© TVB Pitztal
© TVB Pitztal

Skialpinismus

Hlubokým sněhem pokryté tyrolské hory lákají každým rokem bezpočet skialpinistů do volné přírody. Sotva může jiná země nabídnout tolik možností pro skialpinismus mnoha různých obtížností, jako země v horách - Tyrolsko. Rozsáhlá nabídka horských chat zajišťuje možnosti k odpočinku či přenocování.

Při skialpinismu zažijete hory z docela jiné stránky. Nedotčená, hlubokým sněhem zasněžená krajina, dojem absolutního ticha a působivé výhledy. Mnohostranná nabídka na jedno, či vícedenní túry je rozšířena o různé noční túry podél sjezdovek. V mnoha regionech můžete nastoupit na skialpinistickou túru se zkušeným, místa znalým horským vůdcem. Kdo vyráží na túru osamoceně, musí sladit svou cestu s aktuální situací, co se sněhu, počasí a lavinového nebezpečí týče. Bezpečnost musí být vždy prioritou. V horách je každý jednotlivý účastník túry zodpovědný za celou skupinu. Ti zodpovědní si s sebou nesou kompletní lavinové vybavení (lavinový vyhledávač, sondu a lopatu) a samozřejmě mobilní telefon. V ideálním případě je skialpinista vybaven ruksakem s airbagem, jež ho v případné lavině drží na jejím povrchu. Při bezplatných SAAC-kurzech (Snow and Avalanche Awareness Camps - tábory sněhového a lavinového povědomí) můžete během vícedenních táborů získat praktické informace a rady pro pohyb mimo udržované stezky. Naučíte se používat potřebná zařízení pod odborným vedením, získáte informace, jak posoudit sněhovou pokrývku, jak vybrat trasu a získat lavinové zpravodajství.

Tajné tipy na skialpinistické túry v Tyrolsku

Počet jednotlivých hor pro skialpinismus je nesmírný, ale existují túry, které ve vás zanechají doživotní vzpomínky.

4 tipy pro začátečníky

  • Urgtalerské hory v regionu Serfaus-Fiss-Ladis nabízí túry obzvláště vhodné pro začátečníky, kteří se chtějí tomuto sportu naučit.
  • Túry s průvodcem, jako je například Schmugglertour vycházející z lyžařského areálu Skigebiet Fiss-Ladis ve směru na Samnau zpřístupní skialpinismus hlavně nováčkům.
  • Skialpinistická túra na Gerlosstein (2 166 m) na Arbiskogelhütte v Zillertalu je díky svému pestrému terénu také vhodná pro začátečníky. Zde se střídají strmé pasáže s pohodlnými úseky
  • Túra Harschbichl u St. Johann in Tirol nabízí snadný úvod do skialpinistického potěšení. Výstup běží kolem sjezdovek. Při pozdějším sjezdu, kdy jsou již lanovky uzavřeny, Vám denně na chatě Jodelalm připraví něco k občerstvení.

4 tipy pro pokročilé

  • Využijete-li lanovek Pitztálského ledovce, přiblížíte se k druhé nejvyšší hoře Tyrolska Wildspitze (3 768 m), kterou budete mít na dosah ruky. Zkušenosti z vysokohorským terénem jsou přesto bezpodmínečně vyžadovány.
  • Také Sellraintal u Innsbrucku nabízí řadu skialpinistických túr. Obzvláště pozoruhodná je trasa na Lampsenspitze (2 875 m). Na šesti velkých naučných tabulích podél trasy na Vás čeká konkrétní procvičování, jež pomáhá skialpinistům přímo na místě poznat teorii, kterou pak lze aplikovat v praxi.
  • Wattental, boční údolí Innu: od chaty Lizumer Hütte se Vám otevírá mnoho zajímavých možností ke skialpinistickým túrám.
  • Z Rofanspitze (2 259 m) v regionu Achensee na Vás čeká neskutečný sjezd, při kterém překonáte více než 1.600 výškových metrů. Oproti tomu si můžete zkrátit výstup o 400 výškových metrů pomocí kabinkové lanovky.  

2 tipy pro vícedenní túry

  • Obzvláštní lahůdkou pro zkušené Skialpinisty je čtyřdenní okruh mezi  Steinberghaus a novou Bambergerhütte v Kitzbühelských Alpách.
  • Ve východním Tyrolsku je pro opravdu fyzický zdatné určena pěti- až šestidenní túra „Hoch Tirol“.  Tato túra Vás povede mimo jiné pod nejvyšší horou Rakouska Großglockner, která má 3 798 metrů.
Skialpinismus

Jak se vám líbí tento článek?

Chcete dostat odpověď? Pak nám prosím napište pomocí kontaktního formuláře.

nahoru

Newsletter

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru a těšte se na novinky ze srdce Alp!