romantická jízda z města Innsbruck do obce Fulpmes v údolí Stubaital: zde jede tramvaj přes krásné louky tzv. Telfer Wiesen. V pozadí je vidět zasněžený vrchol Patscherkofel. , © Haisjackl
romantická jízda z města Innsbruck do obce Fulpmes v údolí Stubaital: zde jede tramvaj přes krásné louky tzv. Telfer Wiesen. V pozadí je vidět zasněžený vrchol Patscherkofel. , © Haisjackl

Tramvají & autobusem do hor nejhezčí výletní cíle v Tyrolsku


Doprava veřejnými prostředky v Tyrolsku je jednoduchá, protože většina údolí je výhodně napojena na infrastrukturu. Pozitivním efektem je, že při jízdě můžete navázat kontakt s místními. Ať tramvají, autobusem nebo vlakem: zde najdete nejlepší spojení veřejnými prostředky v Tyrolsku.

Tramvají číslo 6 z Innsbrucku do Igls


Z Innsbrucku tramvají do zeleně: „Waldstraßenbahn“ tedy „lesní tramvaj“ popř. linka 6 z Innsbrucku do Igls , © IVB

Tramvajová linka číslo 6 dopravní společnosti Innsbrucker Verkehrsbetriebe je v provozu již od roku 1900 a protože vede z velké části lesem je nazývána místními „Waldstraßenbahn“ tedy „lesní tramvaj“. Trasa vede z hlavního města Innsbruck nahoru do bývalého lázeňského letoviska Igls. Od zastávky u skokanského můstku „Bergisel“ u kláštera Wilten vyjíždí tramvaj z města do hustých smrkových lesů, okolo zámku Ambras a přes zelené louky do Igls. Po příjezdu do Igls navrhujeme příjemnou procházku městečkem Igls k jezeru Lanser See, kde můžete navštívit restauraci u jezera, anebo se v horkých dnech ochladit skokem do jezera. Kousek od jezera se nachází zastávka tramvaje „Lanser See“, odkud se tramvají opět dostanete pohodlně nazpět do města.

 

 • Trasa: Innsbruck (zastávka „Bergisel“ u kláštera Wiltener Basilika) – Aldrans – Lans – Igls
 • Jízdní řád: o prázdninách každou hodinu (zde jízdní plán)
 • Doba jízdy: 20 minut jedna trasa
 • Cena: 5,80 euro denní lístek (Innsbruck a okolí)
 • Zážitky na trase: jezero Lanser See (procházka nebo koupání), návštěva zámku Ambras, procházka v Igls
 • Více informací: www.ivb.at

Tramvají STB do údolí Stubaital


romantická jízda z města Innsbruck do obce Fulpmes v údolí Stubaital: zde jede tramvaj přes krásné louky tzv. Telfer Wiesen. V pozadí je vidět zasněžený vrchol Patscherkofel. , © Haisjackl

Podobně jako z Innsbrucku do Igls lze dojet tramvají Stubaitalbahn STB z Innsbrucku do obce Fulpmes v údolí Stubaital. Z města vyjíždí tramvaj směrem do Itálie k hraničnímu přechodu Brenner, později odbočuje doprava a jede malebnými obcemi Natters a Mutters. Zde tramvaj projede nejprve údolí Wipptal, později Stubaital. Jízda nabízí pohledy na skokanský můstek Bergisel, soutěsku Sillschlucht, známý most Europabrücke nebo na „altář Tyrolska“, horu Serles. Že podél trasy uvidíte krávy a ovce na pastvě je jasné. S trochou štěstí uvidíte i srnce a jinou divokou zvěř. Naprostá idylka.

