© Tirol Werbung/Laurin Moser
© Tirol Werbung/Laurin Moser

Zásady bezpečného chování při horské turistice

Na horských túrách je třeba dodržovat základní bezpečnostní zásady, především vybrat vhodnou trasu tak, abyste se vyhnuli nepříjemným překvapením.

Bezpečné chování se netýká pouze vysokohorských dobrodružství. Také stezky v údolí často vedou přes louky, kde se v letních měsících pase dobytek. Krávy jsou sice klidná a přátelská zvířata, ale je důležité procházet kolem nich velkým obloukem. Čím výše v horách, tím větší roli hraje počasí. Nad hranicí lesa jsou turisté vystaveni povětrnostním vlivům podstatně víc než v údolí. Na trasách, které vedou přes ledovec, je často nutné mít s sebou bezpečnostní vybavení a někdy také profesionálního průvodce.      

Stezky v horách jsou podle stupně obtížnosti označeny jako turistické cesty (snadné), horské cesty (středně obtížné až obtížné, dále se dělí na červené a černé) a alpské trasy (velmi obtížné).    

Služby horských vůdců 

Pokud nechcete nic riskovat, vydejte se do hor s profesionálním doprovodem. V Tyrolsku nabízí své služby téměř 2000 horských vůdců, kteří znají každý kout zdejších Alp a mohou vám na zvolené trase dělat společnost.

Před plánováním túry si obstarejte informace u agentury Alpine Auskunft na emailu info@alpine-auskunft.at, nebo telefonicky na čísle  +43.512.587828-0, kde zájemcům ochotně radí horský vůdce a lyžařský instruktor Michael Rutter. Přímo z první ruky tak získáte informace o aktuálních podmínkách, předpovědi počasí, sněhové pokrývce, lavinové situaci i všeobecné tipy jak se v horách chovat bezpečně. Kromě poradenství Michael Rutter také zprostředkuje kontakt na certifikované horské vůdce. 

TURISTICKÉ CESTY

Jsou široké, bez prudkých stoupání a klesání, nevyžadují žádné zvláštní zkušenosti ani speciální vybavení. Pro jejich označení se používá základní žlutá barva a bílý kruh jako ukazatel obtížnosti.  

Pro koho jsou určeny: pro začátečníky a „sváteční“ turisty
Potřebné vybavení: turistická obuv a oblečení odpovídající povětrnostním podmínkám  

ČERVENÉ HORSKÉ CESTY

Středně obtížné stezky, někdy jsou úzké a strmé a mohou na nich být kratší jištěné pěší i lezecké pasáže. Pro jejich označení se používá základní žlutá barva a červený kruh jako ukazatel obtížnosti.  

Pro koho jsou určeny: pro zkušené a fyzicky zdatné turisty se zkušenostmi z hor a jistým krokem
Potřebné vybavení: běžné vybavení do hor  

ČERNÉ HORSKÉ CESTY

Obtížné a úzké stezky, téměř v celé délce strmé často přímo vystavené povětrnostním vlivům. Obsahují delší jištěné pěší a lezecké pasáže. Pro jejich označení se používá základní žlutá barva a černý kruh jako ukazatel obtížnosti. 

Pro koho jsou určeny: pro turisty s jistým krokem, bez závratí, se zkušenostmi z hor a  dobrou kondicí
Potřebné vybavení: horolezecké jistící prostředky   

ALPSKÉ TRASY

Extrémně náročné a exponované stezky ve vysokohorských oblastech s pěšími i pasážemi. Pro jejich označení se používá cedule „Alpine Route“.   

Pro koho jsou určeny: pro turisty bez závratí s bohatými zkušenostmi z hor, vynikající kondicí a jistým krokem
Potřebné vybavení: horolezecké jistící a orientační prostředky

Zásady bezpečného chování

Tyrolská pohoří uchvátí návštěvníky dech beroucími výhledy, majestátními skalními útvary a impozantními kaňony. Počítejte však s tím, že na vysokohorských túrách pocítíte vlivy počasí mnohem intenzivněji a bezprostředněji než dole v údolí.

