© Tirol Werbung/Robert Pupeter
© Tirol Werbung/Robert Pupeter

Snídaně na vrcholku


Čerstvý domácí chléb, káva, marmelády, domácí sýr a jedinečné výhledy. Pěšky na chatu nebo si vyjet lanovkou nahoru podívat se na východ slunce – v Tyrolsku zažijí hosté i domácí nezapomenutelné chvilky ve výšce a proč to nespojit se snídaní. Někde se můžete dokonce nasnídat i v lanovce.

Snídaně s pohledem na Innsbruck

V časných ranních hodinách za východu slunce začíná výstup na horu Rangger Köpfl každý pátek mezi 13. červnem a 19. zářím. Zatímco dole město Innsbruck a jeho okolí teprve vstává, vy si můžete užít snídani s nádherným výhledem a pohostinností. Vysoko nad údolím Inntal jste tak první, kdo si dá hrneček kávy. Snídaně na návštěvníky čeká také na Seegrube, na kterou se lehce dostaneme lanovkou Nordkettenbahn, ke které dojdeme pěšky za pár minut z centra města. Zde nás zvou každou neděli k snídani s výhledem, v červenci a srpnu dokonce s odpočinkovou jazzovou hudbou. Výjezd lanovkou je do deseti hodin slevněný, sportovci mohou vyjet na horském kole nebo vyjít pěšky.

Posnídat v regionu Wilder Kaiser

V prázdninovém regionu Wilder Kaiser vás zve více než 20 chat ke zvláštnímu zážitku. „ Kombinace prvních slunečních paprsků, ještě nočního vzduchu a tyrolských specialit po namáhavém výstupu – krásněji den nemůže začít “, říká Bettina Erber, pracovnice informačního centra Wilder Kaiser. Na mnoha chatách se nabízí domácí dobroty jako čerstvý domácí selský chléb, doma dělané marmelády, jogurty, pomazánky, sýr či bylinkový čaj. „Pro majitele chat je to samozřejmé nabízet snídani v regionálním stylu, tzn. tradičně a s výrobky, se kterými sami vyrostli“, říká Erber. Okolo osmé se otevřou dveře chat. Kdo chce přijít jako první, musí si přivstat, hosté, kteří příjdou později, dostanou snídani do deseti hodin. Někdy je také možné na chatě přespat a nebo vyjet nahoru hned první lanovkou jako např. lanovkou Hochsöll v devět hodin. Ke společnému výstupu na snídani zve horský vůdce Rudi každou středu v 7.30. Chata Obere Regalm u Going je jeho cílem a bio snídaně od selky Anni vás určitě odškodní za námahu.

Snídaně na vrcholcích u města Kufstein

Z města Kufstein nás v přírodní chráněné oblasti Kaisertal dělí přesně 282 širokých schodů od vynikající snídaně. Ve Veiten – na statku Pfandlhof či na salaši Rietzaualm se již velmi brzy ráno podává regionální snídaně pro hladové. Horská snídaně vás očekává na chatách Pendling a Kala-Alm. K oběma chatám se dostanete pěšky z Thiersee. Ve Weinberghaus na Kufsteiner Stadtberg, v hostinci Stallhäusl u Bad Häring a na salaši Aschinger Alm u Ebbs zažijí ti, co rádi brzy vstávají také chutný začátek dne.

Oceněný sýr ze salaše

Domácí selský chléb, míchaná vajíčka, domácí marmelády, med a sýr – kdo se přihlásí na snídani k Robinovi und Kristele Silberbergerovým, nebude litovat. Od června do září obhaspodařuje rodina Silberbergerových salaš Farnkaseralm u Auffach ve Wildschönau. Výstup k této idylce trvá necelou hodinu. Potom můžete pokračovat k salaši Schönanger Alm, kde vám hospodář a výrobce sýru pan Johann Schönauer nabídne své oceněné druhy sýru. Velmi pohodlně se dá nasnídat ve Wildschönau na chatě Norderbergalm, která je dosažitelná lanovkou, jakožto i na chatě Neuhögenalm, ke které se dá dojít pěšky či dojet na koni.

Začít den s hudbou

Každou první neděli v měsící od června do října se koná na chatě Stabalm v přírodní chráněné oblasti Lechtal brunch. Se živou hudbou si můžete užít horskou snídani a panorama. Každé úterý nabízí v údolí Lechtal chata Sonnalm na hoře Jöchelspitze horskou snídani. Výstup trvá 1,5 až dvě hodiny. Alternativně je možné vyjet už od osmi hodin lanovkou.

Lanovkou na snídani nebo se nasnídat v lanovce

Ti, co rádi vstávají velmi brzy , si příjdou na své v oblasti Tiroler Zugspitzarena a v  Mayrhofenu. Lanovky zde začínají svůj provoz každý čtvrtek a každou neděli v létě už v pět hodin ráno! Tak se vám nemůže stát, že propásnete východ slunce. Lanovka Schönjochbahn u Fiss začíná svoji první jízdu také před prvními slunečními paprsky. Po vedené túře v ranním svítaní ke kříži na vrcholku na vás čeká v panoramatické restauraci „BergDiamant“ vydatná snídaně. A velkým zážitkem je také jízda lanovkou Fisser Genussgondel –zde jedete pohodlně dvakrát lanovkou nahoru a dolů a během jízdy si pochutnáte na sektu, lososu, čerstvém chlebu a vajíčkách.

Výstup na snídani za východu slunce

V údolí Pillerseetal můžete za východu sluce putovat za snídaní. V pět hodin ráno začíná výstup k chatě Durchkaseralm a na Windbühel. Na chatě Ambachalm dostanete pak domácí chléb, sýr, marmeládu a jiné dobroty, které změní tyrolskou horskou snídani v nezapomenutelný zážitek.

nahoru
Zpravodaj

Přihlaste se k odběru našeho zpravodaje a těšte se na novinky ze srdce Alp!