cestička větví – jděte doprava stále po značené stezce, která obchází svah po levé straně a zavede vás nahoru na chatu Steiner Hochalm. Tato malebná horská chata je ideálním místem na načerpání nových sil a zakousnutí něčeho vydatného k snědku. Příležitostně zde dokonce můžete být svědky ojedinělého živého hudebního vystoupení – koncertu na harfu.

Občerstvení: chata Steiner Hochalm

Od chaty zamiřte po polní cestě směrem na jihovýchod dolů k podzemními prameny napájenému jezeru Hintersteinersee. Již brzy poprvé spatříte blankytně modrou hladinu zasazenou do působivé horské scenérie. Pokračujte po lesní stezce, která prudce klesá. U penzionu Bärnstatt a stejnojmenné kapličky se stezka spojí s cestou, která vede k Hintersteinersee. Závěrečný úsek této etapy Orlí stezky vede mezi zvlněnými a květinami posetými loukami a pak podél domů po pravé straně těsně předtím, než vás dovede východnímu břehu jezera. Kromě úvodní a závěrečné části (chata Gaudeamushütte a Gruttenhütte na začátku; Gasthof Bärnstatt a Steiner Hochalm na konci) na této trase nejsou žádné další chaty či restaurace, kde by se dalo koupit občerstvení, nezapomeňte si tedy s sebou vzít dostatek jídla a vody.

Cíljezero Hintersteinersee

Informace k místu

Příjezd

Hledáte nejkratší cestu do místa vaší dovolené? Využijte náš plánovač cesty autem, vlakem, autobusem nebo dokonce letadlem.

Váš cíl: 02. etapa Orlí stezky: Gaudeamushütte – Hintersteiner See (47.55356,12.31116)

powered by Rome2Rio

Hledat ubytování

Počet cestujících

Turistika v regionu

Ukázat více +

Jak se vám líbí tento článek?

Chcete dostat odpověď? Pak nám prosím napište pomocí kontaktního formuláře.

nahoru

Newsletter

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru a těšte se na novinky ze srdce Alp!