James Bond v Tyrolsku, © 2015 Sony Pictures Releasing GmbH
James Bond v Tyrolsku, © 2015 Sony Pictures Releasing GmbH

James Bond v Tyrolsku

007 v Sölden

24. James-Bond-film je jen pro silné nervy – odehrává se před kulisou hor Ötztálských Alp ve městě Sölden a ve vesniččce Obertilliach ve Východním Tyrolsku.

Nejvýše položená silnice Alp. Horská stanice z opracované ocele. Horská restaurace ve tvaru kostky ledy. Jedním slovem: Sölden. V lyžařském středisku Ötztálských Alp končila honička filmařů bondovky za perfektním místem pro natáčení akčních scén nového James Bond filmu. „Spectre“ – „strašidlo“, má být lepší než „Skyfall“, co-producent Gregg Wilson chtěl divákům nabídnout „naprosto šílenou scénku“, jak řekl na setu. A po ukončené práci v nadmořské výšce 3.048 metrů si liboval: „Bude to spektakulární. Tyrolsko má vše, co jsme potřebovali, abychom natočili takové scénky“.
Dennis Gassner, produkční designer a hledač lokací měl radost, že se bude pokračovat v natáčení typických vzrušujících scének pro bondovky: „Co by mělo být vzrušující, než být úplně nahoře, on top of the world?“ Za to, že se ale tajný agent dostal až na horu Gaislachkogl, je třeba poděkovat nasazení pana Jakoba Falknera z Tyrolska. Ředitel lanových drah Söldner Bergbahnen uslyšel v dubnu 2014 na jedné akci, že produkční firma bondovky zvažuje natáčení filmu v Sölden. Od té doby začala Falknerova osobní tajná mise 007: dostat 24. bondovku do horského světa Tyrolska. Falkner ji pojmenoval „B 24“. Přes rakouskou filmovou komisi „Location Austria“, informační organizaci pro filmové produkce a natáčení v Rakousku, došlo k prvnímu kontaktu. Za pověření jeho kolegů z kanceláře cestovního ruchu se vydal do Londýna. Jeho úkol: přesvědčit zodpovědné o definitivním zájmu místních na tom, aby se točilo v Tyrolsku: „ Místo je lehce dosažitelné, logistika vynikající a panorama nádherné“. Jeden problém tu ale byl: v zimě je silnice na ledovci běžně zavřená. Nebezpečí lavin. Není možné vystavit turisty tomuto nebezpečí a tedy ani Daniela Craiga.

Nazpět v Sölden, shromáždil Falkner okolo sebe malý tým, nikdo se neměl dozvědět o misi B 24. O něco později bylo pak oficiálně oznámeno, o čem už média spekulovala déle: Sölden bude místem natáčení bondovky. V prosinci 2014 udělal filmový tým první zkušební záběry. Falkner musel položit jen jednu podmínku: „Bezpečnost je na prvním místě!“ Ale silnice mohla být otevřena. A tak padla v lednu 2015 klapka pro „first unit“ s hercem Daniele Craigem v hlavní roli, Bond-Girl Léa Seydoux a „Mr. Hinx“ Dave Bautista, v únoru pokračovalo natáčení s kaskadéry. Po třech týdnech natáčení byly scénky s honičkami aut a přestřelkami před bílou kulisou hor hotovy. Některé akční scénky byly dodělány v Londýně: ve stejně postaveném „Ice Q“. Ve filmu nerozeznáte padělek od originálu.

Obertilliach: vesnička s 687 obyvateli plus 1 tajným agentem

Také Obertilliach byl zvolen místem natáčení pro film „Spectre“. Filmový tým přicestoval se sportovním letadlem a chatkou ze Štýrska do vesničky ve Východním Tyrolsku. Obyvatelé z Obertilliach nazvali chatku „Bond-Haus“. Tato byla ve Štýrsku rozložena a opět postavena na vrchním kraji sjezdovky v lyžařském středisku Golzentipp. Dohromady se natáčelo pro „Spectre“ na čtyřech místech v Obertilliach. Pro natáčení scén v domečku a okolo „Bond-Haus“ a na sjezdovce byl přítomen i herec v hlavní roli Daniel Craig uprostřed ledna 2015. Dalším místem natáčení byl památkou chráněný střed vesničky Obertilliach. „Kvůli historickému jádru vesnice za námi filmový tým vůbec přišel“, vypráví starosta vesnice Matthias Scherer. Věděl od března 2014, že se Obertilliach nachází v užším výběru. Brzy se dozvěděl: „Jestli je obec srozuměna, nebude filmový tým hledat alternativy“. Scherer se chytil šance: „Mně bylo jasné – toho se musím chytit. Takové natáčení je jako hlavní výhra v loterii pro cestovní ruch naší obce“. Přípravné práce začaly ještě na začátku září 2014. Aby střed vesnice vypadal opravdu jako v zimě, byl dovezen extra sníh. V lednu pokračovalo natáčení na sjezdovce, při čemž musel být na dva dny zastaven provoz pro veřejnost. Napínavé to bylo také na okraji lesa vedle lyžařského střediska Golzentipp. Tady došlo k honičce se sportovním letadlem. „Minulou zimu došlo k přestavbě nadzemního elektrického vedení vedením pod zemí, protože pod váhou sněhu docházelo často k přerušení dodání elektřiny“, vypráví starosta Scherer o těchto – sice ne pro natáčení plánovaných, ale přece jenom praktických přípravných pracích. Pan Scherer má stejný názor jako zodpovědní ve městě Sölden: spolupráce byla velmi příjemná a naprosto nekomplikovaná a především podstatně méně formální než by se dalo očekávat. Počáteční pochyby ze strany občanů a vedení vesnice se brzy rozptýlily, zdůrazňuje starosta a dodává: „Produkční firma se velmi snažila, aby vyhověla místním obyvatelům. To bylo velmi profesionální“. A nakonec asi taky velmi vzrušující pro obyvatele Obertilliachu. Jeden britský tajný agent v malé vesničce Východního Tyrolska se 687 obyvateli – to se nestává každý den.

Fakta o natáčení bondovky v Tyrolsku

• 8,9 miliónů Euro na straně příjmů v Tyrolsku (ubytování, strava, doprava, nájem, gáže a ostatní)
• 31 dnů natáčení v Tyrolsku
• 30.000 přenocování filmového týmu v Tyrolsku
• 600 spolupracujících na filmu v mezinárodní posádce
• 250 spolupracujících na filmu z Rakouska popř. Tyrolska
• 210 dodávajících firem z Rakouska popř. Tyrolska
• 130 miliónů návštěvníků zaznamenal poslední film „SKYFALL“. Produkční firma počítá s ještě více návštěvníky filmu „SPECTRE“

nahoru
Zpravodaj

Přihlaste se k odběru našeho zpravodaje a těšte se na novinky ze srdce Alp!