© Alpbachtal Tourismus
© Alpbachtal Tourismus

Velikonoce v Tyrolsku

Tradiční oslavy Velikonoc probíhají v každém koutě Tyrolska. Velikonoční trhy, pašijové hry, procesí na Květnou neděli a další slavnosti jsou nedílnou součástí společenského života na vesnicích i ve městech.

Nejkrásnějším ročním obdobím je bezesporu jaro. Příroda po dlouhé zimě rozkvete, dny jsou delší a teplejší a všichni se těší na velikonoční svátky. V Tyrolsku je v období Velikonoc kalendář plný tradičních slavností, jako jsou pašijové hry, procesí na Květnou neděli nebo velikonoční trhy.

Velikonoční trhy

© Innsbruck Tourismus/Alexander Tolmo

Mezi nejvyhlášenější velikonoční trhy v Tyrolsku, které rozhodně stojí za návštěvu, patří ty v Innsbrucku, Kufsteinu nebo v obci Hall in Tirol. Prodejci v krásně vyzdobených stáncích nabízejí nejen velikonoční dekorace, ale také například špek, sýry a další regionální speciality. Hudební program zajišťují místní kapely. Obzvlášť po celodenním lyžování je procházka mezi stánky lákavým zpestřením pobytu v Tyrolsku a připomínkou, že zima končí a přichází jaro.

Mezi nejvyhlášenější velikonoční trhy v Tyrolsku, které rozhodně stojí za návštěvu, patří ty v Innsbrucku, Kufsteinu nebo v obci Hall in Tirol…

Přečtěte si vícezobrazit méně

Kulturní akce

Velikonoce v Tyrolsku, © Tirol Werbung/Monika Höfler

Tyrolský Velikonoční Festival (Osterfestival Tirol), jehož domovem je Innsbruck a Hall in Tirol, patří mezi nejprestižnější a nejuznávanější velikonoční festivaly v německy mluvících zemích. Dvoutýdenní multižánrový festival má na programu koncerty, taneční představení, filmové projekce a vystoupení nejrůznějších umělců.

Ve vesnici Erl se jednou za šest let konají nejstarší pašijové hry v německy mluvících zemích. Zhruba 600 účinkujících amatérských herců pochází z malé místní komunity. Příští hry se budou konat v roce 2025.

Ve stejném šestiletém intervalu se pašijové hry konají také ve vesnici Thiersee. V současné době již probíhají přípravy na ty nadcházející, které se uskuteční v roce 2022.
 

Tyrolský Velikonoční Festival (Osterfestival Tirol), jehož domovem je Innsbruck a Hall in Tirol, patří mezi nejprestižnější a nejuznávanější…

Přečtěte si vícezobrazit méně

Procesí na Květnou neděli

© Imst Tourismus

Na Květnou neděli mnoho tyrolských komunit organizuje tradiční průvody. Pozoruhodné je zejména procesí v Imstu v tyrolském Oberlandu, kde si mladíci vyrábějí tzv. palmové větve bohatě zdobené olivovými větvičkami, barevnými stužkami a preclíky. Soutěží mezi sebou o nejdelší kousek, přičemž některé výtvory dosahují neskutečných 30 metrů a váží až 300 kg. V průvodu pak působí, jakoby se tyčily téměř k nebi a svou výškou zdatně konkurují zdejší kostelní věži. 
Zajímavý je také průvod v malé obci Thaur nedaleko Innsbrucku, kde podle dávné tradice hraje hlavní roli tzv. palmový osel. Jedná se o dřevěnou skulpturu osla, na kterém sedí postava Ježíše v téměř životní velikosti. Mistrovské řezbářské dílo umístěné na vozíku táhnou mladí ministranti v procesí, které prochází celou obcí a pokračuje až k nádherné kapli Romedi.

Na Květnou neděli mnoho tyrolských komunit organizuje tradiční průvody. Pozoruhodné je zejména procesí v Imstu v tyrolském Oberlandu, kde si mladíci…

Přečtěte si vícezobrazit méně

Jak se vám líbí tento článek?

Chcete dostat odpověď? Pak nám prosím napište pomocí kontaktního formuláře.

nahoru

Newsletter

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru a těšte se na novinky ze srdce Alp!