 

 • Trasa: Innsbruck (více zastávek) – Natters – Mutters – Telfes i. St. – Fulpmes
 • Jízdní řád: každou hodinu (do obce Mutters každou půlhodinu)
 • Doba jízdy: 1 hodina jedna cesta
 • cena: 6,30 euro jedna cesta
 • Zážitky na trase: Procházka po loukách Telfer Wiesen, např. od zastávky Fulpmes až k Gröbenhof. Trasa je dobře popsaná a trvá asi 30 minut. Panoramatická cesta je vhodná i pro kočárky. Hostinec Gröbenhof je vynikající restaurace s místními specialitami a krásnou slunečnou terasou.
 • Více informací: www.ivb.at

Tramvají z Innsbrucku nahoru do Seefeldu okolo stěny Martinswand


úžasné výhledy na trati Mittenwaldbahn. Vyfotografovala cestující Martina Nairz. , © Tirol Werbung

Innsbruck se nachází v nadmořské výšce 550 metrů nad mořem, Seefeld v nadmořské výšce 1.200. Železniční linka mezi Innsbruckem a Seefeldem tedy musí na trati 20 kilometrů překonat výškový rozdíl 650 metrů. Dále projede kolmo padající skalnatou stěnou Martinswand, kterou překoná díky tunelu, dlouhému 2 kilometry. Trať Mittenwaldbahn – tak se nazývá úsek mezi Innsbruckem a Mittenwald (dále pokračuje do Garmisch a Mnichova), se kroutí zatáčkami, které mají poloměr pouhých 200 metrů, přes kmeny a kameny. Na malých kamenných můstcích přejíždí žlaby, ve kterých se při dešti řítí do údolí valouny z hor. Kdo se podívá nahoru, vidí jenom drsné skály, při pohledu dolů jsou vidět soutěsky a příkopy. Železniční trať je stará již 100 let a toto mistrovské dílo tehdejších stavitelů je pozoruhodné. Na trase jezdí lidé pravidelně do práce.

 

 • trasa: Innsbruck (více zastávek) – Kranebitten – Hochzirl – Leithen b. Seefeld – Reith b. Seefeld – Seefeld in Tirol
 • Jízdní řád: od 8 do 20 h každou půlhodinu
 • Doba jízdy: 36 minut jedna trasa
 • Cena: 6,30 euro jedna trasa
 • Zážitky na trase: procházka Seefeldem s několika možnostmi nákupu a občerstvení
 • Více informací: www.oebb.at

Autobusem Timmlbus k sedlu Timmelsjoch


Poslední zatáčky před sedlem v nadmořské výšce 2.509 metrů. Timmelsjoch je po Col d'Agnel druhým nejvýše položeným hraničním sedlem Evropy a dosažitelný autobusem , © Timmelsjoch Hochalpenstraße

Sedlo Timmelsjoch (italsky Passo Rombo) nacházející se v nadmořské výšce 2.509 metrů nad mořem je nejvýše položený hraniční přechod Rakouska, který můžete přejet automobilem. Spojuje Rakousko s Itálií, Tyrolsko s Jižním Tyrolskem. Po sedlu Col d’Agnel je Timmelsjoch dokonce druhý nejvýše položený hraniční přechod Evropy, kam můžete přijet autobusem. A protože je vysokoalpská silnice Timmelsjoch Hochalpenstraße za poplatek, ušetříte při jízdě veřejnými prostředky peníze – a nemusíte se soustředit na jízdu, nýbrž užívat si výhledů. Detailní popis této jízdy není třeba. Nádherné výhledy a dechberoucí panoramata jsou zaručena. Není náhodou, že několik tisíc lidí vyjíždí každoročně autem, na motorce, na kole nebo autobusem na „Timml“, jak místní sedlo nazývají. Kdo udělá na vrcholu přestávku, tomu rozhodně doporučujeme návštěvu muzea Passmuseum, kde se dozvíte vše zajímavé o stavbě silnice: tato starověká cesta usnadňovala již ve 13. století obchodování a měla také velký společenský, kulturní, politický a náboženský význam. Kdo se rozhodne pro procházku, tomu doporučujeme okružní stezku okolo jezera Kummersee, která trvá 3 až 4 hodiny. Krátký výstup k soškám z kamínků by si neměl nechat ujít nikdo – zde není třeba pevných bot.

