V národním parku Vysoké Taury panuje mír. Místo je domovem nespočtu rostlin a zvířat. Carola Trojer je strážcem parku už 15 let a její specializací je pozorování horské fauny. „Chtěla bych chodit do práce každý den,“ říká 36letá Carola. Zatímco mluví, vyzařuje z ní stejná síla a klid jako z hor, které obklopují Defereggentálské údolí, kterému říká domov.

Její původní plán byl stát se učitelkou, ale jak to v životě bývá, věci se vyvinuly jinak. „Příroda je pro mne školí třídou,“ říká s úsměvem. „Provádím skupiny školáků a seniorů.“ Úkolem strážců je provádět parkem a učit o místní fauně, flóře, geologii a historii. Návštěvníci se vždy nejvíce těší, že uvidí alpskou “velkou pětku“: Orlosupa bradatého, orla skalního, kozorožce, sviště a kamzíka.

„Je krásné, když vám lidé říkají, že by nikdy sami nepoznali to, co se mnou. Mám také ráda, když děti nevěřícně koukají, jak velké rohy má kozoroh. To jsou momenty kdy vaše srdce doslova zpívá,“ dodává Carola Trojer. S nadšením dětem ukazuje, jak důležitý je respekt k přírodě. „Musíme se ujistit, že planetu Zemi předáme našim vnoučatům v dobrém stavu.“

Carola Trojer, strážce národního parku

Národní park Vysoké Taury zabírá plochu dvakrát větší než Berlín. Zároveň se rozkládá na území tří spolkových zemí: Tyrolska, Salcburska a Korutanska. Některé z nejvyšších hor Rakouska leží právě za hranicemi národního parku. Výzkum a ochrana životního prostředí patří k nejdůležitějším úkolům, které vykonávají strážci národního parku. Národní park je volně přístupný. Máte však možnost využít prohlídky a túry pod vedením průvodců.

 
© Tirol Werbung/Berd Heinzlmeier
© Tirol Werbung/Berd Heinzlmeier
nahoru