Předcházet rizikovým situacím v horách pomůže dodržování základních pravidel bezpečného chování a především správné plánování treků a výletů. Rakouský alpský klub proto sestavil deset doporučení pro bezpečnou horskou turistiku, která by měli dodržovat všichni turisté i horolezci.

1. Zdraví má absolutní prioritu: Horská turistika je regulérní vytrvalostní sport s bonusem v podobě zážitků, které přináší pobyt v přírodě. Túry po horách mohou mít pozitivní vliv na tělo i mysl – ovšem jen u těch, kdo jsou v dobré fyzické kondici a mají realistickou představu o svých schopnostech a limitech. Myslete na to, že horská túra pod časovým tlakem, nebo příliš rychlým tempem je kontraproduktivní!

2. Důkladné plánování: Říká se, že dobrý plán zaručí polovinu úspěchu. Turistické mapy, literatura, internet a rady odborníků představují neocenitelnou pomoc při plánování horské túry. Pomohou vám předem zjistit délku, převýšení, obtížnost a podmínky na chystané trase. V případě většího počtu účastníků vždy přizpůsobte plány na výpravu tak, aby trasa vyhovovala nejslabšímu členovi skupiny! Počasí v horách se může změnit neuvěřitelně rychle a vždycky je třeba počítat s rizikovými faktory ve formě nenadálého deště, silného větru a poklesu teploty. Proto je nutné před každou výpravou sledovat předpověď počasí.  

3. Odpovídající vybavení: Na túru do hor se vydejte pouze v případě, že máte odpovídající vybavení! V batohu byste s sebou měli mít vydatnou svačinu, ochranu proti dešti, chladu i slunci, cestovní lékárničku a samozřejmě nabitý mobilní telefon (jednotné číslo tísňového volání v EU je 112). Rychlou pomoc v případě nehody v horách umožňuje přivolat bezplatná aplikace Mountain Rescue Tirol – ideálně si ji do telefonu stáhněte ještě předtím, než vyrazíte na cestu. Mapy v kombinaci s GPS modulem výrazně usnadňují orientaci. Nicméně lépe se samozřejmě šlape s lehkým zavazadlem, a proto batoh nenacpěte k prasknutí zbytečnostmi. Vaše vybavení by vždy mělo odpovídat plánované túře.   

4. Vhodná obuv: Kvalitní trekové boty chrání vaše nohy a zajistí jistější krok. Chození po horách si lépe užijete v lehkých botách, které vám dobře sedí, mají protiskluzovou podrážku a jsou voděodolné. 

5. Koncentrace: Na túře v horách je bezpodmínečně nutné být neustále ve střehu a dávat dobrý pozor na cestu. Nadměrné tempo či únava může nepříznivě ovlivnit vaši chůzi a /nebo koncentraci. Proto je vždy lepší zvolnit a snížit tak riziko úrazu. (Podle statistik je 75 procent „zakopnutí“ důsledkem nedbalosti při chůzi na vyznačených trasách a stezkách – nikoli v otevřeném terénu.)   

6. Držte se vyznačených stezek: Na území Tyrolska je více než 15 000 kilometrů značených turistických stezek, které pravidelně kontrolují a udržují členové ÖAV (Rakouský alpský svaz). Návštěvníci by se měli těchto stezek držet, neodbočovat z nich, nesnažit se hledat zkratky nebo alternativní cesty v terénu bez turistických značek. Kdo se vydá mimo značené stezky, může zabloudit a riskuje nehodu nebo pád ze skály. Lidé často podceňují také nebezpečné prudké srázy se silnou vrstvou starého sněhu. Když si nejste jisti, kudy vede správná cesta, raději se otočte a vraťte!     

7. Pravidelné pauzy: Staré pořekadlo praví, že „kdo odpočívá, ten rezne“. To ovšem rozhodně neplatí v horách. Včasné a pravidelné přestávky při túrách slouží nejen k potřebnému odpočinku, navíc umožňují v klidu vnímat okolní přírodu a více se věnovat ostatním členům výpravy. Kromě toho lidské tělo potřebuje pravidelný přísun jídla a pití, aby dokázalo udržet výkon a koncentraci. Perfektním občerstvením na horskou túru, které nejlépe zažene hlad, jsou energetické tyčinky, sušené ovoce a sušenky. Na žízeň jsou ideální izotonické nápoje.   

