© Archiv TVB TirolWest, Stefan Ostermann
© Archiv TVB TirolWest, Stefan Ostermann

Stanzské švestky

Prosluněné jižní svahy v nadmořské výšce kolem 1000 m v regionu vesnic Stanz, Grins a Pians jsou domovem švestkových alejí, z nichž pochází vynikající sladké a voňavé švestky.

Již od časného jara až do pozdního léta nabízí místní švestkové stromy nevšední podívanou. Na jaře uchvátí návštěvníky sněhově bílými zářícími květy, v létě jsou pak větve kolem dokola obaleny baculatými, tmavě modrými plody. Teplý vítr (tzv. fén), bezpočet hodin slunečního svitu a suché alpské klima dohromady vytvářejí ideální podmínky pro pěstování skvělých sladkých švestek s plným aroma. 

Zdejší švestky chutnají nejlépe bez jakékoli úpravy, ale používají se také na výrobu džemů a marmelád, do ovocných knedlíků a koláčů, chutney, želé a různých ovocných zákusků. Kromě toho se z nich pálí skvělé destiláty a likéry. 

Čistá, delikátní a neochucená pálenka se dodnes vyrábí ručně a jen v malých dávkách. Pokud se chcete o procesu vzniku švestkové pálenky dozvědět víc, pak jste na správném místě: Stanz je totiž považován za nejstarší lihovarnickou vesnici v Rakousku a na zdejších 150 domácností připadá neskutečných 65 palíren! Některé z nich nabízejí komentované prohlídky, která vás zasvětí do tajů pálení i bohaté historie tohoto kraje. 
 

nahoru
Zpravodaj

Přihlaste se k odběru našeho zpravodaje a těšte se na novinky ze srdce Alp!