„Vyrostl jsem na statku, ale nikdy jsem nechtěl hospodařit. Jednou jsem šel s kamarádem lézt na skály. On chodil do školy pro horské vůdce a mě tehdy napadlo: To bych také chtěl dělat. No, a od 22 let patřím mezi horské vůdce v Kalsu.

Když se díváte na hlavní alpský hřeben z jihu, je hned jasné, který vrchol patří Großglockneru. Prostě tam stojí. Krásná trasa nahoru vede po jižním hřebeni, kde nepotkáte živáčka. Když je hezké počasí, dá se horská túra do 3.800 metrů zvládnout v tričku s krátkým rukávem. Když ale vane jižní vítr, naženou se mraky od moře a zarazí se o horské hřebeny. To je pak nahoře boží dopuštění. Už jsme parkrát zachraňovali lidi z vrcholu. Dokud to nezažiješ na vlastní kůži, nedokážeš si představit, jaké je to zůstat nahoře při špatném počasí.

V roce 2016 jsme s kamarádem zvládli prvovýstup na Großglockner náročným žlabem, který odděluje hřebeny Stüdlgrat a Südgrat. Když jsme vystoupali do sedla, byl to super pocit. Občas se sám sebe ptám, co mně neustále žene na vrchol? A vždycky si říkám: Opravdu nahoře nejsem nikdy.”

 

Matthias Wurzer, horský vůdce

 

Jedna z nejhezčích tras na Großglockner začíná v Kalsu a trvá dva dny. První etapa vede z Lucknerhausu na horskou chatu Stüdlhütte. Druhý den vylezete společně s místním horským vůdcem na nejvyšší horu Rakouska (a samozřejmě také bezpečně sejdete dolů).

© Tirol Werbung/Jens Schwarz
© Tirol Werbung/Jens Schwarz
nahoru