8. S dětmi zodpovědně: Chození po horách je skvělá zábava a dobrodružství pro děti – avšak pouze za předpokladu, že zvolíte zajímavou a vhodnou trasu, která odpovídá jejich fyzické kondici. Děti se nestarají o výškové metry a překonané vzdálenosti – mnohem víc ocení různorodost stezky a příležitost něco po cestě zkoumat. Na nebezpečných úsecích musí dětem bezpodmínečně pomáhat zkušený dospělý a to tak, že se vždy plně věnuje jednomu dítěti – pokud je dětí víc, pak s nimi dospělý rizikovou pasáž přejde postupně. Dlouhé a náročné túry, které vyžadují dlouhodobou koncentraci, pro děti nejsou vhodné. Při plánování treků s dětmi se řiďte pravidlem, že méně je někdy více.      

9. Malé skupiny: Túry v malé skupině umožňují větší flexibilitu a účastníci si mohou lépe navzájem pomáhat. To však platí jen za předpokladu, že skupina zůstane pohromadě a svůj cíl naplánuje tak, aby odpovídal schopnostem nejslabšího účastníka výpravy. Je také vhodné informovat své přátele či blízké o chystaném výletu, zvolené trase a předpokládané hodině návratu. Pokud na túru vyrážíte sami, buďte obzvlášť opatrní: i malá nehoda vás může dostat do extrémně nebezpečné situace. (případně využijte aplikaci Mountain Rescue Tirol)                             

10. Respekt k přírodě: Tím nejlákavějším na turistice v Alpách je unikátní nedotčená vysokohorská krajina. Proto prosím v horách nenechávejte žádné odpadky, nehlučte, pohybujte se jen po značených stezkách, nerušte volně žijící ani pasoucí se zvířata a respektujte chráněná území. Do mnoha oblastí v horách vedou linky veřejné dopravy, případně lze pro cestu sdílet automobil.

Jak se chovat v blízkosti zvířat #1
Jak se chovat v blízkosti zvířat #2
Jak se chovat v blízkosti zvířat #3
Jak se chovat v blízkosti zvířat #4
Jak se chovat v blízkosti zvířat #5
 , © Landwirtschaftskammer Tirol
Tip číslo jedna

Nedotýkejte se pasoucích se zvířat, nesnažte se je krmit a udržujte od nich bezpečnost vzdálenost.

© Landwirtschaftskammer Tirol
Správné chování (2. část)

Chovejte se klidně. Nevylekejte pasoucí se dobytek.

© Landwirtschaftskammer Tirol
Správné chování (3. část)

Krávy vždy chrání svá telata. Za žádných okolností se k nim nepřibližujte se psy.

© Landwirtschaftskammer Tirol
Správné chování (4. část)

Mějte psy pod dohledem a veďte je na krátkém vodítku. Pokud máte pocit, že budete napadeni, ihned vodítko odepněte.

© Landwirtschaftskammer Tirol
Správné chování (5. část)

Když přecházíte přes louky a pastviny, vždy se pohybujte výhradně po vyznačených stezkách.

© Landwirtschaftskammer Tirol
Správné chování (6. část)

Pokud na stezce stojí zvíře, obejděte ho širokým obloukem.

© Landwirtschaftskammer Tirol
Správné chování (7. část)

Přiblíží-li se k vám zvíře, zůstaňte v klidu, neotáčejte se k němu zády a pomalu odejděte pryč.

© Landwirtschaftskammer Tirol
Správné chování (8. část)

Pokud si všimnete, že se zvířata začínají chovat nervózně, rychle avšak zároveň klidně z pastviny odejděte.

© Landwirtschaftskammer Tirol
Správné chování (9. část)

Nelezte přes ploty. Pokud je v plotu branka, použijte ji! Pak za sebou branku důkladně zavřete a rychle avšak zároveň klidně přejděte přes pastvinu.

Jak se vám líbí tento článek?

Chcete dostat odpověď? Pak nám prosím napište pomocí kontaktního formuláře.

nahoru

Newsletter

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru a těšte se na novinky ze srdce Alp!