Orlí stezka etapa O8, © Tirol Werbung/Frank Bauer
Orlí stezka etapa O8, © Tirol Werbung/Frank Bauer
Orlí stezka etapa O8, © Tirol Werbung/Frank Bauer
Orlí stezka etapa O8, © Tirol Werbung/Frank Bauer
Orlí stezka etapa O8, © Tirol Werbung/Frank Bauer
Orlí stezka etapa O8, © Tirol Werbung/Frank Bauer
Údolí Virgental, © Österreich Werbung/Rainer Fehringer
Údolí Virgental, © Österreich Werbung/Rainer Fehringer
Orlí stezka etapa O8: Dorfertal, © Isep Kurg
Orlí stezka etapa O8: Dorfertal, © Isep Kurg
Orlí stezka etapa O8: Dorfertal, © Isep Kurg
Orlí stezka etapa O8: Dorfertal, © Isep Kurg
Orlí stezka etapa O8: Dorfertal, © Isep Kurg
Orlí stezka etapa O8: Dorfertal, © Isep Kurg

O8. etapa Orlí stezky: Kalser Tauernhaus - Stüdlhütte

Také na této etapě Orlí stezky budete putovat pod majestátním Grossglocknerem a rozeklanými štíty vrcholů Zollspitze, Säulspitze, Bretterspitze, Kristallspitze a Kreuzwandspitze. Přírodní síly v této oblasti vytvořily neuvěřitelně krásnou krajinu. Od chaty Kalser Tauernhaus se vine malebná stezka přes zvlněné horské louky v idylickém údolí Dorfertal s chatami Schönebenalm, Bergeralm, Moaebenalm a Moaalm. Krása poklidného údolí ještě více vyniká v kontrastu s dramatickým horským terénem, který se táhne až k obzoru všude kolem. Příjemné chaty podél stezky nabízejí ideální zázemí k zastávkám spojeným s občerstvením a odpočinkem. Cesta postupně stoupá až do údolí Teischnitz, přičemž závěrečný úsek vede po stezce Herrensteig přes vrcholy Figerhorn, Freiwandspitze a Fanotkogel, až nakonec zamíří k chatě Stüdlhütte pod Grossglocknerem.

Pouze na této etapě

Orlí vyhlídka

Mezi obcemi Matrei a Kals je celá řada horských vrcholů, jejichž název obsahuje slovo „Brett" - například Bretterwand a Bretterspitze. Brett v němčině znamená „prkno“ a v tomto případě odkazuje na zdejší typické kolmé břidlicové skály, které připomínají právě hladká prkna.

Orlí zážitek 

Jeden úsek této etapy vede v těsné blízkosti impozantní skalní soutěsky Dabaklamm. Na několika exponovaných místech blízko burácející vody bývá povrch kamenité strmé stezky za deště nebo nepříznivých povětrnostních podmínek nepříjemně kluzký.

Pouze na této etapě Orlí vyhlídka Mezi obcemi Matrei a Kals je celá řada horských vrcholů, jejichž název…

Přečtěte si vícezobrazit méně
otevřít interaktivní mapku

Výchozí bod  

Kalser Tauernhaus

Cílový bod

Stüdlhütte

Pohoří

Délka

14 km

Celková doba chůze

6 h 24 min

Charakteristika

  • Bezbariérové pěší túry
  • Okružní trasa

Obtížnost

středně těžká (červené stezky)

Nadmořská výška

2 800 m 1 610 m

Stoupání (vertikální metry): 1 440 m
Klesání (vertikální metry): 400 m

Kondice*

Technika*

Nejlepší roční období

LED
ÚNO
BŘE
DUB
KVĚ
ČRV

ČRN
SRP
ZÁŘ
ŘÍJ
LIS
PRO

* Jedná se orientační údaje a doporučení. Prosím vezměte v úvahu vaše osobní schopnosti a aktuální počasí. Neručíme za správnost uvedených informací.

Orlí stezka

Toto je etapa Orlí stezky - nejznámější dálkové turistické trasy v Tyrolsku.

Ke stažení

Popis trasy

Start: Kalser Tauernhaus

Od chaty Kalser Tauernhaus míří Orlí stezka směrem na jih přes malebné údolí Dorfertal a mírně dolů po široké cestě k chatě Moaalm. Cestou budete míjet vysokohorské pastviny Rumesoi a Schönebene. Za chatou Bergeralm se dejte vlevo po trase č. 40, která strmě stoupá k chatě Moaalm (1793 m n. m.) vysoko nad obcí Kals. Tento poměrně náročný úsek si vysloužil přezdívku „schody", budete zde potřebovat pevný a jistý krok. Dále sejděte po stejnojmenné silnici (Moaalm) k mostu přes potok Teischnitzbach, kde u mezery v plotu najdete trochu skrytou značku vedoucí do údolí Teischnitztal. V tomto nedotčeném odlehlém údolí se uchovala úžasná divoká krajina. Cesta pokračuje po vysokohorské stezce, která stoupá po pravé straně údolí napříč modřínovými háji. Tato část trasy má tvar smyčky, kterou si však můžete zkrátit – zkratka je strmější, ale kratší a cestou vzhůru několikrát kříží původní stezku. U vrcholu Mauriger Trog (2101 m) cesta vede přes úzkou, 800 m dlouhou skalnatou rokli (2075 m). U vstupu do vysokého údolního žlabu náhorní plošiny Teischnitz nedaleko mostu sledujte značení k chatě Stüdlhütte. Stezka klesá směrem doprava po strmých horských svazích.

Občerstvení: Bergeralm, Moaalm

Po několika minutách chůze dolů uvidíte mezi stromy lesknoucí se hladinu divokého potoka Teischnitzbach a vysoké bloky ledovce Teischnitzkees. Než se z jihu přiblížíte k chatě Stüdlhütte, budete muset překonat několik strmých svahů, strží a žlabů. V závěrečném úseku této východotyrolské etapy Orlí stezky půjdete směrem nahoru, kolem suťových a talových svahů a velkých balvanů, která vám budou cestu stále více komplikovat a zpomalovat vaše tempo. Cíl, chata Stüdlhütte, leží v nadmořské výšce 2802 m v členité kotlině pod vrcholem majestátní hory Großglockner. Můžete se těšit na nádherné výhledy na téměř všechny ledovce a horské vrcholy v oblasti. Podrobný popis této etapy najdete také v knize Osttiroler Wanderbuch od Waltera Maira.

Cíl: Stüdlhütte

Informace k místu

Příjezd

Hledáte nejkratší cestu do místa vaší dovolené? Využijte náš plánovač cesty autem, vlakem, autobusem nebo dokonce letadlem.

Váš cíl: O8. etapa Orlí stezky: Kalser Tauernhaus - Stüdlhütte (47.0713,12.62434)

powered by Rome2Rio

Hledat ubytování

Počet cestujících

Turistika v regionu

Ukázat více +

Jak se vám líbí tento článek?

Chcete dostat odpověď? Pak nám prosím napište pomocí kontaktního formuláře.

nahoru

Newsletter

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru a těšte se na novinky ze srdce Alp!