© Tirol Werbung/Josef Mallaun
© Tirol Werbung/Josef Mallaun

Freeriding v Tyrolsku

Patříte mezi ty, kterým se upravené sjezdovky nezdají dostatečně náročné? Pak budete zaručeně nadšeni, když objevíte adrenalinová dobrodružství na lyžích nebo snowboardu v absolutně nedotčeném horském terénu. Právě tam můžete posunout své zimní zážitky na novou úroveň: freeriding v tyrolských Alpách.

Freeriding je víc než jen fyzická výzva – tato disciplína nabízí opojné zážitky z adrenalinové jízdy, na kterou možná budete vzpomínat celý život. Při freeridingu se pohybujete v místech daleko od sjezdovek, kde si užijete přírodní skoky a extrémně prudké svahy s nejlepším panenským prašanem. Neustále tak můžete posouvat hranice toho, co se dá dělat mimo lyžařská střediska. Abyste však byli schopni bezpečně vyrazit do odlehlých terénů, potřebujete dostatek zkušeností s pohybem ve vysokohorském terénu, vhodné vybavení a také odpovídající lyžařské nebo snowboardové dovednosti.

Základy bezpečného freeridingu

Lyžování a snowboarding ve volném terénu zahrnuje různou míru zvládnutelného rizika. Standardními požadavky je znalost lavinových záchranných technik a správné vybavení, jako je přilba, lavinový vysílač, teleskopická sonda, lopatka a lavinový airbag. Některé tyrolské resorty pořádají speciální freeridové kurzy a kempy SAAC (Snow & Avalanche Awareness Camps), kde se pokročilí lyžaři a snowboardisté seznamují se zásadami při pohybu ve volném terénu a učí se, jak se chovat při jednotlivých stupních lavinového nebezpečí.

Nejlepší tyrolská střediska pro freeridery a lovce prašanu

Serfaus-Fiss-Ladis

Trojice lyžařských středisek Serfaus-Fiss-Ladis, která jsou navzájem propojena lanovkami, nabízí celkem 10 špičkových freeride terénů s množstvím tratí pro jezdce všech úrovní od dětí a začátečníků až po zkušené borce.

St. Anton am Arlberg

St. Anton am Arlberg je skutečným lyžařským rájem. Rozsáhlý ski areál světové třídy s 200 kilometry drsných terénů mimo upravené sjezdovky je ideální pro ty, kteří hledají skutečně extrémní svahy.

Ledovec Stubai

Pokud jde o rozmanitost terénů mimo sjezdovky, pak se ledovci Stubai žádné jiné místo nevyrovná. Místní Powder Department se může pochlubit speciální freeride mapou s třinácti tratěmi včetně GPS souřadnic.

Hochfügen v údolí Zillertal

Velkolepé vysokohorské terény v údolí Zillertal nabízí nespočet příležitostí pro extrémní lyžaře a snowboardisty: více než 300 kilometrů svahů na freeride, nedotčený prašan a stále další a další adrenalin.

Fieberbrunn v údolí Pillerseetal

Fantastická sněhová pokrývka, skvělé terény daleko za hranicemi lyžařského areálu a mezinárodní freeski závody – to vše dělá z Fieberbrunnu neodolatelný cíl pro vyznavače jízdy mimo značené sjezdovky.

To by vás také mohlo zajímat

Jak se vám líbí tento článek?

Chcete dostat odpověď? Pak nám prosím napište pomocí kontaktního formuláře.

nahoru

Newsletter

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru a těšte se na novinky ze srdce Alp!