Velikonoční tradice v Tyrolsku, © Tirol Werbung/Monika Höfler
Velikonoční tradice v Tyrolsku, © Tirol Werbung/Monika Höfler

Velikonoce v Tyrolsku


Velikonoční tradice v Tyrolsku


V Tyrolsku si užijete tradiční oslavy Velikonoc. Velikonoční trhy, pašijové hry a procesí na Květnou neděli jsou běžnou součástí života na vesnicích, ale i ve městech.

Jaro je snad nejkrásnější roční období. Příroda se po dlouhé zimě rozkvete, dny jsou delší a teplejší a všichni se těší na Velikonoční svátky. Velikonoce v Tyrolsku jsou plné tradičnínch oslav a slavností jako jsou pašijové hry, velikonoční trhy nebo procesí na Květnou neděli.

Velikonoční trhy v Tyrolsku


© Innsbruck Tourismus/Alexander Tolmo

Nejhezčí velikonoční trhy v Tyrolsku najdete v Innsbrucku, Hallu a v Kufsteinu. Po lyžování sjeďte do údolí a udělejte si odpočinkovou procházku městem. Na stáncích mají kromě tradiční velikonoční dekorace, také špek, sýry a další výborné tyrolské speciality.  

Velikonoční kulturní akce v Tyrolsku


Velikonoční tradice v Tyrolsku, © Tirol Werbung/Monika Höfler

Tyrolský Velikonoční Festival (Osterfestival Tirol) je jedním z nejprestižnějších a nejuznávanějších velikonočních festivalů v německy mluvících zemích. Koncerty, taneční představení a pašijová hudba jsou každoročně prezentovány během dvou jarních týdnů v Innsbrucku a Hallu.

Každých šest let se ve vesnici Erl konají nejstarší pašijové hry v německy mluvících zemích. Další hry, kterých se vždycky zúčastní kolem 600 amatérských herců z malé místní komunity, se budou konat v roce 2019.

Ve vesnici Thiersee se pašijové hry konají také každých 6 let. V současné době již probíhají přípravy na ty nadcházející, jež se uskuteční v roce 2022.

Procesí na Květnou neděli


© Imst Tourismus

Květná neděle je oslavována tradičními průvody v mnoha tyrolských komunitách. Obzvláště pozoruhodné je procesí v Imstu v tyrolském Oberlandu. Mladíci si zde z olivových větviček, barevných stužek a preclíků vytvoří tzv. palmové větve, se kterými následně prochází vesnicí. Některé výtvory dosahují výšky až 30 metrů, čímž ve velikosti konkurují zdejší kostelní věži. Následně jsou palmové větve seřazeny u zdi poblíž kostela, aby se mohlo soutěžit o nejdelší kousek.

Malá obec Thaur, nacházející se poblíž Innsbrucku, se také může pochlubit dlouhotrvající tradicí. Hlavní roli zde hraje především tzv. palmový osel. Jedná se o vyřezanou dřevěnou postavu Ježíše sedícího na oslovi, která je na čtyřkolovém vozíku tažena přes celou vesnici. Toto procesí vede až ke krásné kapli Romedi.

Nepropásněte: Velikonoční eventy

nahoru
Zpravodaj

Přihlaste se k odběru bezplatného zpravodaje a těšte se na novinky ze srdce Alp.