© Tirol Werbung/Laurin Moser
© Tirol Werbung/Laurin Moser

Klasifikace turistických a horských cest


Přidat k průvodci Turistické cesty se podle stupně obtížnosti dělí na: turistické cesty (lehké), horské cesty (středně těžké až těžké) a alpinské trasy (velmi těžké).

Vedle jednotného značení a značení cest jsou turistické cesty v zásadě rozděleny do tří stupňů obtížnosti: turistické cesty, horské cesty a alpinské trasy. Klasifikace etap se přitom orientuje podle konceptu tyrolských turistických a horských cest země Tyrolska.

Klasifikace cest

TURISTICKÉ CESTY jsou zde pro všechny: na nich se nepředpokládají ani horské zkušenosti ani speciální vybavení.  Cesty jsou široké a bez významnějšího stoupání nebo klesání. Označení se dodržuje v základní žluté barvě a jsou označeny bílým kruhem jako ukazatelem obtížnosti.

Pro koho? Pro začátečníky a turisty

Předpoklad. Sportovní boty a oblečení odpovídající povětrnostním podmínkám

ČERVENÉ HORSKÉ CESTY jsou středně těžké: Některé úzké a strmé, ale na turisty čekají jištěné pěší a lezecké pasáže. Odpovídající značení je ve žluté základní barvě a má červený kruh jako ukazatel obtížnosti.

Pro koho? Pro zkušené horské turisty s jistotou kroku

Předpoklad. Dobrá tělesná zdatnost, horské zkušenosti a vybavení do hor

ČERNÉ HORSKÉ CESTY jsou úzké, téměř v celé délce strmé a často exponované cesty. Ten, kdo se vydá na černou horskou cestu, musí počítat s delšími jištěnými pěšími a lezeckými pasážemi. Černé horské cesty jsou označeny na žlutých základních ukazatelích černým kruhem jako ukazatelem obtížnosti.

Pro koho?  Pro zkušené alpinské horolezce s jistotou kroku a bez závratí

Předpoklad. Velmi dobrá tělesná zdatnost, alpinské zkušenosti a vybavení do hor, včetně alpinských jistících prostředků, dobré povětrnostní podmínky

ALPINSKÉ  TRASY  jsou velmi obtížné a ne pro každého. Nacházejí se ve vysokoalpinských oblastech, jsou exponované a mají nezajištěné pěší a lezecké pasáže. Na možnost zřícení se je důrazně upozorněno, protože na alpinských trasách hrozí místy nebezpečí uklouznutí. Značení cesty má nápis „Alpine Route“ (alpinská trasa) jako ukazatel obtížnosti.

Pro koho? Pro zkušené alpinské horolezce s jistotou kroku a bez závratí

Předpoklad. Vynikající tělesná zdatnost, rozsáhlé horské zkušenosti, alpinské horolezecké vybavení, jistící a orientační prostředky, dobré povětrnostní podmínky

Tyrolský horský sportovní vůdce & alpinské informace: na bezpečné straně

S profesionálním doprovodem se jde na jistotu: Kolem 1.200 turistických horských vůdců a více jak 700 špičkově vyškolených horských vůdců jsou v Tyrolsku k dispozici a poskytují maximální bezpečnost v horách. Tyrolští sportovní horští vůdci znají každý kout v tyrolských horách a doprovázejí turisty a horolezce na jejich túrách alpinských horským světem. Starají se o to, aby každý došel na vrchol bezpečně.

Kdo se chce ponořit do alpinského potěšení z hor, může si dopředu obstarat všechny podstatné informace u Alpine Auskunft (Alpinské informace).  Horský a lyžařský vůdce Michael Rutter podává informace na telefonním čísle  +43.512.587828-0 nebo mailem info@alpine-auskunft.at  o podmínkách na horách, aktuálním výhledu počasí, sněhové pokrývce nebo lavinové situaci a stejně tak tipy o všeobecné bezpečnosti na horách. Vedle poradenství zprostředkuje také rád spojení na horského sportovního vůdce se státní zkouškou, který Vás profesionálně doprovodí na Vaší túře.

Správné chování na horách

Při turistice pociťujete vlivy počasí mnohem silněji a bezprostředněji jak dole v údolí. Správné plánování túry a dodržení důležitých pravidel chování zvyšuje značně bezpečnost na horách. Aby turisté a horolezci byli na cestách v horském světě v bezpečí, existuje 10 doporučení pro bezpečnou horskou turistiku od Rakouského alpského spolku.

10 doporučení alpského spolku si můžete přečíst v našem blogu nebo zde zdarma stáhnout ve formátu PDF případně si je objednat za 1,20 Euro (90 centů pro členy OeAV): www.alpenverein.at

Správné chování s pasoucími se hospodářskými zvířaty

Salaš není žádná zoologická zahrada, kde můžete hladit zvířata. S několika jednoduchými pravidly chování se můžete vyhnout nebezpečným situacím mezi turisty a pasoucím se dobytkem.

Safety Guide #1
Safety Guide #2
Safety Guide #3
Safety Guide #4
Safety Guide #5
nahoru
Zpravodaj

Přihlaste se k odběru našeho zpravodaje a těšte se na novinky ze srdce Alp!