 

 • Trasa: Obergurgl – Hochgurgl Crosspoint – Timmelsjoch Schmugglerdenkmal - Timmelsjoch státní hranice (dále Moos/St. Leonhard v údolí Passeiertal v Jižním Tyrolsku)
 • Jízdní řád: od poloviny června do poloviny září, 4 x denně
 • doba jízdy: 30 minut ke státní hranici, popř. k nejvyššímu bodu - sedlu Timmelsjoch
 • Cena: 7 euro tam i zpět, zdarma pro majitele slevové karty Ötztal Premium Card popř. Ötztal Card
 • Zážitky na trase: „sedlo Timmelsjoch“ a muzeum Passmuseum, Top Mountain Crosspoint s nejvýše položeným motorkářským muzeem Evropy, okružní stezka okolo jezera Kummersee (3-4 hodiny), sošky z kamínků na nejvyšším bodě sedla (krátký výstup)
 • Více informací: www.obergurgl.com

Autobusem přes sedlo Hahntennjoch


To je k neuvěření. Tady jezdí autobus. Ze strany nad městem Imst je sedlo Hahntennjoch drsné, z údolí Lechtal jemné. , © Tirol Werbung

Lechtálské Alpy jsou drsné a nepoddajné. Postavit silnice v tomto terénu je výzvou. Ale silnici udržovat je ještě náročnější. Při silném dešti a vichřici musí být silnice uzavřena. Nebezpečí přívalu bahna a rozvodnění horského potoka je příliš vysoké. I přesto je silnice Hahntennjochstraße velmi důležitým spojením mezi údolími Inntal (Imst) a Lechtal (Elmen) a v létě oblíbeným cílem milovníků silničních kol a motocyklistů. K sedlu Hahntennjoch se lze dostat také autobusem. Z města Imst se silnice vine drsným údolím Salvesental a také ohromující soutěskou. Zde byla silnice vytesána do skály a zde je obzvláště vystavena přírodním živlům. Čím blíže se dostáváme k sedlu, tím mírnější je údolí. V salaši Maldonalm (po pravé straně) se dodnes vyrábí sýr. Uvidíte krávy na pastvě a louky s nádhernými alpskými květinami. Po příjezdu k sedlu doporučujeme procházku k chatě Anhalter Hütte. Trasa trvá cca 1,5 hodiny. Na jaře tu najdete moře květin. Od chaty je možné se vrátit po stejné cestě nebo sejít do údolí Plötzigtal do obce Bschlabs, odkud je opět možné jet autobusem. Bschlabs, Boden a Pfafflar se jmenují tři malé vesničky v údolí Bschlabertal, které mají dohromady 130 obyvatel. Pfafflar je jedno z nejstarších osídlení Tyrolska. V této vysokohorské vesnici najdete staré dřevěné domy, z nichž některé byly postaveny ve 13. století.

 

 • Trasa: Imst – Hahntennjoch – Pfafflar – Boden – Bschlabs - Elmen
 • Jízdní řád: od poloviny června do konce září, 3 x denně
 • Doba jízdy: 48 minut jedna cesta
 • Cena: 9 euro tam i zpět
 • Zážitky na trase: salaš Maldonalm, výlet k chatě Anhalter Hütte, obce Bschlabs, Boden a Pfafflar v údolí Bschlabertal
 • Více informací: www.vvt.at  (poznámka: nutno zadat Imst a Bschlabs, aby linka jela přes Hahntennjoch a ne přes Fernpass)

Z nádraží Jenbach vláčkem Achenseebahn k jezeru Achensee


Velmi zajímavá turistická atrakce: železnice Achenseebahn a plavba lodí Achenseeschifffahrt na jezeře Achensee. , © Achenseebahn

Docela neznámé město Jenbach je pokladem pro milovníky železničních tratí. Nádraží Jenbach je naprosto jedinečné nádraží. Setkávají se tu totiž tratě tří různých rozchodů. Jenbach leží na hlavní trati mezi Innsbruckem a Salzburgem, která je vyvedena v normálním rozchodu 1435 milimetrů. Pak tu ale odbočuje i úzkokolejná dráha Zillertalbahn do Mayrhofenu – tato trať je o rozchodu 760 milimetrů. A potom tu je ještě přímo technická lahůdka: úzkokolejná ozubnicová železnice Achenseebahn s 1000 milimetrovým rozchodem.

