© TVB Pitztal
© TVB Pitztal

Skialpinismus

Zasněžená tyrolská pohoří jsou báječným a prakticky nekonečným hřištěm pro vyznavače skialpinismu. Jen málo míst na této planetě nabízí tak rozmanité trasy mimo upravované sjezdovky, kde si opravdu každý - od úplných začátečníků až po ostřílené experty – najde tu ideální právě pro sebe.

Skialpinismus představuje nejlepší způsob, jak v zimě poznat zblízka majestátný klid, krásu a sílu hor. Nechte daleko za sebou davy na sjezdovkách a vydejte se do volného terénu s průvodcem nebo na vlastní pěst a prožijte dokonalé lyžařské dobrodružství. Skialpinismus se dá provozovat také přímo na sjezdovkách, celá řada tyrolských ski areálů otevírá své svahy pro skialpinisty již v průběhu dne nebo po skončení provozní doby lanovek. Za zmínku stojí také fakt, že množství skialpinistických tras vede kolem útulných horských chat, kde se podává skvělé jídlo a pití.

Pokud se skialpinismem teprve začínáte, pak si v mnoha tyrolských střediscích můžete pronajmout služby průvodce, který vám ukáže cestu na svahy pokryté panensky netknutým prašanem a naučí vás, jak se bezpečně pohybovat ve volném terénu. Vydáte-li se na skialpinistickou túru na vlastní pěst, nebo se skupinkou přátel, mějte na paměti, že skialpinismus mimo lyžařské resorty s sebou vždycky nese různou míru zvládnutelného rizika. A za zvládnutí tohoto rizika jste zodpovědní pouze vy. Nebezpečí lze minimalizovat pečlivým plánováním každého skialpinistického výletu a znalostí zásad bezpečného pohybu ve vysokohorském terénu. Na těchto faktorech závisí nejen vaše bezpečí, ale také bezpečí všech ostatních ve skupině. Standardním požadavkem je absolvování některého z lavinových kurzů a alespoň základní bezpečnostní vybavení (lavinový vysílač, skládací sonda, lopatka) a samozřejmě mobilní telefon s plně nabitou baterií. Důrazně se doporučuje mít s sebou také speciální batoh s airbagem, který výrazně zvyšuje šance na přežití v lavině. Nejlepším způsobem, jak si osvojit základní bezpečnostní pravidla pro lyžování a snowboarding mimo upravené sjezdovky, je zúčastnit se některého z kempů Snow & Avalanche Awareness Camps (SAAC). Tyto vícedenní outdoorové semináře učí základním dovednostem v terénu a lavinovému povědomí.

Skialpinistická dobrodružství pro začátečníky

Začínající skialpinisté najdou v Tyrolsku celou řadu bezpečným tras, na kterých si mohou procvičit své dovednosti. Většina z níže uvedených doporučených túr je nenáročná jak na výstup, tak na sjezd, přičemž těšit se můžete na stejně okouzlující výhledy jako na náročnějších skialpech. Gaishörndl (2615 m) ve Východním Tyrolsku a Grubenkopf (2337 m) ve Stubaiských Alpách jsou dva ideální vrcholy, kam dokážou bez problémů vyšlápnout úplní začátečníci. Myslete však na to, že i začátečníci by měli mít alespoň základní povědomí o lavinách, správné bezpečnostní vybavení a také dobrou celkovou kondici – jenom tak si tyto skialpinistické túry užijí.

Tip 1: Serfaus-Fiss-Ladis

Mezi nejlepší lyžařské túry s průvodcem pro skialpinistické začátečníky, které začínají v lyžařském středisku Serfaus-Fiss-Ladis, je pašerácká trasa přes hranice do švýcarského Samnaun nebo túra do pohoří Urgtal.
Více o túrách v Serfaus-Fiss-Ladis 

Tip 2: Údolí Zillertal

Tato skialpinistická túra na vrchol Gerlosstein (2166 m) až k chatě Arbiskogelhütte v údolí Zillertal vede převážně mírným terénem s jen několika strmějšími úseky. Pozor, trasa je otevřena pouze v určité dny, proto si vždy předem ověřte, jestli na ni můžete vyrazit.
Více o túře v údolí Zillertal

Tip 3: Východní Tyrolsko

Skialpinistická túra na horu Gaishörndl (2615 m) v údolí Villgratental přímo na rakousko-italské hranici je díky dostatečné sněhové pokrývce a mírnému sklonu vhodná pro začátečníky. Obzvláště příjemná bývá na jaře, kdy je sníh o něco měkčí a jihovýchodně orientované svahy se koupou ve slunečních paprscích. Výhledy, které sahají až k Dolomitům a italské vysokohorské vesnici Toblach/Dobbiaco, nemají chybu.
Více o túře ve Východním Tyrolsku

Tip 4: Údolí Wipptal

Túra na horu Grubenkopf v údolí Obernbergtal, které na jihu sousedí s Itálií, překonává od startu až do cíle 887 výškových metrů. První úsek vede podél sáňkařské dráhy a poté k nádhernému jezeru Obernberger See. Obvykle bývají ve sněhu vyšlápnuté stopy, které míří až na vrchol Grubenkopf (2337 m) na hřebeni mezi Rakouskem a Itálií.
Více o túře v údolí Wipptal 

Tip 5: Údolí Alpbachtal

Alpbachtal je pro skialpinismus zemí zaslíbenou - a hora Schatzberg patří mezi nejoblíbenější skialpinistické výletní cíle v tomto kraji. Túra na její vrchol překonává 870 výškových metrů - z Inneralpachu přes Hahnkopf (1902 m) až na Schatzberg (1898 m). Tuto trasu v nádherných Kitzbühelských Alpách lze zpravidla absolvovat i na začátku nebo na konci zimy, kdy není moc sněhu. Zejména si ji užijí snowboardisté používající splitboard.
Více o túře v údolí Alpbachtal

Tip 6: Východní Tyrolsko

Skialpinistická túra na horu Böses Weibele (2521 m) mezi údolími Drautal a Iseltal nabízí fantastické výhledy a navíc je obzvlášť vhodná pro začátečníky nebo méně fyzicky zdatné jedince, protože úvodní úsek lze absolvovat lanovkou Hochsteinbahn. Od její horní stanice pak na vrchol zbývá už jen zhruba 500 výškových metrů. Kdo chce překonat důstojnější výzvu, ten samozřejmě může začít s výstupem u spodní stanice. Trasa vede po úzké lesní stezce zvané Russenweg k chatě Hochsteinhütte (2023 m) - právě zde končí lanovka. Od chaty pokračujte západním směrem na vrchol Böses Weibele. Výhledy na údolí Iseltal a Dolomity jsou přímo okouzlující.
Více o túře ve Východním Tyrolsku 

Tip 7: Údolí Lechtal

Tato velmi oblíbená túra míří na hřeben Kleines Pfuitjöchle. Trasa, která zdolává 990 výškových metrů, je slunečná, nenáročná a nabízí skvělé panoramatické výhledy na okolní Lechtalské Alpy. První úsek vede lesem, pak se před vámi krajina otevře a objeví se volný terén ideální pro lyžování. Svahy jsou orientovány na jih, takže na začátku a na konci sezony zde může být méně sněhu.
Více o túře v údolí Lechtal 
 

Skialpinismus

Jak se vám líbí tento článek?

Chcete dostat odpověď? Pak nám prosím napište pomocí kontaktního formuláře.

nahoru

Newsletter

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru a těšte se na novinky ze srdce Alp!