© TVB Stubai Tirol/Andre Schönherr
© TVB Stubai Tirol/Andre Schönherr

Orlí stezka

Trasa Orlí stezky, která prochází napříč celou zemí, symbolizuje hrdého orla, rozpínajícího svá „křídla“ nad celou zemí.

Ještě nikdy nebyla dálková turistická stezka tak vysokohorsky zaměřená jako v létě 2016. Nová trasa tyrolské Orlí stezky se soustřeďuje na to nejdůležitější. Pouze dvě hlavní trasy vedou nyní Severním a Východním Tyrolskem bez současných variant a bočních tras. V revíru orla objeví turisté alpinskou historii Tyrolska a vyzkouší svoji fyzickou kondici.

Dálková turistická trasa - tyrolská Orlí stezka - oslavila v roce 2015 svoje 10-ti leté jubileum a patří k nejznámějším turistickým dálkovým trasám Alp. Toto jubileum přimělo zakladatele stezky k tomu, aby její průběh zjednodušili. Doposud obsahovala stezka 126 etap a mnoho alpinistických variant. Od roku 2015 stojí v popředí alpinistický charakter Orlí stezky. Existují pouze dvě hlavní trasy a ostatní varianty byly zrušeny. Jedna z obou hlavních tras protíná na 24 etapách horský svět Severního Tyrolska, druhá vede na devíti etapách pohořím Glockner- a Venediger-Gruppe Východním Tyrolskem.

Obě hlavní trasy Orlí stezky jsou alpinistickou interpretací redukce na to podstatné. Kdo chce zdolat Orlí stezku, ten se vydá v Severním Tyrolsku na 320 kilometrů dlouhé dobrodružství horským světem. Na 24 etapách sdolají dobrodruzi dohromady 23.000 výškových metrů nahoru a 20.000 výškových metrů dolů. Jen vyjímečně vede trasa dolů do údolí. Od pohoří Kaisergebirge na východě Tyrolska vede trasa pohořími Brandenberger Alpen/Rofan, Karwendel, Tuxer Voralpen, Wettersteingebirge a Lechtaler Alpen.

Jedinečným znakem Orlí stezky ve Východním Tyrolsku je průběh trasy mezi horami Venediger a Großglockner, nejvyšší horou Rakouska. Z města Ströden v údolí Virgental až do města Kals am Großglocker putují dálkoví turisté až do nadmořské výšky 2.800 m.n.m. Při tom sdolají na devíti etapách 93 kilometrů, asi 8.000 výškových metrů nahoru a nejméně tolik také dolů. Horské masivy pohoří Vysoké Taury přímo zvou k takovému výkonu.

Jedinečné v alpách

Tyrolská Orlí stezka je jedinečným dobrodružstvím pro dálkové turisty. Žádná jiná dálková turistická trasa v Alpách není koncipována tak, aby vedla stále ve stejné nadmořské výšce podél hřebene pohoří. Toto dobrodružství vyžaduje sílu, odvahu a výdrž, říká Michael Walzer, vedoucí projektu orlí stezky ve firmě Tirol Werbung: „Na trase orlí stezky vykládáme dějiny, které ovlivnily tato horská pohoří. Proto najdete na mnoha místech orlí stezky povídání o alpinistických prvopočátcích Tyrolska.“

Orlí stezka

Trasa Orlí stezky, která prochází napříč celou zemí, symbolizuje hrdého orla, rozpínajícího svá „křídla“ nad celou zemí.

nahoru
Zpravodaj

Přihlaste se k odběru bezplatného zpravodaje a těšte se na novinky ze srdce Alp.

Live Chat
Live Chat