Zajímavou turistickou atrakcí je jízda úzkokolejnou zubačkou Achenseebahn. Parní mašinka musí z nádraží Jenbach na necelých 7 kilometrech překonat výškový rozdíl neuvěřitelných 440 metrů! To funguje za pomoci smíšeného ozubnicového a adhezního provozu. Při výjezdu jsou vagóny tlačeny zezadu lokomotivou, při sjezdu naopak lokomotiva vpředu vlak brzdí. Při zahájení provozu měla dráha čtyři otevřené osobní vozy, které zůstaly dodnes v provozu prakticky v nezměněné podobě. Úzkokolejná železnice Achenseebahn je nestarší parní zubačka v Evropě. Parní lokomotivy jsou v provozu již 125 let a mají krásná jména: Theodor, Hermann, Georg a Hannah. Jízda trvá 50 minut. Po příjezdu k jezeru Achensee se nabízí jízda parníkem. Za hezkého počasí doporučujeme vystoupit u chaty Gaisalm. Odtud vede krásná (ale strmá a spíše náročná) stezka podél břehu jezera až do vesnice Achenkirch, kde je opět možné nastoupit na parník a jet nazpět k Seespitz. Trasa od chaty Gaisalm do vesnice Achenkirch trvá 1,5 hodiny. Kdo dává přednost delším trasám, začne výlet již v obci Pertisau a pokračuje k chatě Gaisalm a dále do Achenkirchu. Úsek trasy z Pertisau k chatě Gaisalm je méně náročný než úsek Gaisalm - Achenkirch. Celková doba chůze činí 2,5 až 3 hodiny (bez přestávky na chatě Gaisalm) a trasa je dlouhá 9 kilometrů.

 

 • Trasa: nádraží Jenbach – Burgeck – Eben – Maurach – Seespitz-nádraží
 • Jízdní řád: 3 x denně během hlavní a vedlejší sezóny (konec dubna – konec října)
 • Doba jízdy: 50 minut
 • Cena: 31 euro tam i zpět
 • Zážitky na trase: jízda parníkem Achensee-Schifffahrt, chata Gaisalm
 • Více informací: www.achenseebahn.at

Z nádraží Jenbach železnicí Zillertalbahn do údolí Zillertal


Perfektní kombinace: na kole na cyklotrase Zillertal Radweg a trasu si zkrátit jízdou Zillertalbahn. Ideální pro rodiny. , © Zillertal Tourismus

Železniční tratť Zillertalbahn spojuje obce Jenbach a Mayrhofen v údolí Zillertal a je používána také několika pravidelnými cestujícími. V létě (od června do října) jsou dvakrát denně v provozu parní lokomotivy, v zimě lokomotivy s dieselovým motorem. Někdy je na trati i vagón ozdobený krystaly od firmy Swarovski. Velmi hezký denní výlet pro rodiny je výlet na kole na nenáročné cyklotrase Zillertal-Radweg. Nejlepší variantou je jízda železnicí

Zillertalbahn do Mayrhofenu, odtud na kole na cyklotrase Zillertal Radweg až do obce Strass a dále na cyklotrase Innradweg až do Jenbachu. Samozřejmě je možné nastoupit na jakémkoli nádraží na trase Zillertalbahn a svézt se do Jenbachu – prostě podle nálady. Transport kol je zdarma. Kdo nevlastní kolo, může si na jednom nádraží kolo vypůjčit (v nabídce jsou kola pro děti, citybikes, sedátka pro děti, helmy atd.) a na jiném nádraží ho vrátit.

 

 • Trasa: nádraží Jenbach – Strass. i. Z. – Hart i. Z. – Stumm i. Z. – Aschau i. Z. – Zell am Ziller – Ramsau i. Z. – Hippach – Mayrhofen
 • Jízdní řád: denně každou půlhodinu; parní vlak: jednou denně v 10.42 h (jízda zpět 14.33 h z obce Mayrhofen)
 • Doba jízdy: 50 minut popř 1,5 h (parní vlak)
 • Cena: 8,80 euro jedna trasa
 • Zážitky na trase: cyklostezka Zillertal-Radweg
 • Více informací: www.zillertalbahn.at

Jak se vám líbí tento článek?

Chcete dostat odpověď? Pak nám prosím napište pomocí kontaktního formuláře.

nahoru

Newsletter

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru a těšte se na novinky ze srdce Alp!