© Tirol Werbung / Aichner Bernhard
© Tirol Werbung / Aichner Bernhard

Masopustní průvody maškar


Karnevalová sezóna patří mezi nejvýznamnější lidové události Tyrolska. Nikde jinde nenajdete tolik rozmanitých a hluboce zakořeněných karnevalových tradic. Slavnostní průvody maškar zde reprezentují symbolický boj mezi zimou a jarem. Jinými slovy se oslavuje změna sezóny ze zimy na jaro. V dřívějších dobách totiž bylo jaro obdobím naděje a jarní festivaly tak vznikly jako radostné oslavy znovuzrození přírody po tuhé zimě.

Během spousty akcí, které se po celém Tyrolsku konají, jsou k vidění barevně zdobené vozy a především různorodé (ručně vyřezávané) masky. Všechny akce jsou navíc doprovázeny zpěvem a tancem. Pokud se tak budete nacházet v Tyrolsku během karnevalové sezóny, rozhodně si některou z událostí nenechte ujít. Mějte ovšem na paměti, že se kvůli náročným přípravám průvody konají v intervalu 3, 4 nebo 5 let.

Průvod Schemenlaufen v Imstu


© Tirol Werbung/Bernhard Aichner

Kolem devíti stovek mužů se zúčastní slavného průvodu Schemenlaufen v Imstu, který je největším v Tyrolsku a jedním z nejvýznamnějších v celých Alpách. Této ojedinělé podívané předcházejí měsíce a měsíce náročných příprav. Hlavními postavami festivalu jsou Roller a Scheller. Jeden symbolizuje mladistvou eleganci a sílu, druhý nosí vrásčitou masku a 8 ručně kovaných zvonů. Kromě nich se v
přehlídce předvedou masky čarodějnic nebo medvědů. Průvod Schemenlaufen se koná každé čtyři roky a díky své unikátnosti byl v roce 2012 prohlášen za světové kulturní dědictví UNESCO. Dva roky před hlavní událostí se v Imstu koná Buabefasnacht (karneval chlapců), kde se v převlecích předvede kolem 400 mladých chlapců ve věku od 6 do 16 let.


Nadcházející termíny:
4. únor 2018 - Průvod chlapců Buabefasnacht
9. únor 2020 - Hlavní průvod Schemenlaufen

Průvod Schellerlaufen v Nassereithu


© Fasnachtskomitee Nassereith

Vesnička Nassereith slaví rozloučení se zimou jako Schellerlaufen. Vrcholem této tradiční akce jesouboj mezi medvědem a bojovníkem. Medvěd znázorňuje jaro, bojovník naopak zimu. Kromě nich se na festivalu představují postavy v převlecích metaře nebo zvoníka. Všechny postavy přijedou v krásně vyzdobených vozech a mají na sobě hedvábné róby v barokním a rokokovém stylu. Průvod Schellerlaufen se koná každé 3 roky a je také zařazen do seznamu světového kulturního dědictví
UNESCO.

Nadcházející termíny:
17. únor 2019

Průvod Schleicherlaufen v Telfsu


© Tirol Werbung/Bernhard Aichner

Každých pět let se v Telfsu šíří "karnevalová horečka". Během ní městem prochází kolem 40 účastníků zvaných "Schleicher". Jedná se většinou o muže, kteří mají na hlavách individuálně navržené klobouky dosahujících hmotnosti až 8 kg a výšky 1 metru. V této unikátnosti spočítá největší rozdíl mezi průvodem v Telfsu a jinými karnevalovými průvody ve zbytku země. Stejně jako předchozí dva průvody, i Schleicherlaufen byl v roce 2010 prohlášen za světové kulturní dědictví UNESCO.

Nadcházející termíny:

2. únor 2020

Průvod v okolí Innsbrucku a Hallu


© Tirol Werbung/Bernhard Aichner

Další tyrolský karnevalový zvyk, hluboce zakořeněný tradicí, zahrnuje pochod s názvem "Muller und Matschgererwesen", který je obzvláště populární v bližším okolí Innsbrucku. Konkrétně prochází vesnicemi Mühlau, Arzl, Rum, Thaur a Absam. Často v mrazivých teplotách se shromažďuje veliký dav maškar, aby se následně předvedl tisícům nadšených obyvatel. Obleky účastníků hýří různými barvami, čímž představují jednotlivé roční období. Úder do ramena od některé z postav Mullerů a Matschgernů znamená štěstí a plodnost.

 

Nadcházející termíny:

4. únor 2018 - průvod v Thauru

únor 2019 - průvod v Rumu

16. únor 2020 - průvod v Milsu

Průvod Blochziehen ve Fissu


© Andreas Kirschner

Slavnosti "Blochziehen" ve vesnici Fiss patří mezi nejoriginálnější v celém Tyrolsku.  Místní občané se na ně můžou těšit každé čtyři roky. Zdejší zvyk je hluboce zakořeněný v tradici, protože pochází už z doby středověku. Základním prvkem celého průvodu je tzv. "Bloch" - impozantní, 30 metrů dlouhý, borovicový kmen, který je táhnut vesnicí maskovanými účastníky. Táhnutí stromu symbolizuje rozrytí půdy, aby se na ní mohlo na jaře zasít. Slavnosti Blochziehen většinou pokračují až do pozdního odpoledne a končí veřejnou dražbou tohoto cenného borového dřeva.

 

Nadcházející termíny:

28. leden 2018 – Průvod Blochziehen

Slavnosti Wampelerreiten v Axams


© Fasnachtsverein Axams

Malá vesnice Axams, nacházející se poblíž Innsbrucku, je proslavená každoročními slavnostmi s názvem "Wampelerreiten". Mladí muži, oblečení do bílých košilí vycpaných senem, zde pochodují po vesnici a čekají na boj. K němu je vyzvou tzv. jezdci, kteří jim chtějí bílé košile zašpinit. Čím čistější košile zůstanou, tím bohatší pak bude sklizeň. V přeneseném významu to tak opět symbolizuje boj mezi zimou a jarem. Slavnosti Wampelerreiten se každoročně konají na tučný čtvrtek.

 

Nadcházející termíny:

8. únor 2018 – slavnosti Wampelerreiten

únor 2019 – karnevalový průvod v Axams

 

nahoru
Zpravodaj

Přihlaste se k odběru bezplatného zpravodaje a těšte se na novinky ze srdce Alp.

Live Chat
Live Chat